Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

13. rész

 

Szénhidrát

Amikor azt mondom, nem fogyasztok szénhidrátot, látom, nem mindenki érti, miről van szó. Van, aki szerint drága az életmódunk, a táplálkozásunk. Aki azt gondolja, hogy egyfolytában teljes kiőrlésű liszttel készült ételeket gyártok, el kell árulnom, hogy téved, mivel nem eszek lisztet. Sem fehéret, sem teljes kiőrlésűt. Páran látták, hogy a kovászos kenyérrel kísérletezem, és kóstolták is, amit sütöttem, de azt sem eszem. Mivel az élesztő sem túl egészséges, úgy döntöttem, megtanulok kovásszal sütni a gyermekeim számára.

És most nézzük, mi az, amit nem eszek: cukrot és annak minden formáját. A szénhidrát az élelmiszerekben lévő cukor. Fogj egy becsomagolt ételt, lehet az keksz, liszt, csokoládé, kakaópor vagy akármi. Van a hátulján egy táblázat, amelyben fel vannak tüntetve az élelmiszer összetevői: energia-, zsír-, szénhidráttartalom és még sok más dolog. Ebből a szénhidrát részt kell figyelembe venni. Fel szokták tüntetni az összes szénhidrátot és azt, hogy abból mennyi a cukor. Én az összeset nézem, hiszen a napi bevitt szénhidrát mennyiségemnél igyekszem a 20g-hoz közeli értéket bevinni. Ez pl. 4 paradicsommal is elérhető, egy banán viszont már két napi adagot jelent. A húsok nem vagy csak elenyésző mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak, a zsírok nem tartalmaznak, a zöldségfélék pedig különböző mennyiségű szénhidrát található. A gyümölcsökben és a gabonafélékben pedig sok van belőle.

A szénhidrát nem csak cukrot jelent, és nem csak fehér lisztet. A méz, a szőlőcukor, a gyümölcscukor, a keményítő és a cellulóz is ide tartozik ugyanúgy, mint a szacharóz. Az ember az egyszerű, fehér répacukrot használja nap mint nap hatalmas mennyiségben. Mindenben az van, a light feliratú élelmiszereket is az teszi finommá, hiszen a zsír eltávolításával ehetetlenek lettek ételeink. Tehát: aki ilyen feliratú egészségesnek vélt ételt fogyaszt, az gyakran tömi magát cukorral.

Ha teljes kiőrlésű lisztet használunk, már teszünk azért, hogy egészségesek maradjunk, de még mindig szénhidrátot viszünk be. A különbség csak az, hogy nincs annyira agyonfinomítva, mint a fehér változat, kevesebb kezelésen esett át, és lassabban emeli a vércukorszintünket, ami lassabban is fog csökkenni, így elkerülhetjük a farkaséhséget.

Ha viszont minden nap rengeteg teljes kiőrlésű péksüteményt eszünk, desszertet, nem ártunk annyira, mintha a fehér változatot fogyasztanánk, de nem is teszünk sok hasznosat. A szénhidrát az szénhidrát.

Egyre inkább azon gondolkodom, hogy a ketogén táplálkozás a megoldás a számomra. Jól érzem magam, ha nem eszem szénhidrátot, hússal, zsírral és zöldségekkel energikus vagyok, kiegyensúlyozott, és nem tud még a PMS (premenstruációs szindróma) sem kizökkenteni ebből. A bőröm tisztul, a mitesszereim, amelyekkel kamasz korom óta küzdök, múlnak. A megfázás pedig egy napig tart nagy dózisú C-vitamin kúrával. A szervezetünknek nincs szüksége cukorra. Elő tudja az állítani ketózis által, és annyit, amennyit felhasznál, nem pedig, amennyit mi magunkba tömnénk.

És tényleg drága ez a táplálkozás? Friss zöldséget veszünk, húst és tejtermékeket. Nem költünk édességre, ami olcsó, hanem a gyerekeinknek gyümölcsöt veszünk. Természetesen, olcsóbb lenne egy tábla csokoládé, mint egy fürt szőlő, de a csokoládé megemésztése sok vitamint igényel, ami pénzbe kerül, és ha nem kap vitamint a gyermek, hogy legyen egészséges. Az egészséget meg kell őrizni.

