Hírek

Szenttamas.rs

Gyermekbuli volt Szenttamáson

Először lépett fel helységünkben a népszerű Alma zenekar

A budapesti Alma együttes szenttamási fellépésére színültig megtelt március 11-én a városi sportcsarnok. Már napokkal előbb hatalmas érdeklődés nyilvánult meg az ingyenes koncert iránt, a közösségi portálok tucatszám közölték a plakátokat, aminek eredményeként a bácskai kisvárosba Vajdaság szinte minden szegletéből érkeztek gyermekes családok, sőt Magyarországról is.

Az Alma együttes 1996-ban alakult Bródy János mentorálásával, és rögtön nagyon sikeres is lett. Kezdetben számos színházi produkcióban is részt vettek, és verses estéket is adtak. Az együttes 2003-ban alakult át gyerekzenekarrá, gyerekdalaik egyedi hangvételűek, a csapat pedig improvizatív módon kezeli a táncos-zenés együttlétet: a gyerekek, sőt a szülők is aktív részesei és formálói a sok vidámsággal fűszerezett műsornak. Ezek azok a dolgok, amelyek rövid időn belül meghozták a csapatnak a népszerűséget.

A szenttamási koncert előtt Buda Gábor, az együttes vezetője hírportálunknak elmondta, 18 éve alakult a csapat, és azóta is klasszikus és kortárs költők megzenésített verseit játsszák. Ennek eredményeként több mint 10 önálló CD-t és DVD-t jelentettek meg. Legújabb produkciójuk a Bűvös mesetorna április 1-jétől lesz kapható a lemezboltokban. Ezen olyan neves személyek is szerepelnek, mint Kőhalmi Ferenc bűvész, Gangxta Zoltán repper, Kálloy Molnár Péter színész: - Több, mint fél éve dolgozunk rajta, a mai nap volt a premierje a klippnek. Majdnem minden évben készítettünk valamit. Tavaly például a régi Nemzeti Színház, most Pesti Magyar Színház részére szereztünk dalokat egy nagy kőszínházi produkcióra, mi hangszereltük a dalokat, elkészült továbbá a Bogyó és babóca DVD 13 új mesével. Ezek előtt a Khumba című dél-afrikai 3D-s animációs mozifilmhez írtunk egy dalt és készítünk hozzá egy klippet. Utolsó nagylemezünk Szén, szerelem, költemény címmel jelent meg. Folyamatosan dolgozunk, egyetlen tervünk pedig az, hogy nem állunk meg - mondta mosolyogva Gábor.

A kérdésre, hogy jártak-e már Vajdaságban, beszélgetőtársunk elmondta, hogy nagyon sokszor voltak, és szeretnek ide jönni. Zentán, Szabadkán többször is fellépett a csoport, Szenttamáson viszont még nem játszottak:

- Amikor elindultunk, klasszikus és kortárs költők verseit zenésítettük meg és énekeltük, de ezek nem gyerekdalok voltak, hanem a saját korosztályunknak játszottunk. Egy idő után meghívást kaptunk egy nyári táborba azzal, hogy kifejezetten gyerekprodukciókat vigyünk, és akkor szedtem össze azokat a dalokat, amelyeket már megzenésítettem, és gyerekekhez szóltak. Ezek között Gazdag Erzsi, Zelk Zoltán, Weöres Sándor stb. versek voltak, azaz klasszikus és kortárs költők versei. Talán abból indult ki az egész, hogy személy szerint nagyon szeretek olvasni és imádom a költészetet. Később megkeresett bennünket az Öko-pack Kft., és azt szerették volna, hogy álljunk az élére a szelektív hulladékgyűjtésnek. Ide persze már nem illettek ezek a versek, ekkor írtam néhány dalszöveget kényszerből, hiszen ilyen típusú verseket nem találtam. Ezek eléggé sikeresek lettek, elszerepelték őket a gyerekek, és így beéépültek a műsorba. Ezért van még ma is az, hogy a műsornak a 70-80 százaléka megzenésített vers, a többi része pedig az általunk írt dal, mondjuk olyan, mint a Nád a házam teteje, amihez nekünk sincs semmi közünk, csak egyszerűen bevittük a köztudatba, és elkezdtük játszani. Egyébként ezt a verset és dalt még én is gyermekkoromban hallottam.

Buda Gábor bemutatta a zenekar jelenlegi tagjait. Mint mondta, az egyik legrégebbi tag, akivel 2000 óta együtt játszik Szabó Tibor, aki a gitár mellett basszusgitáron, tamburán, bouzoukin, citerán játszik, a koncertekre pedig leginkább gitárt és basszusgitárt visz magával. A zenekar brácsása Maroevich Zsolt, aki ugyancsak több, mint 10 éve tagja a csoportnak: - A többiek fiatalabb résztvevők: Székely Zoltán, a furulya, a kaval, a tilinkó és a szaxofon megszólaltatója, de lassan már ő is 9 éve velünk van. Hangszálgondokkal küzdök az utóbbi időben, ezért Körmendy Dávid vette át tőlem az éneket, ő egyébként ütőshangszereken játszik, és kb. 3 éve van a zenekarban. Van még egy egészen fiatal ember, aki Dávidtól átvette az ütőket, ő Erkel Gyula. Jómagam, mint a zenekar alapítója, az éneklés mellett gitározok. Így vagyunk most hatan a színpadon, de eredetileg négy fős a zenekar. Viszont nagyon boldog vagyok, hogy sokan vagyunk, mert ez azt jelenti, hogy sok zenész próbál a tehetségéből megélni. Nem egyszerű így egy zenekart összetartani, de nem is lehetetlen – mondja Buda Gábor, akit végezetül arra kértem meg, hogy próbálja meg tolmácsolni mindazt, amit zenéjükön közvetítenek a közönség felé.

-Az Alma együttesnek eléggé sajátos zenevilága van, mégpedig azért, mert a csapatot alkotó zenészek különböző zenei irányzatokból érkeztek. Van, aki a klasszikus zene irányából, az operaházból jött, más dzsesszmuzsikát, de olyan is, aki népzenét játszott, sőt, hip-hop zenészünk is van. Közülük tehát mindenki más-más stílust hozott, ebből kifolyólag nyugodtan mondhatom, hogy a mi zenei stílusunk „worldmusic” jellegű. Lehet, hogy egy kicsit jobban húzunk az etno hangzás felé, mindenesetre, zenénk a gyerekek számára jól fogyasztható és könnyed ritmusú. Ugyanakkor ki kell emelni, hogy mindig is igényesen álltunk a hangszereléshez, nem kötünk kompromisszumot, csak azt csináljuk, amiről úgy gondoljuk és érezzük, hogy jó. Odafigyelünk arra, hogy minőségi zenét tegyünk le az asztalra. Szerintem az a legjobb, amikor egy zenekarnak megvan a sajátos hangzása, amihez később ragaszkodik – magyarázta az Alma együttes alapítója.

A szerda esti szenttamási koncertet a helyi Andróczky Alapítvány szervezte.

Alma koncert Szenttamáson 2015. március 11.

Alma koncert Szenttamáson 2015. március 11.

 

Paraczky László