Hírek

Szenttamas.rs

 

Publikáció készült a Beljanska-baráról

A Tartományi Természetvédelmi Intézetben szerdán, április 15-én bemutatásra került a Beljanska-bara Természetpark tanulmány, amely községünk egyetlen természeti csodájának első, hivatalos publikációja volt. A vetítéssel egybekötött előadáson a tanulmány szerzőjén, Milanka Miškovićon kívül felszólalt még Dr. Slobodan Puzović, tartományi településrendezési, építési és környezetvédelmi titkár, Dr. Biljana Panjković a Tartományi Természetvédelmi Intézet igazgatója, az olaszországi Ticino Természetpark volt igazgatója, Dr. Milena Bertani, Szenttamás polgármestere Zoran Mladenović, Óbecse város képviselője, Friss László, továbbá Vladimir Dobretić, a Beljanska-bara Természetpark koordinátora is.

Dr. Slobodan Puzović

Dr. Slobodan Puzović, tartományi településrendezési, építési és  környezetvédelmi titkár felszólalásában elmondta, sokszor van alkalmunk olyan természetes közegekről, vidékekről beszélni, amelyek egyes nemzetközi konvenciók alapján európai és világjellegűek, viszont csak elvétve szólunk azokról a természeti adottságokról, amelyeket a törvénnyel összhangban, községi szinten, nálunk csak a harmadik kategóriába sorolnak, de amelyek ugyanolyan jelentősek, mint a nemzetközileg elismert természeti csodák: – Ha ezeket először idehaza egy közös hálózatba kötjük, majd pedig összekapcsoljuk a külföldi ökológiai hálózatokkal, rájövünk, hogy jelentőségük szinte ugyanazon a szinten van. Amint a kivetítőn látható, Szenttamás és Óbecse községek a Tartományi Természetvédelmi Intézet tanulmánya alapján felismerték a Beljanska-bara, mint természetpark jelentőségét, és a Vajdasági Vizek Közvállalat szakembereit bevonva eljutottunk a mai bemutatóig. Nagyon szeretném, ha más önkormányzatok követnék a két település példáját, és saját természeti adottságaikat is bekapcsolnák ebbe a folyamatba, összerakva így a mozaikot, a térség gazdasági helyzetének és környezetvédelemre tett hatásának kialakítását illetően. Fel kell ismerni a természet adta fejlődési lehetőségeket, amelyek sokat javíthatnak az adott település polgárainak életkörülményein, ugyanakkor megnyitják az utat az ökoturizmus, a sport és rekreáció, valamint az egészséges életmód fellendülése és fejlődése előtt – emelte ki a tartományi környezetvédelmi titkár.

A publikáció folyamán bemutatásra került a Beljanska-bara mint helyi természeti övezet. A felszólalók külön figyelmet szenteltek az ökoturizmusnak, amely folyamat megváltoztatja az egész falusi turizmust. Ugyanis a turizmusnak ez egy olyan ága, amely minimalizálja a saját környezeti hatásait, pénzügyi alapot hoz létre a környezetvédelemhez, továbbá pénzügyi alapot jelent a különböző projektumoknak, ezáltal pedig támogatja az egyenlőséget, és csökkenti a szegénységet a településen. A Beljanska-bara publikáció a Vajdasági Vizek Közvállalat, a Tartományi Természetvédelmi Intézet, és a Tartományi településrendezési, építési és környezetvédelmi titkárság támogatásával jött létre. A tudományos munkát Milanka Mišković mutatta be, aki kiemelte, hogy a tanulmánynak szakértői ismertetője és összefoglalója mellett edukatív jellege is van.  A szerző elmondta, célja az volt, hogy átfogóan bemutassa a Beljanska-bara természetpark nyújtotta lehetőségeket.

– A további cél az, hogy a többi község is bekapcsolódjon a területükön lévő természetes környezetek megvédésére irányuló programok kidolgozásába, és ezen természet kínálta lehetőségek mind szélesebb körben történő ismertetésébe, mert ezzel nagyon le vagyunk maradva – tette hozzá a publikáció szerzője. Milanka Mišković ugyanakkor köszönetet mondott Szenttamás polgármesterének, Zoran Mladenovićnak, Óbecse község képviselőjének, Friss Lászlónak, a Vajdasági Vizek Közvállalat munkatársainak és a Tartományi Természetvédelmi Intézetnek, akik támogatták tanulmányt.

Zoran Mladenović szerint fő feladatunk, hogy ezt a természeti övezetet megvédjük a pusztulástól: – A Vajdasági Vizek közvállalalattal, a Tartományi Természetvédelmi Intézettel és más intézményekkel egy olyan jelentős munkába kezdtünk, amely nagy jelentőséggel bír a község továbbfejlődését illetően. Több kész projektumunk van a térség továbbfejlesztését és népszerűsítését illetően. Ide tartozik egy öko-kerékpárút kiépítése a Beljanska-bara körül, de a természetbarátok számára egy tutaj vásárlását is tervbe vettük, mindezt pedig azért, hogy közelebb hozzuk egymáshoz a természetet és az embert. Ugyanakkor lehetőség nyílik a vegyszermentes mezőgazdasági termelésre is, a lombardiai Ticino park modellje alapján – emelte ki a szenttamási polgármester, és hozzáttette, a természet adta lehetőség védelme egy jelentős forrás is, amit ki kell tudni használni.

Zoran Mladenović

– Szenttamás területének mindössze 0,05 százalékán van zöldövezet, amely adat már magában a természetpark megóvásának fontosságáról szól. A község területén átfolyó vizek és azok partjainak rendezésére a közelmúltban 200 millió dinárt fektettünk. Ezzel több igen jelentös ökológiai problémát orvosoltunk, hiszen a folyók ezentúl betöltik igazi szerepüket, ökológiailag egészséges formát kapnak, amivel jelentősen hozzájárultunk az egészséges életmód növeléséhez, és ami számításaink szerint idevonzza majd a külföldi tőkét és befektetőket is. Miután meggyőződtünk arról, hogy az olaszországi Ticino természetvédelmi parknak mekkora a jelentősége az ottani mezőgazdaságban, eldöntöttük, hogy ezt nálunk is megpróbáljuk. Földműveseink és mezőgazdasági szakembereink látogatása az ottani vidéken egy telitalálat volt, már most biztos, hogy élni fogunk ezzel a lehetőséggel az idén is, mert olyanok a tapasztalatok, hogy az olasz módszerrel sokkal magasabb szintre emelhető az itteni termelés. A Beljanska-bara iszaptalanítására ezidáig 16 millió dinárt költöttünk, 10 millió dinárt tervezünk a vizparton egy 4,4 kilométer hosszú és 2,2 méter széles kerékpárút kiépítésére, és tervben van egy tutaj vásárlása is – mondta felszólalásában többek között Zoran Mladenović.

A Beljanska-bara egy 39 kilométer hosszú, természetes vízgyűjtő terület Szenttamás és Óbecse határában. Területén ritkaságnak számító, nemzetközileg védett növény- és élővilág található. A vizét több környező árokból tápláló folyócskából kapja, amelyek az óbecsei tanyáktól 3 kilométerre futnak össze. A Beljanska-bara Turiánál ömlik a Bácskai nagycsatornába. Felülete összesen 346 hektár, 2013-ban több kategióriában védett övezetté nyilvánították.

Beljanska bara értekezlet

 

Paraczky László

Fotó: Aleksandar Šijačić