Rendezvény

Szenttamás.rs

19 bográcsban rotyogott  a halpaprikás

A szenttamási Šaran Sporthorgász Egyesület a kiserdei labdarúgópálya mellett szombaton, július 26-án tartotta meg az V.Szenttamási Aranybogrács elnevezésű halpaprikás főzőversenyét. Az eddigi rendezvényekhez képest az idén jóval nagyobb volt az érdeklődés, és délután 4 órárától mintegy 19 benevezett csapat bográcsában főtt a különböző fűszerekkel ízesített halpaprikás. A Vajdaság több helységéből érkezett versenyzőknek 3 kg élő halat(pontyot), fűszereket, tűzifát, vizet, pólót és kötényt biztosítottak, a jó hangulathoz pedig a helyi tamburazenekar is hozzájárult.

A szervezőbizottság elnöke Gavrilov Lazar elmondta, hogy a verseny egyre népszerűbb, hiszen már a környező településkről is érkeztek csapatok, így kúlai, verbászi, óbecsei, továbbá turiai és nádaljai versenyzők is főztek. Az első három helyezett csapat serlegeket és érmeket kapott, de a védnököknek köszönhetően minden résztvevőnek biztosítottak valamilyen alkalmi ajándékcsomagot. Horgászfelszerelés, bogrács, horgászcsali, fűszercsomagok, pólók és még sok egyéb tárgy került kiosztásra azok között, akik leadták zsűrizésre a halpaprikást.

Aranybogracs 2014 1. kép


-Már maga a környezet is hozzájárul a kellemes délután eltöltéséhez, hiszen az erdőnek ezt a részét nagyon szépen rendbehozták, a nagy meleg ellenére is hűvös van, jó a hangulat, van elég hely, azaz a csapatok nincsennek összezsúfolva. Többen kijöttek főzni, de nem versenyszerűen, csak a saját családjuk és baráti társaságuk részére, emelve ezzel is a rendezvény hangulatát és színvonalát. Őszintén remélem, hogy az eseményre jövőre még többen jelentkeznek majd, továbbá hogy még sok-sok évig folytatódik ez a szép hagyomány - mondta a szervező.

- A halpaprikás főzéshez nem kell sem külön tudomány, sem külön fűszer, csak arra kell figyelni nagyon, hogy a hal ne főjön szét, mert akkor szálkás lesz az étel, azt pedig senki sem szereti – hallottuk Petrović Jozeftől az egyik verbászi csoport szakácsától, aki hozzátette, hogy az ottani vadászegyesület tagjaként sokszor főzött már bográcsost, így társai ma is rábízták a halpaprikást elkészítését.

-Az igazi halászlé és halpaprikás több féle halból készül, nem pedig csak pontyból, amit itt kaptunk. Ettől függetlenül ezt a nemes halat is finomra meg lehet főzni, ha odafigyel az ember arra, amit csinál. Itt most konkrétan arra gondolok, hogy pl. a vöröshagymát nem szabad darálni, hanem apróra kell kockázni, és addig kell pirítani, amíg aranysárga színt nem kap. Csak akkor kell alá önteni egy pici vizet, belerakni a hozzávalókat és együtt főzni még kb. fél órát. Csak ezután tesszük bele a halszeleteket, és kevergetés nélkül kb. 15 percig kell főzni, azzal, hogy néha megrázzuk a bográcsot. Ez az igazi dunai halpaprikás, amelyben a halon kívül az őrölt paprikának is nagy szerepe van, hiszen ha az nem minőségi, nem lesz jó ízű az étel. Bonyolultnak tűnik, bár egyszerű az egész – magyarázta mosolyogva a verbászi szakácsmester.

Szenttamási Aranybogrács 2014. 2. kép

A Szenttamási Kinológiai Társaság idén először vett részt a főzőversenyen. Erős Zsolt kutyatenyésztőt bízták meg a főzéssel, aki elmondta, hogy a baráti társaságnak többször is főzött már, de csak halból, hanem más húsból is, és soha nem maradt belőle másnapra.

-Van egy speciális receptem, amit nem árulhatok el. Annyit azonban elmondhatok, hogy a só és bors mellett még egyéb fűszerkeveréket is rakok a halpaprikásba, de pici bort és paradicsomot is öntök hozzá, ettől pikánsabb ízt kap. A ponty egy kicsit zsíros hal, ezért süllőt és törpeharcsát is teszünk mellé, amitől sokkal finomabb lesz az egész. A cél pedig ugyanaz, jót enni és barátkozni – mondta Zsolt.

A zsűri egyik tagja Jure Macković szakácsmester elmondta, hogy a halpaprikás értékelésénél négy fő dolgot tartanak szem előtt: az étel ízét, színét, sűrűségét, és hogy a hal mennyire főtt meg.

-Az igazi halpaprikás nem túl csípős, de érződik rajta a csípőspaprika. A színe természetesen piros, és ezt a paprikától kell hogy kapja, aminek egyébként az étel íze és minősége esetében fontos - sokszor döntő szerepe van. A sűrűséget illetően oda kell figyelni, hogy a paprikás ne legyen leves, de szósz sem. A halnak pedig nem szabad szétfőni, és akkor jó, ha kanállal szétnyomható. Ha ezek a tényezők megvannak, az érem már biztosított a szakácsmester számára. A további igen fontos és döntő tényező egyebek mellett a hagyma mennyisége, a fűszerek összhangja, a hal kivehető íze, az étel mértékes pikánsossága és egyebek. Kizáró lehet az, ha például a hagyma úszkál a parikásban, ha a bográcsos túl édes, vagy túl savanyú,  vagy ha szétfő benne a hal – magyarázta a szakértő. Mint mondta, a zsűritagok ezt úgy oldják meg, hogy az előbb említett kritériumokat szem előtt tartva minden leadott mintát pontoznak, az első három helyezett adagot pedig újra végigkóstolják, újra pontozzák, így általában korrekt döntés születik.

 A halászlék értékelésével megbízott szakzsűri szerint a legjobb halászlét az idén a szenttamási Čosić Lazar főzte (tavaly is ő vitte el a pálmát), csapata egy serleget és két aranyérmet kapott. A második helyért járó ezüstérmet és serleget a kúlai Ivan Senji érdemelte ki, míg a harmadik helyen az ugyancsak kúlai Vesna Vovk végzett, az ő csapata szintén serleget, valamint bronzérmet kapott.

Paraczky László