Hírek

Szenttamas.rs

 

Rotyogott a halpaprikás Szenttamáson

A szenttamási Šaran Sporthorgász Egyesület a kiserdei labdarúgópálya mellett szombaton, július 11-én tartotta meg az VI. Szenttamási Aranybogrács elnevezésű halpaprikás főzőversenyét. Az eddigi rendezvényekhez képest az idén valamelyest kisebb volt az érdeklődés, és délután 4 órárától mintegy 12 benevezett csapat bográcsában főtt a különböző fűszerekkel ízesített halpaprikás. A Vajdaság több helységéből érkezett versenyzőknek 3 kg élő halat (pontyot), tűzifát, vizet és pólót biztosítottak, a jó hangulathoz pedig a helyi tamburazenekar is hozzájárult.

Fullajtár Szilvi, az egyesület elnöke hírportálunknak többek között elmondta, az idén vendécsapatok is főznek, a szenttamási önkormányzat csapata mellett az Április 8. Roma Egyesület, valamint a Hobby 77 Kisállatenyésztők Egyesülete is indult a versenyen, számukra a halat ingyen biztosították: Az idén valamelyest változtattunk a díjazásnál. A 4. és az 5. helyezett bográcsot, illetve bográcsállványt, az első három helyezett csapat két-két főszakácsa pedig serleget kap.

Gulyás Ernő

A kérdésre, hogy milyen ízű az igazi halpaprikás Gulyás Ernő, a szakzsűri egyik tagja elmondta, az igazi halászlé és halpaprikás több fajta halból készül, a titka pedig, hogy nagy lángon, kevés ideig kell főzni: −A többi minden csak ráadás – tette hozzá mosolyogva. − A tréfát félretéve, mivel ma csak pontyból főztek a versenyzők, ehhez kell alkalmazkodni és ezt osztályozni. A jó halászlé legfontosabb alapanyaga a hal mellett persze a pirospaprika, ezért annak minőségére és adagolására külön oda kell figyelni, mert nagyban befolyásolja az egész vacsora ízét, ugyanakkor kinézését is. Ugyancsak fontos a sűrűség, mert az egész bográcsosnak kocsonyásnak kell lennie. Nagyon sokan elrontják azzal, hogy a hagymára helyezik a fő hangsúlyt, amit vagy túladagolnak vagy túlpirítanak, és ez elnyomja a hal húsának az ízét, ami tulajdonképpen a bográcsos lényege. Ugyancsak fontos odafigyelni a halszeletek főzési idejére is, mert sok a „nyers” bográcsos, azaz túlfőzik a hagymát, a halhús pedig rágós marad, nem fő meg kellőképpen. A halhús akkor finom igazán, amikor nem esik le a csontról és ragad az ember ujjához – sorolja Ernő. A kérdésre, hogy mennyire csípős az igazi halpaprikás elmondta, hogy annak mindig egy picit csípősnek kell lennie: Ez a kérdés mindig is vita tárgya volt a zsűrizésnél. Azzal viszont mindenki egyetért, hogy ha ég a szánk tőle, az már túlzás – mondta a szenttamási szakember.

A legjobb bográcsost a kúlai Slobodni momci I. csapata (Ivan Sanji, Dejan Kastratović) főzte, második lett a Slobodni momci II. csapata (Lazar Gavrilov, Nikola Drapšin), a harmadik helyen pedig a Turija csapata (Drapšin Zoran, Drapšin Miloš) végzett.

Bogracsos 2015. július 11.

Bogracsos 2015. július 11.

Bogracsos 2015. július 11.

Bogracsos 2015. július 11.

Bogracsos 2015. július 11.

Bogracsos 2015. július 11.


P. L.