Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

8. rész

 

 

Mit okoz a szénhidrát megvonása?

A szénhidrátszegény étrendről sok-sok negatívumot találhat az ember, ha rászánja magát, hogy utánanézzen. Keresés közben és az Atkins-könyv ismereteire alapozva a diéta káros mivoltáról olvasottakon sokszor mosolyogtam. Több helyen egyik kijelentés üti a másikat, de ha nem gondolkodunk el rajta, kész tényként is kezelhetjük, hiszen tudományosnak tűnik a magyarázat. Egy magyar anya és edző, aki sokaknak segített már lefogyni, érdekes írásokat posztolt és követni kezdtem a bejegyzéseit. Írt a ketogén diétákról, és mivel az Atkins-diéta is a ketózissal indít, érdeklődéssel olvastam a véleményét, amellyel nem értek egyet.

Mégis mivel voltam elégedetlen? A szénhidrát-megvonás tüneteiként leírtakkal. Szerinte a diétát szédülés, fejfájás, ájulás, hasi görcsök, székrekedés, vitamin- és ásványianyaghiány kíséri végig. A depressziót pedig azzal magyarázza, hogy a szerotonin termelődéséhez is szénhidrát kell, és hogy vannak sejtek, amelyek csak glükózt tudnak felvenni. És hiányosságként hozza fel, hogy később a zsírból termelődik cukor. Na most, ha kicsit gondolkozunk, rájövünk, hogy mi a jobb. Ha vannak sejtek, amelyeknek cukorra van szükségük és zsír lebontásával cukor keletkezik, akkor megetettük őket. Ha pedig viszünk be cukrot, amiből zsír keletkezik, ami elraktározódik, akkor hízunk. És nézzük sorban a tüneteket:

Szédülés: az első pár napban lehet, ha mondjunk eddig rengeteg szénhidrátot evett valaki. Én személy szerint ilyenkor a fokozatos szénhidrát csökkentést ajánlom.

Fejfájás: a férjem regényt írhatna róla, de csak abból az időszakból, amikor több szénhidrátot fogyasztott, vagy ha most eszik finomított szénhidrát tartalmú élelmiszert.

Ájulás: nincs.

Hasi görcsök: finomított szénhidráttól vannak.

Székrekedés: ha kevés zöldséget eszel.

Vitamin- és ásványianyaghiány: Dr. Atkins is elmondja, hogy szedni kell táplálékkiegészítőket, és azt, hogy a WHO ajánlása alapján szükséges mennyiséget bevisszük a zöldségekkel, amelyeket a bevezető szakaszban ehetünk (az már más dolog, hogy a WHO eleve keveset ajánl).

A szénhidrátszegény étrendet mindenhol csak kritizálják. Legalább is az első keresési találataimban csak negatív véleményekre bukkantam. Annyi a negatív kritika, hogy biztos voltam benne, ez a legjobb, a legegészségesebb dolog. Majd tovább kutattunk férjemmel. Megtaláltam egy pár éve már látott filmet, amelyet a férjem még nem látott. Megnéztük együtt, és sok mindenre (újra) rádöbbentünk. A néhány évvel ezelőtti felfogásom, gondolkozásom mára megváltozott. A cukorra vonatkozó nézeteim a „nem túl jó, káros” szempontról a „mérgezőre” változtak. Miért? Erről a továbbiakban fogok írni.

Most pedig következzen egy kis magyarázat a ketózisra vonatkozóan Dr. Robert C. Atkins Dr. Atkins forradalmian új étrendje című könyvből:

„Szerencsére van kulcs, ami nyitja ezt a béklyót; ez egy teljesen természetes folyamat, amelynek a neve lipolízis... Zsírégetésnél a zsír lebomlik glicerinre és zsírsavakra... Könyvem korábbi kiadásaiban a ketózis szót használtam ennek a csodálatos folyamatnak a leírására. Egészen pontosan így fogalmaztam: „A 'ketózis' szó, amikor az étrenddel előidézett, jóindulatú folyamatra használjuk, valójában a 'ketózis/lipolízis' rövidítése. Az utóbbi nyelvtörő volta érthetővé teszi, hogy miért rövidítik le 'ketózis'-ra." Nos, a tapasztalat nagy tanító, és az évek során én is megtanultam, hogy az egyszerűsítési kísérletemből nem lett más, mint zűrzavar. Hadd magyarázzam el. Az Atkins táplálkozási szemlélet serkenti a lipolízis folyamatát, vagyis azt, amikor a szervezet a zsír elégetéséből nyeri az energiát. A lipolízis járulékos folyamata a ketózis. A ketózis akkor következik be, ha az ön szervezete kevés szénhidrátot szív föl a táplálékból, ahogy ez az Atkins bevezető szakaszában történik. A ketonok keletkezése a lipolízis következménye. A ketonok keletkezése, a ketózis teljesen normális és természetes testi funkció. A laikusok (sőt a kevésbé tájékozott orvosok is) gyakran összekeverik a ketózist a cukorbajos ketoacidózissal. Az utóbbi az ingadozó vércukrú, inzulinhiányos betegek állapota, ami ugyanúgy megfigyelhető alkoholizmus és súlyos éhezés esetén. Lehet, hogy hangzásra hasonlít egy kicsit a ketózis meg a ketoacidózis, holott szöges ellentétei egymásnak. Azzal biztosan meg lehet különböztetni őket, hogy a ketoacidózisban szenvedő cukorbeteg rengeteg szénhidrátot fogyasztott és magas a vércukra, éles ellentétben azzal a szerencséssel, aki Atkins szerint étkezik.” (70-71)

 

Torna óra

Utáltam, gyűlöltem. Minden héten boldog voltam, amikor tudtam, jövő hétig már nem lesz több. Titokban azt reméltem, történik valami és végleg eltörlik. A testnevelés óra olyan a túlsúlyos gyermek számára, mint a gyenge tanulónak az a tantárgy, amelyből bukásra áll. Mindig hallgattam barátnőm meséjét az asztmás rohamairól, majd én is ezeket mondtam el az orvosnak. Mivel egyedül jártam ellenőrzésre, sosem vittem tornacipőt, amikor épp futni is kellett volna és az orvos elintézte azzal, hogy majd legközelebb. Így ment ez a négy gimnáziumi év alatt. Miért kell odajutnia egy gyereknek, aki majdnem felnőtt, hogy hazudjon az orvosnak, csak azért, hogy kiírják torna óráról? A szégyen érzet miatt. Ha nem vagy elég jó, akkor rossz vagy. Nem felelsz meg. Ahelyett, hogy a testnevelés óra segítené a testi-lelki jólétet, jobb közérzetet, felvenné a harcot a túlsúllyal, egészségtelen táplálkozással, mit tesz? Dicséretben részesíti a jókat, a túlsúlyosakat pedig, akiknek az életét kellene jobbá tennie, pont őket hozza nagyon kellemetlen helyzetbe. Van, aki elneveti, ezzel álcázza ügyetlenségét, és van, aki inkább azonnal elsüllyedne szégyenében. Én szívesen elsüllyedtem volna. Megalázottnak éreztem magam. Semmi örömöm sem volt. Majd megszabadultam tőle. Egyetemista éveim alatt kezdtem tornázni és egészségesebben táplálkozni. Miért nem lehet a testnevelés órán az egy bizonyos időn belüli fejlődést mérni? Ha már kell, akkor osztályozni? Ott nem a gyermekek fejlődését mérik, hanem egy sablonba akarják őket beleszorítani, ami azért rossz, mert mindannyian különbözőek vagyunk. Miért nem lehet mondjuk 20-30%-os javulást díjazni jó jeggyel? Egy halat nem ítélhetünk meg az alapján, hogyan tud fára mászni.

 

A cukor méreg – 1. rész

Ha megpróbálunk utánajárni a világhálón, hogy mi is a helyes, akkor azt találjuk, hogy a cukor okozta betegségek szinte ugyanazok, mint a zsír által okozni vélt betegségek. Tehát akkor vagy káros mindkettő, vagy mindkettőről hazudnak nekünk. Anyukám világ életében, illetve Adorjánra költözésünkig zsírszegény diétákat tartott, és utána sem evett sok állati eredetű zsiradékot. Eredmény: csontritkulás, visszereinek romló állapota, gyengülő szív (visszérműtétnél nem altathatták el e miatt), és ha zsírosat evett, este, hogy aludni tudjon, kihányta a zsírt. Csak a zsírt. Az orvosa azt mondta erre, hogy a mája nem tudta feldolgozni azt. Kenyeret viszont fehér lisztből sütött, majd pedig felfújt, kenyérnek alig nevezhető valamit vettünk, mert édesapám megveti a teljes kiőrlésű és hasonló kenyereket. Anyukám minden vasárnap sütött süteményt. Imádtam vele sütni, és sokáig ragaszkodtam ahhoz, hogy én is készítsek, hiszen akkor vasárnap a vasárnap... Tényleg? Jól bezabál az ember, és utána bedob még pár süteményt, estig még néhányat és inkább gurulna, mint menne. Az édes íz, a cukor, a finomított szénhidrát börtönben tart, és nagyon nehéz tőle megszabadulni. Hiába kezdtem december 28-án az Atkinset, kb. 2 hónapja mondhatom azt, hogy minden nap kibírtam, hogy semmi édeset ne egyek. Amit én sütök, azt sem eszem, hiszen napi 20g szénhidrátba kell beleférnem, mielőtt elkezdeném a folyamatos fogyás szakaszát.

A cukor beleviszi az embert egy ördögi körbe, amelyből nem tud szabadulni. Függőséget okoz és arra ösztönöz, hogy minél többet vegyen magához. Olyan, mint a drogok. Az amerikai Schaub család egy éven át (2011-ben) nem fogyasztott cukrot. Mit tapasztaltak? Röviden: jobb lett a közérzetük, megváltozott az ízérzékük, kevesebbszer voltak betegek, és hamarabb gyógyultak meg, mint azelőtt. A rezsijük növekedni látszott, hiszen az egészséges ételek drágábbak, mint a cukorral teletömött készételek vagy műkaják, viszont kevesebbet költöttek gyógyszerre és táplálékkiegészítőkre. Én még hozzátenném, hogy jobb a közérzetünk, eredményesebben tudunk dolgozni, gyorsabban és kitartóbban. Munka után nem vagyunk olyan fáradtak, mint előtte. Mennyivel jobb lenne, ha munkából hazaérve nem csak arra vágynánk, hogy bedőljünk az ágyba, hanem mondjuk játszanánk egyet a gyerekeinkkel?

Így készül a Szénhidrát csökkentett piskóta mézzel.

https://www.youtube.com/watch?v=7ExJA69QPyI

Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: http://berta-irma.com)

 

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra