Hírek

Szenttamas.rs

 

Megszeretni és óvni a természetet

A verbászi Gora Hegymászó Egyesület és a szenttamási általános iskolák alsós tagozatai vasárnap, május 29-én közös természetórát tartottak, amelynek keretében a Beljanska Bara védett övezet és a Duna−Tisza−Duna-csatorna torkolatánál, továbbá a Beljanka bara körül vezető Egészségösvényen több gyakorlati óra keretében a természetbeni tájékozódás és a környezetvédelem alapjait sajátíthatták el a gyerekek.

Željko Vasić

− Az összejövetel célja elsősorban az, hogy a gyerekekkel megszerettessük a természetet, a ritkaszámba menő növény- és állatvilágot, ugyanakkor megtanulják a szabadban való tájékozódás alapjait. Meg kell tanulniuk megbecsülni a természetet, kerülni annak háborgatását, a növényi és állatvilág egyensúlyának megbontását. Ugyanakkor a gyerekek nyílt és őszinte barátkozáshoz is lehetőséget kaptak, amit az eddigi tapasztalatok alapján maximálisan ki is használtak. A természetben való tanulásba és műhelymunkába a verbászi diákok mellett községünk három általános iskolájának diákjai is bekapcsolódtak, a tanítókkal, tanárokkal együtt. A mai közös akció egyik fontos célja, hogy a gyerekek minél jobban elsajátítsák a szabadban való tájékozódást a térképen is ábrázolt jellegzetes épületek, felszíni tárgyak segítségével. A legfontosabb feladat a térkép tájolását követően a tartózkodási hely megállapítása. Ha nincs kit megkérdeznünk, nem marad más, mint egy  magunk rajzolta térkép segítségével megoldani a problémát. Ha viszont nincs térképünk, maradnak az égtájak és az a lehetőség, hogy készítsünk magunknak egyet – magyarázta Željko Vasić az egyik csoportvezető, a Vuk Karadžić iskola matematika és műszaki tanára. Mint mondta, a verbászi egyesületnek évi programjában pontosan meghatározták, mikor, hova látogatnak el, és kutatják fel a természet titkait és az élővilágot. Ebből szinte azonnal versengés lett, ami még jobban megmozgatta a gyerekeket, és ez a legfőbb cél.

Vasić Miroslava

− A mai első, természetkutató összejövetelünkre mintegy 40 gyerek jelentkezett. A turiai iskolából itt van a teljes IV. osztály, iskolánk többi ittlévő diákja pedig V–VII. osztályba jár. A gyerekeket háromfős munkacsoportba osztottuk be, az elméleti és gyakorlati feladatok pedig még csak ezek után következnek. Fontos megemlíteni, hogy a tábori konyhán jelenleg babot főznek, az evőeszközöket pedig a  diákok otthonról hozták. A szabad ég alatt való ebédnek is van egy különleges varázsa, amit közülük még sokan nem ismernek. Ami pedig magát a természetórát illeti, ez a gyakorlatban, itt, a helyszínen, szinte azonnal olvasható, látható, amit a diákok nagy része meg is tud oldani. A cél tehát megvalósul, a gyerekek közelebbről is megismerik a természetet, megtanulják óvni. Egy nagyon jó „recept” ez arra (is), hogy elvonjuk a gyerekeket a számítógéptől, és sokkal szebb, akár hobbiként is a természeti kincsek felé foruljanak – mutatott rá Miroslava Vasić turijai tanítónő.

Dr Ilija Gazepov, a Kék Kör, a Cukorbetegség Ellen Küzdők Szenttamási Egyesületének elnöke a megmozdulásról elmondta: − A gyerekek természetben való mozgása fejleszti az egyensúly érzéket, a változatos terepviszonyok fejlesztik a kreativitást és legyűri a félelmeket: A fiatal generáció ilyen módon egyfajta segítséget kap ahhoz, hogy korszerű természettudományos műveltséget, világképet, gondolkodás- és szemléletmódot építsen fel magában. A gyerekek megismerkedhetnek az anyagok tulajdonságaival, a természeti környezet változásaival, kölcsönhatásaival, a jelenségekkel, a törvényszerűségekkel. Több műveltségi területtel együtt tekinthetik át az embernek az általuk létrehozott társadalomnak, valamint az őket körülvevő természetnek a kölcsönhatásait. A műveltségi területen zajló nevelés-oktatás a fenntartható fejlődés igényeinek megfelelően formálja a tanulók gondolkodásmódját, természethez való viszonyát. A környezettudatos, a természet kincseit védő, óvó magatartás arra hívja fel a tanulók figyelmét, hogy az ember része a természetnek, annak rendszereivel megbonthatatlan egységet alkot, társadalmi és egyéni cselekvései pedig a természet folyamatainak részét képezik. Amióta elkészült a Beljanska bara körüli Egészségösvény, a turizmus és a pihenés szempotjai mellett igen nagy jelentőséggel bír az itt lévő, szinte érintetlen természet óvása, és erre kell a fiatalokat elméletben és gyakorlatban is  rávezetni, hogy megértsék fontosságát és egyszer továbbadják az utánuk jövő generációnak – emelte ki a természetkedvelő orvos, aki szerint ezen a helyszínen – a tavalyi futás után –sorrendben a második olyan rendezvényt szervezték meg, ami miatt tulajdonképpen létrejött maga a védett övezet és az Egészségösvény.

Verbaszi természetbarátok a Beljanska barán képek

Verbaszi természetbarátok a Beljanska barán képek

Paraczky László