Hírek

Szenttamas.rs

 

Szent Szávát ünnepelte a szenttamási Bard Művelődési Egyesület

Szent Száva 1175 és 1235 között élt. Sokoldalú tevékenységet folytatott az egyházi életben valamint a kultúra terén. Sokat tett a középkori feudális Szerbia felvirágoztatásáért állami, kulturális és szellemi szinten. Az 1841. január 13-i törvény rendelete alapján Szent Száva napja kötelező iskolai ünnep lett. A védőszent napját, január 27-ét azonban nem csak az iskolák, hanem több civil és művelődési egyesület is megünnepeli. A szenttamási Stevan Vladislav Kaćanski-Bard Művelődési Egyesület Szent Száva, az egyesület védőszentje alkalmából szombaton egy egész estét betöltő kocertet adott a Városi Sportcsarnokban. Az egyesület 35 évvel ezelőtt alakult, és keretein belül és még abban az évben megalakult a szerb és vajdasági hagyományos néptáncot bemutató csoport. Az egyesületnek külön kórusa és zenekara van. Jelen pillanatban a néptáncosok több korcsoportban dolgoznak, mégpedig a gyermekek négy csoportban (2 csoport van Turián és 2 csoport Szenttamáson), fiatalok, és a felnőtt (veterán) tánccsoport. A néptáncosok jelenleg mintegy 150-en vannak, a kórusban 20-an énekelnek, a zenekar jelenleg tíztagú.

Az ünnepség az egykori tanító himnuszával kezdődött, a Zora Városi Kórus tagjainak előadásában, majd az orthodox egyház képviselői megszentelték az ünnepi kalácsot.

A teltházas csarnokban a vendégeket először a polgármester, Radivoj Paroški köszöntötte: ‒ A Bard egyesület koncertjei nem egyszerű fellépések, hiszen a táncosok minden évben valami újat, egyedi koreográfiát mutatnak be, s ezért fontos a mai nap, hiszen lehetőség nyílik arra, hogy erről mindannyian meggyőződjünk. Szeretném kihasználni az alkalmat, hogy az egyesület minden tagjának gratuláljak az ünnep alkalmából, és kívánom, hogy az elkövetkező időszakban továbbra is sikerrel képviseljék városunkat, köszöntsék a községbe látogatókat, valamint hogy tovább halmozzák a hazai és külföldi elismeréseket. Mindig büszkék voltunk és vagyunk rájuk. Szeretném, ha az oktatók továbbra is szakszerűen végeznék munkájukat, és foglalkozzanak a fiatalokkal, mint eddig. Ehhez az önkormányzattól továbbra is minden támogatást megkapnak. Az egyesület tagjainak pedig azt üzenem, hogy vigyék tovább a szerb néptánc és népzene hagyományát, legyenek büszkék arra, hogy szenttamásiak, és hogy a híres szenttamási költő nevét viselő egyesület tagjai – mondta a szenttamási polgármester.

Őt követően az ünneplőket és a közönséget az egyesület alelnöke, Zoranka Paroški köszöntötte, aki kiemelte, az elmúlt három és fél évtized alatt elsődleges céljuk folyamatosan a hagyományos szerb népzene és néptánc ápolása és továbbadása volt: − Nagyon odafigyelünk a fiatalokra, felkaroljuk őket, közösen ápoljuk és visszük tovább a hagyományokat. Szeretnék köszönetet mondani mindazoknak az intézményeknek, szervezeteknek és magánszemélyeknek, akik az elmúlt időszakban támogatták munkánkat. Külön köszönet a szenttamási önkormányzatnak a működéshez elengedhetetlen támogatásért. Az idő nagyon gyorsan múlik, január 20-án volt 35 éve annak, hogy bejegyezték egyesületünket. A három és fél évtized alatt több alkalommal volt generációcsere, ami érthető is, továbbá egyre több meghívást kapunk külföldről, melyeknek mindannyian nagyon örülünk. A számtalan díj és elismerés mellett tavaly a törökországi Szarimszakliban tartott nemzetközi néptáncfesztiválról hozott aranyéremre vagyunk a legbüszkébbek. Ugyancsak tavaly Smederevska Palánkán tartott fesztiválon a néptáncosaink aranyérmet kaptak, mellettük pedig az egyesület vegyeskórusa, zenekara és szólistája is első díjjal tért haza. Minderre, és az eddigi eredményekre nagyon büszkék vagyunk. Büszkék vagyunk továbbá arra, hogy a mai fejlett műszaki és kommunikációs világban sikerül elvonni a gyerekeket a számítógépek elől, és rendszeresen eljárnak a próbákra – mondta Zoranka Paroški. Az egész estet betöltő koncerten több műsorszámmal bemutatkozott az egyesület összes csoportja, zenekara és Zora Városi Kórus.






















Paraczky László

 

szenttamas.rs