Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

25. rész

 

A cukor káros, a ketogén diéta pedig hasznos

Egy olyan honlapot fedeztem fel a napokban, amelyen már jártam, de mégsem sikerült jobban átnéznem. Hát, ha már másodszor is ott kötöttem ki, körülnéztem.

Azt tudtam, hogy a cukor káros, és a ketogén diéta, a zsír és a húsfogyasztás jó, és azt is, hogy ketogén étrenddel gyógyítanak sok betegséget, mint a cukorbetegség, a rák, az inzulinrezisztencia stb. Ezen felül mi is csak jótékony hatásokat tapasztaltunk, mint például izomgörcsök megszűnése, több energia.

A www.paleomedicina.com oldalon találtam egy írást az édesítőszerekről, és egyet a cukor és az izomgörcsök összefüggéséről.

Az édesítőszereket mindig is ki szerettem volna próbálni, annak ellenére, hogy évek óta mézzel sütök, ami a cukorhoz képest kb. 60%-kal kevesebb szénhidrátot jelent. Annyira jó volt belegondolni, hogy végre ehetek édességet, és egyáltalán nem fogok hízni. Sok év után vettem egy doboz eritritet. Cukoralkohol, vizelettel kiürül, nem hasznosítja a szervezet. Hazaérve kibontottam és... nem volt illata, hanem szaga. Új autógumi szag... Mondjuk, autón illatnak nevezné az ember, de élelmiszeren nem. Aztán egy idő múlva ki is próbáltam. A szaga nem volt bizalomgerjesztő, így sokáig elodáztam a dolgot. No, a süti... nem volt finom, és puffadást okozott, kellemetlen érzést a gyomromban. Azóta ki sem nyitottam a dobozt. Sztévia lett volna a következő páciensem. Mindig elfelejtettem megkeresni, aztán egyszer mégsem. Nagy doboz, azt hiszem, 4 euróba került, felemeltem és nem volt semmi súlya. Hú, pár gramm egy nagy dobozban, amely tele volt vele és 4 euró. Néztem, néztem, majd arra jutottam, hogy ha gondolkodnom kell rajta, megvegyem-e vagy ne, akkor biztos nem jó. Azóta is mézet használok. A méz csodaszer. Gyógyít, táplál és egészséges. És amint az említett cikkben is írták, a legtermészetesebb édesítőszer. Természetesen, nem kell napi 1 kg mézet megenni.

Az említett cikket itt találják: https://www.paleomedicina.com/hu/a-xilit-az-eritrit-es-mas-cukoralkoholok-novelhetik-a-daganatos-betegsegek-kockazat

A cukor káros hatásairól már írtam. Amikor a férjem elkezdett szénhidrátszegényen táplálkozni, még a ketogén diéta előtt, egy hónap után arra eszméltem, hogy nem kell minden nap a vádlijait masszíroznom, mert azok már nem görcsölnek. Megjegyzem, előtte 3 nagy szendvicset vitt magával munkába, majd itthon is ebédelt, természetesen kenyeret is evett a főételhez, utána pedig süteményt. Tehát amikor ezt felfedeztük, elkezdtünk odafigyelni a fiunk éjszakai lábgörcseire, és észrevettük, hogy csak olyankor jelentkeznek, amikor az óvodában cukros, fehér liszttel készült ételt esznek. Lehet ez születésnap, vagy amikor ott főznek. Olyankor viszont fájdalomcsillapítót kell neki adnom az éjszaka közepén, mert óriási fájdalmai vannak. És más gyerekeknél is jelentkezik ilyen, az orvosok pedig elintézik annyival, hogy növésben vannak.



A cikk, amelyet találtam, arra hívja fel a figyelmet, hogy „a glikolízis (glükózlebontás első szakasza), a glükoneogenezis (glükóz szintetizálás) és a glikogén (tartalékszénhidrát) előállítása azonban mind magnéziumot igényelnek.” „A magnézium, sok más tápanyaghoz hasonlóan, csak zsírok jelenlétében szívódik jól fel a vékonybélből. A túlzott szénhidrátfogyasztás nem szükségszerűen, de szinte mindig csökkenti a zsír fogyasztását. A magnézium így nemcsak elhasználódik, de kevésbé is szívódik fel.” Ezen kijelentések alátámasztják, amit sejtettem, hogy a cukor, a szénhidrátok okozzák a lábgörcsöket. A mézzel készült édességek viszont nem, hiszen naponta kapnak olyan édességet a gyermekeim.

Az említett cikket itt találják: https://www.paleomedicina.com/hu/a-magneziumpotlassal-kapcsolatos-gyakorlati-tapasztalat-es-tudomany

Tehát továbbra is szemet hunyunk és mérgezzük magunkat és másokat, vagy teszünk is valamit a saját és a családunk egészségéért?

 

Fény az alagút végén

A korai többnyelvűség legérdekesebb időszaka, amikor keveréknyelven beszél a gyerek. Mosolygunk rajta, viszont azt is leszűrhetjük, mely nyelv hogyan dominál.

A mi gyermekeink születésüktől kezdve kétnyelvűek. Én szerbül beszélek hozzájuk, az apjuk pedig magyarul. Ádám a bölcsődében találkozott először állandó jelleggel a használt német nyelvvel másfél éves korában, és Kata is akkor fog. Ádám később kezdett beszélni, mint Kata, hiszen Kata már most, másfél évesen, kétszavas mondatokat is mond. Ádámnál később alakult ez ki, kétéves kora után. Valószínűleg ehhez hozzásegít, hogy Ádám folyton fecseg neki, és nekünk is.

