Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

47/a. rész

 

Az egynyelvűség káros hatásai ellen

Az egynyelvűség sokakat megakadályoz céljaik elérésében, megnehezíti és sok esetben ellehetetleníti az információszerzést, megnehezíti a tanulást.

Amikor egy délvidéki, homogén (egynyelvű) környezetből származó gyermek olyan környezetbe kerül, ahol muszáj például szerbül tanulnia, nehezen viseli, nem tud megbirkózni a nehézséggel. Még nehezebb a helyzete, ha a környezetétől azt hallja, hogy a szerb nyelv nehéz, és a szülei, nagyszülei sem szerették, vagy nem beszélik. Ilyen hozzáállással nehéz is elsajátítani egy nyelvet, de ha a szülők és nagyszülők hozzáállása megváltozik idővel, a gyermek is megszereti majd azt.

Mit tehetünk?

• Soha ne tegyünk negatív kijelentést egyetlen nyelvre se! Nem tudhatjuk, hogy a gyermekünknek épp mi az, ami az életben tetszhet majd, vagy sikereket hozhat.

• Ha mi jelenleg egynyelvűek vagyunk, ne könyveljük ezt el végleges állapotnak. A gyermekünknek hallania kell tőlünk azt, hogy de jó lenne, ha tudnék szerbül/németül/oroszul stb.

• Legyünk gyermekünk példaképei: lássa, hallja, hogy mi is teszünk minden nap azért, hogy tanuljunk valamit! A televíziót nem tartom jó dolognak, de ha nincs más lehetőségünk, akkor naponta fél óra hosszára kapcsoljunk egy idegen nyelvű csatornára, ahol annak a bizonyos nyelvnek eredeti beszélőit hallgathatjuk. Fontos, hogy valódi emberek legyenek és ne rajzfilm figurák. Először a hangokat kell megtanulnunk hallani és felismerni, fontos az artikulációra is figyelnünk.

• Olvassunk, tanuljunk ingyenes online kurzusokból! Felnőttként a gyerekkönyvek, gyermekeknek szóló tankönyvek sikerélményt hozhatnak, és egyszerűbb lesz megtanulnunk az alapvető fogalmakat, szavakat, kifejezéseket. Erre csak a nyelvet idegen nyelvként oktató könyveket ajánlom. A vajdasági iskolákban használt szerb mint környezetnyelv könyvekkel várjunk, hiszen azok nem szerb mint idegen nyelvet oktatni jöttek létre.

Ez az, amit mi tehetünk. A legfontosabb viszont, hogy a tudást mindig tartsuk fontosnak, és szükségesnek, valamint soha ne utasítsuk el a tanulás gondolatát. A gyermekünknek pedig emellett indítsunk mesét, vagy ‒ ami sokkal jobb ‒ gyerekműsort, amelyben valódi emberek beszélnek. Mivel sokaknál egész nap fel van kapcsolva a tévé, naponta fél óra bármely nyelven igazán nem árt, ráadásul, ha találunk valamit, ami felkelti csemeténk figyelmét, akkor a problémánk részben megoldódott. Iskolás korú gyermekünknek vásárolhatunk idegen nyelvű könyveket, amelyek érdekelhetik, hiszen az iskolában már tanul olvasni, és könnyebb lesz neki megbirkóznia a szöveggel. Fontos, ha rossz a kiejtésünk, akkor ne tőlünk tanulja meg a gyermek a szavakat kiejteni. Nálunk például, ha néha itthon németül beszélek a fiammal, megbeszéltük, hogy ő javít ki engem abban, amit ő tud jobban, az pedig a kiejtés, én pedig őt a nyelvtanban, ráadásul kifejezéseket, szavakat is tanulok tőle. Mindig mondjuk neki, hogy figyelje meg, hogyan ejtik ki a szavakat, és igyekezzen pontosan megismételni őket.



A Youtube-on találunk rövid dalocskákat, amelyek szövegét is könnyedén megtalálhatjuk az interneten, és énekelhetjük gyermekünkkel együtt, de nagyon figyeljünk a kiejtésünkre. A legjobb, ha gyermekünk egyedül tanulja meg őket, mi pedig csak azoknál a szavaknál segítsünk, amelyeket helytelenül mond.

Egy nyelv megtanulása nem egy napos feladat, hanem hosszú folyamat. Mint mindent, ezt is elkezdeni nehéz, és mindig az első idegennyelv a legnehezebb.

Ha gyermekünk sok mesét néz, akkor azt lehetőleg egy másik nyelven tegye, kis korától kezdve, hogy megszokja, nem csak az anyanyelve létezik. Ha pedig már nagyobb, és ellenkezik, akkor viszont egy megoldás van: vagy azt nézi, amit mi akarunk, vagy semmit. Később hálás lesz ezért, és nekünk is megéri, ha pedig kevesebb édességet kap, könnyebb lesz megmagyaráznunk neki, miért jó neki, amit ajánlunk. Aki azt gondolja, nincs igazam, próbálja meg, és majd kiderül.

Új videó: Hogyan alkalmazzuk a siker guruk tanácsait fogyásunk során?

https://www.youtube.com/watch?v=_JBM5C0GApQ

 

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra