Civil oldal

Szenttamas.rs

Amikor  a civilek összefognak

 

A Magyar Nemzeti Tanács Civil Konzultatív Testülete 2012 tavaszán dolgozta ki a Vajdasági Magyar Civil Stratégiát, mely onnantól hat éven keresztül meghatározza a civil szféra szereplőinek aktív részvételét és szerepét az itteni magyar társadalomban. Jelenleg a tartományban a hálózat kiépítése folyik, a konkrét cselekvési tervekkel együtt.

– Közösségépítés tekintetében a vajdasági magyar közösség ma jó kondícióban van, és szerintem nem volt még olyan időszak, amikor ilyen összefogottak lettünk volna és ilyen világosan, intézményesen, szakmai alapokon terveztük, fejlesztettük volna közösségünket. A  stratégiával sziklára épül az itteni magyarság háza, s közösségünk biztos alapokra kerül – hallottuk Snajder Sándortól, a temerini civil központ munkatársától. Mint mondta, Vajdaságban eddig hét civil központ alakult és dolgozik Szabadkán, Újvidéken, Zentán, Zomborban, Kisoroszon, Muzslyán és Temerinben. A munka lényege abból áll, hogy ezek a központi szervezetek mindennemű segítéget megadjanak a területükön működő, illetve a  területileg legközelebb álló civil szervezeteknek. Az információnyújtás mellett a legkülönbözőbb formában kívánják a civil szervezetek munkáját is segíteni, s ezt a célt szolgálja az adományközvetítés, a jogi és a pénzügyi segély, a tudásbázis, a média- és a honlaptár.

– Szenttamás ebből a szempontból a temerini központhoz tartozik. Úgy beszéltük meg az itteni civil szervezetek vezetőivel, hogy hetente egyszer, szerdánként 19 órától a Gion Nándor Emlékházban összejöveteleket tartunk, amelyre a már működő helyi egyesületek mellett várjuk az alakulandó szervezetek vezetőit is. Mindenkinek szívesen segítünk, úgy  jelenlegi munkában, mint a jövőbeli terveket illetően, ideértve a hazai és a külföldi pályázati lehetőségek összegzését, továbbítását és az azokban szükséges technikai és egyéb segítséget is – magyarázta Snajder Sándor. – Nagyon fontos része munkánknak a folyamatos információáramlás biztosítása, továbbítása. A pályázatok esetében tudni kell, hogy a kisebb civil szervezeteknek legtöbbször nincs sem lehetőségük, sem megfelelő káderük, aki segítene nekik, mi pedig szeretnénk áthidalni ezeket a lehetőségeket, hogy ezeket tudják kísérni, időben kitölteni és átadni. Jogászaink, könyvelőink és szakembereink segítségével több civil fórumot is szervezünk, amelyeken a különböző egyesületek és szervezetek a működéssel, támogatásokkal, jogi bejegyzésekkel stb. kapcsolatban mindennemű felvilágosítást megkapnak. A mindennapi gyakorlat azt mutatja, hogy a közvélemény számára az alapdefiníciók is hiányoznak, továbbá az emberek nem értik a civil szervezetek szerepét a társadalomban. Ebből a szempontból is rengeteg a tennivaló – emelte ki Snajder Sándor. – Visszatérve a dolog legfontosabb részéhez, a civil szervezetek működéséhez és programjaik megvalósulásához elengedhetetlenek az anyagi források, amelyek kötve vannak a hazai, magyarországi, de európai pályázatokhoz is. Csak akkor tudnak tehát létezni, fennmaradni és alkotni közösségünkért, ha egy-egy ilyen pályázaton sikeresen pályáznak, a kapott eszközöket pedig az előre meghatározott programokra fordítják. Technikalilag mindennemű segítséget meg tudunk és fogunk adni azoknak, akik dolgoznak és továbbra is dolgozni szeretnének, de azoknak is, akik valami újat szeretnének alkotni, de nem tudnak hozzákezdeni – mondta végezetül Snajder Sándor.

 

Paraczky László