A szénhidrátok számolásához szükségünk van egy táblázatra és egy konyhai mérlegre. Lemérjük az adott élelmiszer súlyát. Ha pl. egy 100 grammos paradicsomról van szó, akkor könnyű dolgunk van, hiszen az élelmiszerek 100g-os mennyiségére szokták megadni a szénhidrát tartalmat. 100 gramm paradicsom 4g szénhirtátot tartalmaz, 100g burgonya viszont 18,4 grammot. Ha 100 grammtól kevesebb az ételmennyiség, amit el szeretnénk fogyasztani, pl. 70g, akkor 0,7-tel szorozzuk a táblázatban található szénhidrát mennyiséget, ha pedig 170g, akkor 1,7-tel. A szénhidrát számításához a következő táblázatot használom: http://drtomosvary.hu/szenhidrat-tablazat/132/hun/57

 

Insanity - vége a 60 napos edzéstervnek

Az őrület, amely felpörget, erőt ad, izmosít, növeli az állóképességet. Néha nehéz volt elkezdeni, és az első két percben inkább ledőltem volna a kanapéra, és csak végignéztem volna, mert, azt mondják, az agy nem tudja megkülönböztetni a valóságot és a képzeletet. A zsírsejtjeim viszont igen, és nagyon imádkoztak az életben maradásért.

Nem szeretnék most bemutatót írni róla, hiszen nem új mozgásforma, magyar nyelvterületen is ismert, és sokan foglalkoztak a bemutatásával. Csak annyit mondanék, hogy aki egy igazán ütős, kihívásokkal teli edzésprogramot keres magának, próbálja ki.

Immáron másodszor fejeztem be a programot, most viszont nem tudtam minden nap edzeni. Általában hetente egyszer kimaradt egy nap, de olyan is előfordult, hogy sikerült a heti hat edzést teljesítenem. Az utolsó hetet nem csináltam végig. Vajdaságban voltunk ekkor, és úgy terveztem, hogy befejezem az Insanityt, és elkezdem a következő programot. Ehelyett mi történt? Megtanultam, hogy lehetetlen sokat edzeni, amikor otthon vagyunk. Esténként később értünk haza, a gyerekek is később feküdtek le, utána pedig várt még rám a konyha, a mosott ruha vagy épp a szennyes, ha másnap mentünk valahova, akkor arra készítettem ennivalót (bizony, a veszünk egy jó kis burekot elmarad, ha az ember kevés szénhidrátot ehet). A két hét alatt négyszer edzettem, és miután hétfői napon visszajöttünk, csütörtökön volt az első edzéssel töltött estém. Nem tudtam, hogy csináljam-e újra az egész utolsó hetet, vagy csak a csütörtöki edzéstől, vagy ahol abbahagytam, de azt tudtam, hogy alig várom, hogy elkezdjem a következő programot, ezért inkább csináltam egy fitt tesztet, és felmértem, mennyit romlottam ez alatt a három hét alatt.

Ó, igen. Ha nem edzünk, romlik a teljesítményünk. A táblázatot az eredményeimmel alul találjátok. Ez van. És mi történik ezen kívül? Az otthon töltött napokon, ha előző este tudtam edzeni, reggel nem volt gond a felkeléssel. Ha viszont elmaradt, alig keltem fel. Nem tűnik logikusnak, de így volt. A testem megszokta, hogy igénybe vannak véve az izmok, és jobban teljesít olyankor. A fitt teszt után viszont fáradtan ébredtem másnap, de majd újra hozzászokik a szervezetem.

Az Insanityt majdnem befejeztem, a fitt teszt megvolt, a mérések is. Tehát mondhatom, hogy megcsináltam és jöhet a következő őrült edzésprogram. Röviden az eredményekről: A gyakorlatok közül mindből többet teljesítettem, mint akkor, amikor elkezdtem. A mérések alapján pedig centiméterekben is javulás látszik. Mellben -4 cm, a bicepsz maradt, derékban -10 cm, csípőben -8 cm, combban -5 és -6 cm, vádliban pedig -2 cm. A súlyom pedig, igaz, nem írtam be, de akkor 86 kg voltam, most viszont 77 vagyok.

 

Könnyebb testben könnyebb élet

Amikor a fiam születése után meglátogatott minket egy rokon, aki sok hasznos dolgot, ruhákat, játékokat hozott, leültem vele a földre, hogy átnézzük, mi lesz jó Ádámnak. Utána fel szerettem volna kelni. Nem ment. Meg kellett kapaszkodnom valamiben. Ekkor döbbentem rá először, mit tettem. Mit tettem a testemmel, magammal, az életemmel. Napi 100g csokoládé. Van, aki napi 200g-tól sem képes hízni, nekem ez 100g-tól is sikerült.

