Hírek

Szenttamas.rs

 

Az alkoholizmus gyógyítható

 

A világon a jelentős napok közé tartozik április 1-je is. Ezen a nap többek között a bolondok napja, de az alkohol elleni küzdelem világnapja is. Az elkövetkező cikkben erről a veszélyes, világméretű, függőségi betegségről szólunk bővebben, hiszen a körülöttünk lévő családokról, egyénekről van szó.

Az alkoholizmus olyan függőségi betegség, amelynél az elhalálozás a felnőttek esetében a harmadik helyen áll. Betegség, amely sok fiziológiai és pszichológiai zavart hordoz magával úgy az egyéneknél, mint a közösségben, ahova tartozik. A túlzott alkoholfogyasztás 15 évvel rövidíti az életünket. Úgy tartják, hogy az alkoholizmus genetikailag örökölhető, így az alkoholisták esetében 4-szer nagyobb a valószínűsége annak, hogy a gyermekei maguk is alkoholisták lesznek, még akkor is, ha más családokban és más körülmények között nőnek fel. Ami a nemek közötti összevetést illeti, ennek aránya 4:1, ami annyit jelent, hogy négyszer több alkoholista férfi van, mint nő. A túlzott alkoholfogyasztás az okozója a legtöbb gyilkosságnak és öngyilkosságnak, de a közlekedési balesetek közel 40 százaléka az alkohol miatt történik.

Arra, hogy valaki az alkoholizmus útjára lépett, négy tünet hívja fel a figyelmet: első az alkohol kívánata (kényszer az ivásra), a második helyen áll az, aki az ivást illetően nem tudja, hol a határ (teljesen elveszíti önuralmát), harmadik helyen az elvonásos tünetek szerepelnek (pl. a remegés, izzadás, szorongás), a negyedik tünet pedig az, hogy egyre több alkoholra van szüksége  a szervezetnek.

Maga az alkoholizmus mint betegség ugyancsak négy fázisból áll: az első az ún. társaságban történő ivás (bulik, lakodalmak, ünnepek stb. alkalmával), a következő fázisban már megjelenik a fiziológiai és pszichológiai függőség, továbbá egészségügyi problémák is jelentkeznek, az utolsó fázisban pedig már megjelennek a tartós károsodások.

Az alkohol okozta károsodások közé sorolható a májzsugorodás, kardiovaskuláris betegség, depresszió, epilepszia, szellemi leépülés, de ide sorolható a hallucináció, a beteges féltékenység, az öngyilkossági hajlam stb. A nem kezelt alkoholizmus biztos halálhoz vezet. Viszont a gyógyítás – amennyiben időben elkezdik 70 százalékban sikeres. Sajnos, a legtöbb alkoholistát nálunk nem betegnek, hanem felelőtlen egyénnek, rossz családapának tekintik, és így csak későn kerül sor a gyógyításra.

Hogy ez a betegség mennyire elterjedt, bizonyítja az a felmérés, miszerint az Európai Unióban élő 490 millió ember közül több mint 23 millió alkoholfüggő, az USA-ban pedig 15 millió a nyilvántartott alkoholisták száma.

Biserka Veselinović

A szenttamási Szociális Központ igazgatója, Biserka Veselinović megerősítette, bár az alkoholizmust a függőségi betegségek közé soroljuk, csaknem mindegyik alkoholista vagy a szociális problémák következményeként, vagy az abba torkolló menekvésként veszi kezébe a poharat: Mindaz, ami a szociális védelem alá esik, kezdve a család életétől, a gyermekek fejlődésén át a különböző partneri problémákig szorosan kapcsolódhat, néha pedig közvetlenül is az alkoholizmus következménye. Az alkoholnak ugyancsak végzetes befolyása lehet a családi fejlődés szakaszaiban, legrosszabb esetben annak egészében, természetesen negatív értelemben. Ugyanakkor döntő és súlyos következményekkel jár, hiszen nemcsak az italozó, hanem a család, illetve a közösség többi tagja is szenved. Különösen jellemző ez a partnerkapcsolatokban élő párokra, ahol az egyik fél italozása miatt szinte teljesen tönkremegy a kapcsolat, nem beszélve a gyermek(ek) neveléséről, amely folyamat állandó kockázatnak, bizonytalanságnak van kitéve – magyarázta a szociális kérdésekkel foglalkozó szakember. Mint mondta, nem titok, hogy a válások többségének oka, legalábbis környezetünkben, éppen a túlméretezett alkoholfogyasztás, amely kábultság vagy agresszivitás formájában fejti ki hatását, és semmi jót nem hoz egyik házastársnak, élettársnak sem.

A mindennapi gyakorlatból talán olyan a példát lehetne felhozni, amikor a 3045 éves fiatalember egyedül él, családot szeretne alapítani, ehhez viszont pénzre van szüksége, amit kemény fizikai munkával próbál meg előteremteni. Úgy gondolja, hogy az alkohol erőt ad a további munkához, vagyis még többet dolgozhat, továbbá, ha iszik, nem érzi annyira a fáradtságot, jobbat alszik stb. Így lassacskán mind több szeszt fogyaszt anélkül, hogy annak tudatában lenne. A szervezet pedig fokozatosan függővé válik. Közben elhagyják az ismerősök, a rokonok, és csak azok a barátok maradnak, akik ugyanúgy isznak, mint ő. Ez az ember néhány év alatt annyira tönkremegy, hogy már nem képes nehéz fizikai munkát végezni, nincs miből megélnie, a háza tönkrement, eladta és elitta a bútorát is. Sokszor csak ekkor kerül be a szociális körbe, némi anyagi támogatást kap, felkerül a népkonyhán étkezők listájára, de már sajnos késő van. Ekkor már nem igazán van lehetőség segíteni, hiszen nem tudja fizetni a megélhetési költségeket, a rezsit, a gyógyszert. Viszont felkaroljuk, és segítünk, amiben csak lehet – mutatott rá a szakember. Hozzátette, ha a férfinak van családja, a helyzet hatványozottan rosszabb, hiszen a család miatta kényszerül nélkülözni, tűrni, sőt sok alkalommal előjön a családi erőszak, amely főleg a gyermekekre van negatív hatással. Ha ezt idejében jelzik felénk, akár a családból, akár rokonok, szomszédok, a központ tud reagálni, de sokszor éppen a félelem miatt az ilyen eseteket titkolják. Mindent összegezve, az alkoholizmus szociális probléma, tönkreteszi az egyént, és nagyon sokba kerül a társadalomnak és a közösségnek – hallottuk az igazgatónőtől.

Biserka Veselinović elmondta még, hogy az alkoholista ugyanazt mondja magáról, mint a többi függőségi beteg: akkor hagyom abba, amikor akarom. Ez viszont, mint tudjuk, üres beszéd, mert az egyén már nem tud alkohol nélkül élni, sokszor még egyetlen napot sem. Másodszor, nem ismeri fel a változásokat, amelyeket a szesz előidéz a szervezetben, harmadsorban pedig nem tud leszokni az ivásról, csak külső segítséggel, megfelelő terápiával.

Vidékünkön és a községben nagyon divat a 18. születésnap megünneplése. Az ünnepeltnek ekkor a legtöbben valamilyen szeszes italt adnak ajándékba, ami nagyon helytelen, ugyanis innentől már az egyénnek (akár véletlenül, akár szándékosan) tudomására hozzák, hogy nagykorúvá vált, amikor már szabad nyilvánosan is inni, vagy éppen cigarettára gyújtani. Tehát zöld fényt kap a fiatal a felnőttkori küszöb átlépésére, ahonnan az alkoholfogyasztás a legtöbb esetben sajnos nem a kapaszkodó, hanem a lejtő lépcsők felé vezet. Oda kell figyelni tehát a fiatalokra, amíg nem késő.

 

Paraczky László