Hírek

Szenttamas.rs

 

Amikor már a dolgokat nem lehet visszafordítani

Vasárnap volt az AIDS Világnapja, amelyet 1988 óta tartanak meg, hogy felhívják a figyelmet a gyógyíthatatlan betegség megelőzésére. Az AIDS-et 1981. december 1-jétől különálló betegségként jegyzik. A világnap alkalmából a Vöröskereszt szenttamási szervezete tájékoztató jellegű akciókat szervezett.

Bergel Zoltán, a Vöröskereszt helyi szervezetének titkára elmondta, annak ellenére, hogy nagyon sok helyen és sokféleképpen felhívják a polgárok és főleg a fiatalok figyelmét erre a gyógyíthatatlan betegségre, az még mindig terjedőben van:





− A tegnapi nap folyamán az egyik szenttamási áruházban jártak aktivistáink, akik a világnap alkalmából szórólapokat osztogattak, ma pedig a gimnáziumban előadást szerveztünk a fiataloknak a gyógyíthatatlan betegség megelőzéséről. Ennek kapcsán a diákok először egy kisfilmet tekintettek meg, majd pedig a szenttamási egészségház nőgyógyásza, dr. Snežana Erceg tartott előadást és válaszolt a fiatalok kérdéseire.

− A gimnáziumban harmadik éve tartok előadást az AIDS-ről, illetve egy átfogó jellegű, vetítéssel egybekötött interaktív előadás keretében elmondunk mindent, amit tudni kell róla. Különösen fontos a betegség kialakulása, valamint a fertőzés terjedésének a megakadályozása, ezért az idén erre fókuszáltunk leginkább. A fiatalok körében van egyfajta negatív előítélet azokkal szemben, akikről kiderült, hogy AIDS-betegek. Az előadás ezúttal is több szakaszban történt: először egy rövidfilmet tekinthettek meg a diákok arról, mi történik, amikor valaki megtudja, fertőzött. A filmet követően a betegség kialakulása, a fertőzés terjedése, a betegség tünetei, a diagnózis és végül a gyógyítás volt a téma. Kitértünk a védekezésre, mivel ez a legfontosabb – sorolta dr. Snežana Erceg. Mint mondta, a fiatalokkal való beszélgetésben nem kizárólag a betegségről, hanem a szexuális kapcsolat kialakulásáról, következményeiről is szó volt, különös tekintettel arra, hogy a történtek után már saját maguk vállalják a felelősséget, a dolgokat nem lehet visszafordítani.

− A gimnazisták között vannak olyanok, akik aktív nemi életet folytatnak, ugyanakkor olyanok is, akiknek még egyáltalán nem volt nemi kapcsolata. Ezért úgy gondolom, hogy éppen ebben az időszakban különösen fontos elkezdeni a felvilágosítást a baj megelőzéséről, ugyanis a diákok többsége a felnőttkor határán van – mutatott rá a nőgyógyász.

A kérdésre, hogy a korszerű média és a gyors információáramlás világában eléggé tájékozódnak-e a fiatalok a betegségről, elmondta, hogy az ilyen jellegű betegségről soha nem tudunk eleget írni és beszélni, ezért folyamatos tájékoztatás szükséges.







 

P. L.