Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

42. rész

 

Elkényeztetett gyerek?

Sokan belátják, hogy hibás a rendszer, amelyben élünk, de mindannyian tehetünk valamit azért, hogy ez megváltozzon. Hallottuk már azt a mondást, hogy a saját udvarunkban söprögessünk? Ha mindenki csak a saját udvarában söprögetne, sokkal jobb lenne a világ.

Annak ellenére, hogy a pletykás emberekre mondják ezt, mi lenne, ha máshogy értelmeznénk a szólást. Mit is söpörjünk először ki és honnan? Talán a negatív érzelmeket. Tegyünk rendbe mindent, ami negatívan hat ránk. Akire jó hatással van, ha a gyereke rosszul viselkedik, hisztériázik, kezelhetetlen, az abba is hagyhatja az olvasást, a cikk nem neki szól. Aki viszont tenne valamit ez ellen, az megismerkedhet a www.yourmodernfamily.com tippjeivel a témával kapcsolatban.

A szülők nagy része nem tervezi elkényeztetni gyermekeit, állítja a cikk, de sokaknál idővel elszalad a ló, és meg szeretnék azt állítani.

A cikk ajánlásai a következők:

1. Legyünk következetesek!

A szerző tanárként, játékterapeutaként és szülőként is azt tapasztalta, hogy a következetesség a kulcs. A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy a tetteknek következményei vannak. Ha feleselnek, akkor azért szankciók járnak. Nem kell nagy dolgokra gondolni, de ezt-azt meg lehet vonni a gyermektől, hogy megtanulja, mit lehet és mit nem.

2. Alkalmazzuk a HA..., AKKOR... elvet!

Ha elvégzik a házi munkájukat, akkor kaphatnak jutalmat.

3. Mondjuk el a gyermeknek, hogy mit várunk el tőle!

Ha el kell mennünk vásárolni, mondjuk el, hogy csak ezt és azt veszünk, azon felül semmit. Mondjuk el, hogy mi történik, ha ezen felül meg akar velünk vetetni valamit (pl. nem jöhet velünk máskor vásárolni).

4. Ne vegyünk felesleges dolgokat a gyerekeinknek!

Ha valami szép, vagy akciós, vagy oktató jellegű, nem kell azonnal megvennünk. Nem kell mindent megvennünk nekik, mert akkor azt hiszik, hogy mindent megkaphatnak, ráadásul értékelni sem fogják majd, ha kapnak valamit.

5. A gyerekek vigyáznak-e a játékaikra?

Ha eltörik a játék, azt várják-e el tőlünk, hogy azonnal újat vegyünk? Szépen játszanak-e velük, vagy dobálják a játékaikat? Mi a gond, ha eltesszük őket: az, hogy hiányolják a játékot, vagy az, hogy elvettük azt tőlük?

6. Hadd vegyenek a gyerekek maguknak valamit!

Ha a gyermekünk meg szeretne valamit venni, akkor mondjuk meg neki, mennyibe kerül, és gyűjtse össze ő maga a pénzt. Sokkal jobban megbecsüli majd, amiért ő dolgozott meg.

7. Legyen a gyermeknek listája mindarról, amit szeretne, és arról, mennyibe kerülnek!

Ha a gyermek valamit szeretne, választhat:

‒ kéri születésnapra,

‒ kéri karácsonyra,

‒ megveszi maga (ilyen esetben mi is kiegészíthetjük a pénzét).

8. Tanítsuk meg adakozni a gyermeket!

Ha egy új játékot kap, kérjük meg, hogy ajándékozza el azon játékát, amellyel ő már nem játszik, másnak pedig örömet okozna.

9. Próbáljunk lomtalanítani!

A gyermekünk is örül majd annak, hogy örömet szerez másoknak, és kevesebb lesz otthonunkban a lom.

10. Töltsünk több időt a gyermekünkkel!

Neki nem arra van szüksége, hogy folyton új dolgokat kapjon, hanem arra, hogy vele legyünk.



A legfontosabb, hogy beszélgessünk a gyermekünkkel, és megértsük, hogyan érez. Ha pedig szankcionálni kell a viselkedését, akkor apróságokkal tegyük, ne pedig azzal, hogy nem megyünk idén nyaralni, ha valamit nem tesz meg. Legyenek apróságok a büntetések, pl. hogy még két feladatot kap a házi munkából, vagy nincs több nasi aznapra, vagy nem játszhat egy nap a barátaival.

https://www.yourmodernfamily.com/how-to-un-spoil-a-child/

 

Házi munka gyerekeknek?Hamarosan erről is olvashat!

 

Karácsonyi készülődés

Diétázunk és jön a karácsony. Ha nem diétázunk, akkor el fog érkezni, de ha diétázunk, csinosabb ruhát vehetünk fel. Én a tavalyinál már sokkal jobb formában készülődöm. És Ön?

Tudják, nem az a lényeg, mit eszünk karácsony és újév között, hanem mit eszünk újév és karácsony között. De most nézzük, mi mit fogunk karácsony böjtjén és napján enni, valamint hogyan készülődünk!

Mivel újabban böjtölni kezdtem, ezért december 23-án és 24-én nem fogok enni, csak vizet iszom. Pontosítok: december 22-én ebédelek, majd pedig december 24-én ebéddel térek vissza a böjtből.

A család normális vasárnapi ebédet fog enni december 23-án, húslevest, sült húst, kevés sült burgonyát és sült sárgarépát, salátát.

December 24-én az egyház hústilalomra int, ezért halat fogok készíteni. Halászlé és sült hal lesz a menü, karfiolsaláta hagymával, tejföllel és mustárral (a Ketogén életmóddal élők Facebook csoportban kaptam az ötletet). A gyerekekkel sütni fogunk lisztmentes islert. Emellett lesz még diós és mákos bejgli is, amelyet előre megsütöttem és lefagyasztottam.

December 25-én húslevest főzök majd, kacsát, (kevés) burgonyát és sárgarépát sütök, valamint salátát készítek.

A divattal ellentétben, én ragaszkodom ahhoz, hogy a fát (csakis műfenyőt, mert aminek nincs töve, az amúgy sem él, és pazarlásnak tartjuk) szenteste díszítsük fel, ami családi program. Szaloncukor nem lesz a fán, és mézeskalács sem. Lesz alatta tányéron édesség, ami pár nap alatt elfogy.

Karácsony az az időszak, amikor a háziasszonyok mindent és mindenkit el szeretnének kápráztatni, ünneplőbe öltözik a család, megőrülnek az emberek, miközben a lényegét felejtjük el: együtt lenni, Jézus születését és a szeretetet ünnepelni. Ha már nagy buli lesz, miért nem készít mindenki egy valamit, hogy a házigazdának is igazi karácsonya legyen? Ünnepeljük inkább azt, ami a lényeg, és amiért ünnep az ünnep.

Mivel már nem félünk a zsírtól és a tojástól, következzen egy igazi energiabomba reggelire:

http://berta-irma.com/szalonnas-rantotta

 

 

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra