szenttamási temető

Művelődés

Szenttamas.rs

 

Doroszlón mutatkozott be a Gion Nándor Emlékház

 

A doroszlói Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesület szervezésében 2016. november 25-én 19 órai kezdettel az egyesület előcsarnokában megnyílt Stock János fotókiállítása, majd pedig bemutatkozott a szenttamási Gion Nándor Emlékház. Az est házigazdái Lennert Móger Tímea és Wilhelm József a jelenlévő vendégekkel Stock Jánossal, továbbá Németh Dezsővel, a szenttamási Gion Nándor Kulturális Központ elnökével, és Paraczky László újságíróval, az Emlékház munkatársával beszélgettek. Miközben a kivetítőn szebbnél-szebb fotók váltották egymást, Stock János elmondta, kisebb-nagyobb megszakításokkal évtizedek óta fotózik. Két hosszabb szünet után a digitális világ megjelenésével viszont egyre intenzívebben dolgozik. Számára az új technológia hozta meg a kreatív fotózás szinte minden változatát. Mint mondta, a számítógépes programok segítségével a csodálatos dolgokból még csodálatosabbakat lehet alkotni: A fotózásban több irányvonalat is elkezdtem, csináltam is egy jó ideig, de végül nem éreztem igazán magaménak, azért vagy váltottam, vagy abbahagytam. Egy ilyen sorozat volt a szegedi piacok bemutatását, hangulatát megörökítő kollekció, amely a facebook közösségi portálon is látható volt – mondta a nyugdíjas művész. A kérdésre, hogy mennyire fontos számára a nyugat-bácskai, ezen belül is a doroszlói tájak megörökítése, elmondta, hogy egy olyan specifikus tevékenység mint a fotózás, folyamatos vádorlást, utazást követel: Én viszont egyáltalán nem vagyok utazós típus, fotózni viszont nagyon szeretek, és úgy érzem, igazából itt helyben általában megtalálom, amit keresek. Ezt legkönnyebben a madár szárnyalásával hasonlítom össze, aki fel-felröppen ugyan, de nem száll messzire, és mindig hazajön. A másik oldalát tekintve viszont itt helyben tudom, hogy kit lehet fotózni, senki sem szab a kreativitásomnak határt, amit már például külföldön nem biztos, hogy ennyire szabadon tennék meg, és nem ennyire intenzíven – magyarázta Stock János.

Stock János

Az irodalmi est folytatásban a szenttamási Gion Nándor Emlékház mutatkozott be a közönségnek. A Gion Nándor Kulturális Központ elnöke, Németh Dezső először az írót és munkásságát mutatta be, őt követően pedig Paraczky László, az Emlékház munkatársa szólt az itt kiállított művekről és tárgyakról, amelyek Gion hagyatékát képezik. Ugyancsak szó volt a Gion-regényekben szereplő helyszínekről, továbbá a 2004-ben megvásárolt Emlékház jelentőségéről az itteni magyarság szempontjából. A szenttamási vendégek rámutattak, a ház több kulturális-művelődési egyesületnek és rendezvénynek is helyszínt biztosított, amivel igazolta azt, hogy ha a szenttamási magyarságnak van hol összejönnie, ahol nem kell alkalmazkodnia a mások megszabta feltételekhez, akkor sokkal nyugodtabb légkörben, felszabadultabban, és időbeni behatárolódások nélkül tud író-olvasó talákozókat és kulturális rendezvényeket szervezni.

Kitérve az emlékházban folyó irodalmi tevékenységekre, a kulturális központ elnöke részletesen bemutatta a Gion Novella- és Regényályázatokat, szólt az Emlékház által kezdeményezett és támogatott magyar és szerb nyelvű kötetekről, és az ezekhez kapcsolódó tudnivalókról. Németh Dezső külön kiemelte, az öt év alatti pályázat eddigi eredménye 14 megjelent kötet, amivel községünk egyedülálló a környéken: Részletezve a 2011-ben indult pályázatok eredményeit, el kell mondani, hogy az szinte az első kiírást követően azonnal nemzetközivé nőtte ki magát. Az öt év alatt összesen 210 novella, 50 műfordítói munka, négy regény és négy ifjúsági regény érkezett címünkre. Eddig megjelent köteteink: 4 antológia (az ötödik a jövő nyáron várható), 6 műfordítói kötet, és egy-egy regény, illetve ifjúsági regény. Ide tartozik még, hogy karácsonyra várható még egy ifjúsági regény megjelenése – emelte ki a kulturális központ elnöke.

Wilhelm József

A doroszlói művelődési házban a péntek estét a Gion pályázatra beküldött és nem beküldött novellarészletek felovasása, továbbá a folyamatos fotóprezentációk mellett Mészáros Ernő, az apatini zeneiskola diákjának kiváló zongorajátéka tette még hangulatosabbá.

Mészáros Ernő

P. L.