A fiam születése után pedig mindent megtettem, hogy legyen tejem. Evés helyett néha legszívesebben hánytam volna. Végül azt mondták, igyak sok vizet. Napi 3-4 liter vizet ittam. A tejmennyiség valamelyest nőtt, de meg kellett toldani tápszerrel minden etetést, kivéve a 2. hónapban, mert akkor volt elegendő tejem. Se előtte, se utána. A lányomnál ugyanez volt a helyzet. Ettem, ittam, mindenféle tejserkentőt fogyasztottam, de csak 1-2 napig, mert utána rájöttem, fáj tőlük Kata hasa. Nála is ugyanaz volt a helyzet: csak a 2. hónapban volt elég a tej, sem előtte, sem utána. Ekkor azt mondtam: ha a sok evés nem segít, mi lenne, ha kevesebbet ennék, illetve kevesebb szénhidrátot. Kipróbáltam, és csodák csodájára semmi sem változott.

Fájt a térdem és a derekam. A derekam még anyukám halála után csípődött be, és a fájdalom időnként előjön. A masszázs sokat segített rajta, de nem oldotta meg a problémát. Míg ki nem bírtam, hogy napi 20g szénhidráttól többet ne fogyasszak. Ekkor szűnt meg a derékfájásom, és nem tért vissza mindaddig, amíg ki nem próbáltam, hogy mi lenne, ha – mivel már nem fáj a derekam – póló nélkül, sportmelltartóban edzenék. Két nap után ismét éreztem a derekam, úgyhogy visszatértem a pólóhoz, és most már jól vagyok. A térdem? 10 kg elvesztése után már nem éreztem a fájdalmat.

Sokan élnek mégis úgy, hogy elviselik, lassan tönkreteszik a testüket. Elviselik a fájdalmat, amelytől megszabadulhatnának. Munkával és kitartással. Én végignéztem, ahogy anyukám alig tudott mozogni, nem tudott már bot nélkül menni. Nagy súly és egészségtelen életmód.

Te is végignézed, ahogy egy kedves hozzátartozód napról napra a zsír börtönében egyre gyengül, és egyre betegebb lesz? Esetleg te teszed ezt magaddal? Miért? Megéri? Mi lenne, ha könnyebb életet élnél?

 

Egyszerű vasárnapi torta 130g szénhidráttal

Ez a teljesen egyszerű torta nem tartalmaz lisztet, és csak kevés méz van benne. Édességét főleg a benne lévő gyümölcsök adják. A mennyiségeket a megpucolt gyümölcsöknél mértem, néhány gramm eltérést nyugodtan megengedhetünk magunknak.

Piskóta:

2 tojás

50g (házi) méz

110g alma

110g sárgarépa

104g banán

110g darált dió

50g kókuszreszelék

Krém:

60g málna

50g áfonya (vajdasági nyelven borovnica – földieperrel vagy több málnával helyettesíthető)

25g méz

200g mascarpone (túrót is tehetünk helyette, akkor viszont nagyobb lesz a szénhidrát tartalom)

fél zacskó zselatin

Csokoládémáz:

két evőkanál kakaópor

két teáskanál méz

100g vaj

pici víz (kb. 1 evőkanál)

A tojást felverjük a mézzel, majd hozzáadjuk a darált diót és a kókuszreszeléket. Összekeverjük, majd hozzáadjuk a lereszelt és kifacsart almát és sárgarépát. Kizsírozott és kilisztezett tortaformában vagy egy tepsiben megsütjük (160 fokon hőlégkeveréses sütőben, 180 fokon alsó-felső sütésen).

A megmosott málnát és áfonyát turmixgépben vagy botmixerrel összezúzzuk, vagy egyszerűen csak összevágjuk apró darabokra. Hozzáadjuk a mascarponét és a mézet. A fél zacskó zselatint az utasítás szerint készítjük el, és hozzáadjuk a krémhez. Ezt a krémet a kihűlt piskótára kenjük.

A csokoládémázhoz egy kis edénybe tesszük a hozzávalókat, és forró vízgőz felett megolvasztjuk. (Időhiány miatt direkt a lángra tettem az edényt, viszont ilyenkor állandóan kell kevergetnünk, és amint felolvadt, levenni.) A mázzal leöntjük a tortát.

Az egész torta csupán 130g szénhidrátot tartalmaz, plusz a csokoládémázban lévő méz, azt viszont nem mértem le. Maximum 10g lehet.



 

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

 

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra