Rendezvény

Szenttamas.rs

Díszbaromfik, galambok, papagájok és aranyhörcsögök között

 

A szenttamási Hobby 77  Kisállattenyésztők Egyesülete  szervezésében 2014.július 20-án a szervezet épülete előtt idén immár harmadik alkalommal tartották a kisállatok bemutatójával és árúsításával egybekötött  kiálltást. A rendezvényre több vidéki tenyésztő is elhozta kisállatait, a délelőtt folyamán pedig szépszámú érdeklődő csodálhatta meg a kiállított díszbaromfikat, galambokat, papagájokat és egyéb kisállatokat.

Kisállat bemutató július 20.

Az egyesület elnöke, Sava Hariba elmondta, a börze elsődleges célja, hogy a környező egyesületek tagjai és mindazok, akiknek van felesleges kisállata, bemutatni, cserélni vagy értékesíteni tudják őket. Külön kiemelte, hogy a rendezvényt sok gyerek is meglátogatta, a tenyésztők pedig tanácsokkal látták el őket. A börzék idén májusban kezdődtek, és minden hónap harmadik vasárnapján tartják őket egészen szeptemberig, ugyanis októbertől a  kisállattenyésztők már a községközi-, a tartományi-, az országos-, valamit a külföldi kiállításokra készítik a díszmadarakat és az egyéb apró állatokat.

-A börzékre helybeli, de vidéki állatbarátok is járnak. Idén már voltak nálunk becsei, bajsai, törökbecsei, dernyei, verbászi, kúlai, topolyai  és csantavéri tenyésztők is, akiknek a többsége kiállítani jött, de árult és vásárolt is a szenttamási börzéken. Ezek az összejövetelek viszont nem csak erről szólnak, hiszen nagyon sok tapasztalatcsere is elhangzik az állatok etetésével, gondozásával és a különböző kiállításokra való felkészítésével kapcsolatban. Már most elmondhatom, hogy késő őszre, illetve a tél elejére szakmai tanácskozásokat láttunk elő, ahol majd a tagság és az érdeklődők különböző előadásokon keresztül bővíthetik tapasztalataikat. Ami még örvedetes az, hogy a hagyományosnak mondható díszmadarak és

Díszbaromfik, galambok, papagájok és aranyhörcsögök között


galambok mellett egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a díszbaromfik tenyésztése iránt, amiből már a b
örzén is megjelent néhány fajta – nyilatkozta az egyesület elnöke. Hozzátette: -A szenttamási klubnak jelenleg 20 állandó tagja van, de még ugyanennyien vannak, akik csak a kiállítások alkalmával kapcsolódnak be a munkába. Az elnök egyúttal kihasználta az alkalmat, és felkérte a fiatalokat, akik kedvelik a kisállatokat, hogy csatlakozzanak az egyesülethez.

-Tagjaink átlagéletkora 50 év, ami egyáltalán nem biztató. Többségük már fiatal korától, tehát 30-40 éve foglalkozik ezzel a humánus és szép hobbival. Közülük többen 20-30 évig tenyésztettek egy-egy fajt, keresztezték, gondozták és igazából megismerték a kedvenc állataikat és a madarakat. A több évtizedes tapasztalatokat viszont tovább kellene adni, és éppen ezért többet kell foglalkoznunk  a kisállatbarátok jövő nemzedékével – mondta az elnök.

Kalapáti Sándor, a topolyai Kisállatenyésztők Egyesületének elnöke is jelent volt a szenttamási kisállatbörzén. Mint mondta, az ottani egyesület a helyi és a környező települések tenyésztőit és kisállatbarátait tömöríti, jelenleg 37 tagjuk van, és az utánpótlást illetően hasonló gondokkal küzdenek, mint a szenttamásiak.

-A számítógép világa sajnos sokkal jobban leköti a fiatalok figyelmét, mint a kisállatok iránti vonzalom és törődés. Általában novemberben tarjuk évi kiállításunkat és előtte mindig körbejárom a helyi és a környező települések iskoláit, ahol a tanárokkal megbeszéljük, hogy a kisállatok, díszmadarak témára írjanak a gyerekek fogalmazásokat, vagy pedig rajzoljanak. Ezeket a munkákat a kiállítás ideje alatt felolvassuk, megmutassuk, a díjazott munkák szerzői pedig minden alkalommal élő kisállatokat kapnak ajándékba. Kisebb–nagyobb sikerrel dolgozunk tehát az utánpótláson. Egyébként a szenttamási egyesülettel nagyon jó a kapcsolatunk, látogatjuk egymás rendezvényeit, ugyanakkor az elnökkel együtt járunk a szövetség üléseire is – mondta a topolyai egyesület elnöke, aki holland bóbitás galambjaival (kilenc színben és három variációban) az ország egyik legerősebb tenyésztője.

A kúlai Kisállatenyésztők Egyesülete az idén ünnepeli fennálásának 60-ik évfordulóját, hallottuk Goran Komljenićtól, aki ugyancsak jelen volt a szenttamási börzén. Mint mondta, a községben és a hozzá tartozó településeken 30 állandó tagjuk van, az utóbbi években pedig még 10 fiatal is csatlakozott hozzájuk. A klub az idén november második hétvégéjére tervezi a 40-ik nemzetközi kiállítását, melyet a Petőfi Brigád Általános Iskolában tartanak majd, és várhatóan egyike lesz a legnagyobbaknak a környéken, hiszen mintegy 1000 kisállat kiállítására számítanak.

-Az utóbbi négy évben amióta új vezetőség van a kúlai egyesületben szemmel láthatóan felgyorsult és előrehaladt a munka. Új statútumot dolgoztak ki, amelyet összehangoltak a törvénnyel, sikerült új felszerelést, továbbá ketreceket, itatókat, etetőket vásárolni. A városban legtöbb a galambász, de vannak díszmadár és nyúltenyésztő tagjaink is. Lépéseket tettünk továbbá a kisállattartás népszerűsítésének irányában, ugyanis minden egyes kiállítás és börze alkalmával megközelítőleg 1000 ingyenes belépőt osztunk szét az iskoláskor előtti intézményekben, továbbá  az iskolás gyerekeknek, akik szép számban meg is jelennek egy-egy rendezvényünkön. Ezenkívül az egyesület idősebb tagjai is rendszeresen elvezetik az unokákat a kiállításokra és ezúton is próbálják átadni nekik az apró állatok nevelésének és gondozásának szépségét, azaz megszerettetni őket a gyerekekkel. Véleményem szerint mindenképpen tovább kell dolgozni a kisállatok tenyésztésének népszerűsítésén, hiszen nem drága, viszont hasznos időtöltés, amivel talán el lehet(ne) csalogatni a gyerekeket a számítógép mellől - mondta a kúlai kisállatenyésztő.

A szenttamási börzén jelen volt Varga Mihály King galamb tenyésztő, a szentmihályi Strasszer Kisállatenyésztők Egyesületének elnöke is, aki elmondta, hogy az itteni és a szentmihályi egyesület között immár 20 éve szoros baráti kapcsolat áll fenn. Rendszeresen látogatják egymás rendezvényeit, de a tagok közül is sokan személyes barátságot alakítottak ki.

-Tavaly ünnepeltük egyesületünk 20-ik születésnapját, jelenleg mintegy 35 tagunk van. A legtöbben galambászok és díszbaromfi tenyésztők, de az utóbbi időben mind többen foglalkoznak a madarakkal is. Nagyon népszerűek lettek például a papagájok, és egyre több is van belőlük. Az előző beszélgetőtársaktól eltérően azzal dicsekedhetek, hogy nálunk sok a fiatal kisállatenyésztő, sokan bekapcsolódnak az egyesület munkájába, tehát az utánpótlás ezen a téren már biztosított. A szentmihályi egyesület évente csak egy kiállítást szervez, ezt pedig január harmadik hétvégéjén tartjuk és általában háromnapos. Egyéb kiállításokra és börzékre sajnos nincsenek anyagi eszközeink – hallottuk Varga Mihálytól.

Paraczky László