Ádám egyszerre kezdett mindhárom nyelven kétszavas mondatokat használni. A szerb nyelvben jelenlévő nyelvtani nemek zavaróak tudnak lenni, amíg meg nem tanulja valaki. A magyar nyelv ilyeneket nem tartalmaz, a német nyelvben pedig csak a névelők jelölik a nemeket, az igék azoktól függetlenek maradnak. Mivel én magamról női nemben beszélek, a fiamról pedig hímnemben egyes szám második személyben, a férjemről szintén hímnemben egyes szám harmadik személyben, ezért az én személyes névmáshoz sokáig a nőnemet kötötte, a te személyes névmáshoz a hímnemet, az ő személyes névmáshoz pedig ismét a hímnemet. Fél éven át nem láttam a fényt a nyelvtani nemek alagútjában, aztán végül egy hónapja megjelent. Már hat hónapja mondom minden egyes hibánál, hogy nem így, hanem … és ekkor kijavította, amit mondott. Néha azt mondom, hogy én kislány vagyok, apa kisfiú, Kata kislány, te kisfiú vagy. Hat hónap elteltével oda jutottunk, hogy az esetek 40%-ban jól mondja, és 10%-ban pedig a jót kijavítja rosszra. Lesz ez jobb is!

Addig is néhány aranyköpés, némelyek a nemekkel kapcsolatban, némelyek pedig a nyelvek kölcsönhatásaiból származnak:

Ja sam već a vrtiću rukoprao.

Tata je donela papiru.

Ja sam u sobu.

Ja sam velika, a Kata je mali.

Apuci, gyere spielen.

Ja hoću ovo kleben.

Bili smo u Gartenu.

Alle Kinder su to radio.

Mama, šta si pravio? - a praviti és a raditi igék keverése is jellemző.

Mama, jesi to ti gotov pravio? - a német fertig machen szóösszetételből.

 

Megőrjít a gyerek a sok kérdéssel?!

Igen, sokszor mi is így vagyunk vele. A gyerekek viszont így tanulnak. Addig jó, amíg felteszi a kérdést, hogy „miért”, mert érdeklődik, és nem ölték ki belőle a kíváncsiságot. A tv, komputer, telefon nem ad válaszokat, viszont olyan helyzetbe hozza a gyereket, hogy ne kérdezzen, csak nézzen. Fogadja el a választ, amit ott kap, mert hiába kérdez, más választ nem kap. A szülő csinálhatja a dolgát, a gyerek elvan, enni is, inni is elfelejt.

Ádám az óvodából hazaérve rohan az asztalhoz, és felteszi a kérdést: Anya, tanulhatok? Ha a válasz igen, akkor nagyon boldog. Ha nem, akkor viszont könyörög. Persze egyszerűbb lenne, ha elfogadná, hogy előbb ebédelünk, de muszáj kiegyeznünk abban, hogy megcsinál egy oldalt a könyvében, utána pedig eszünk. Érdekes, hogy a kistestvér milyen gyorsan tanul a nagyobbtól. Ebből kiindulva iskola előkészítősöknek való feladatokkal teli füzetet adtam neki, és igaz, kis segítséggel, de boldogul vele. Már csak arra kell rájönnöm, hogyan tanítják az óvónők a különböző korú gyermekeket egyszerre, hiszen Kata is szeretne tanulni, csak még nem tudja, hogyan. A rajzolással, festéssel csak pár percig elégszik meg, és számára az a fontos, hogy színesekkel teli kézzel mászkáljon. Persze mindez a fejlődését szolgálja, hiszen azt is meg kell tanulnia, hogy ha felkel, akkor tegye le, ami a kezében van.

A kérdések pedig szükség van. Mi sem kérdezünk már eleget, egyszerűen csak belenyugszunk abba, amit mondanak, és azt sem szeretjük, ha valaki kérdéseket tesz fel, mert úgy érezzük, kétségbe vonja a tudásunkat/termékünket/véleményünket, pedig lehet, hogy csak kíváncsi. És miért is ne kérdezhetne egy vevő az elárusítótól, vagy egy ügyfél, aki üzletet készül kötni? A miért nem az ellenségünk, amellyel nem csak a gyermek, hanem a felnőtt is tanulhat.

 

Kovász

1 literes dunsztos üvegbe tegyünk 30g lisztet (én teljes kiőrlésű tönkölybúza lisztet teszek) és 30g vizet. Keverjük össze, egy vékony gézzel takarjuk le, és gumizzuk le. Egy nap múlva adjuk hozzá ugyanezt a mennyiséget, keverjük meg és hagyjuk egy újabb napig állni. 6-7 napig etetjük így a kovászunkat, aztán pedig érett lesz a sütésre. A 3. nap után szükség lehet napi 2 etetésre, ha ecetszagúnak érezzük. Amikor az üveg 1/3-ig ér a kovász, akkor etetés előtt dobjuk ki felét. Azzal úgy sem tudnánk semmit sem kezdeni.

A kovászos kenyér receptjéért kattintsanak ide:

http://berta-irma.com/kovaszos-kenyer

 

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra