Hírek

Szenttamas.rs

 

Mitől zöld a csatorna felszíne?

Napok óta hosszú focipályára hasonlít a Szenttamáson is áthaladó Duna‒Tisza‒Duna-csatona. A polgárok többen is értetlenül állnak a parton, fotóznak és a fejüket csóválják. Szinte senki sem tudja, mi történik a csatornával, mitől lett ennyire zöld a felszíne, és miért lassult le a vízfolyás.

A Verbászi Önkológiai Mozgalom szombaton közleményt adott ki, amelyben értesíti a nyilvánosságot, hogy augusztus 21-én petíciót fogalmazott meg a Vode Vojvodine Vízgazdálkodási Közvállalat igazgatójának, amelyben részletesen felvázolják a terepen lévő helyzetet, és azonnali, határozott fellépést követelnek a DTD-csatorna vízi- és vízparti élővilágának megmentése érdekében.

A csatorna felszínét teljes egészében befedte a barai növényzet, aminek következtében a vízben rendkívül magas biológiai aktivitás indult be, csökken az itt lévő halállomány oxigénnel való ellátása, és a teljes élővilág megsemmisülése várható. A Duna alacsony vízállása miatt a csatornába sokkal kevesebb víz jut, a szennyvizet viszont folyamatosan beleengedik, ami további aggodalomra ad okot, az oxigénhiány miatt hamarosan tömeges halpusztulásra kell számítani. Követelik, hogy a vállalat szakemberei minél előbb vizsgálják meg a bácskai csatornákat, és akadályozzák meg a szerintük igen súlyos helyzet további romlását, olvasható a mozgalom által megfogalmazott közleményben.

A petícióra vasárnapig nem érkezett válasz. Viszont a DTD-csatorna vízhálózattal kapcsolatban a Vode Vojvodine Vízgazdálkodási Közvállalat hírportálján augusztus 24-én megjelent egy hír, miszerint a Duna rendkívül alacsony vízállása kihatással van a Bezdánból induló Duna‒Tisza‒Duna-csatona két ágára, melyekhez a bezdáni vízgyűjtő terület valamint a Gombosnál lévő átemeléshez szükséges szivattyúegység segítségével biztosítják a szükséges vízmennyiséget.

A Duna vízállása augusztus 5-től Bezdánnál -40 centiméterről -80 centiméterre csökkent, ami 2003 óta nem fordult elő. Emiatt a szivattyúállomások rendkívüli helyzetben dolgoznak, az alacsony vízállás pedig azok gépezetének működését is akadályozza. Figyelembe kell venni, hogy a nehéz helyzet ellenére is a Duna‒Tisza‒Duna-csatornahálózathoz tartozó vizek szintjei az előírt határéktékek között mozognak, és minden felhasználónk ‒ a mezőgazdaság, az ipar és halászat ‒ számára jelenleg is biztosított a vízmennyiség – olvasható a közvállalat honlapján.

Meg nem erősített információk szerint jelenleg a csatornák vízszintjét a Dunából biztosító három szivattyú közül kettő meghibásodott. A hiba elhárításához azonban közbeszerzési pályázatot kellett kiírni, ami időigényes, a javítás úgyszintén. A csatorna vízszintjének növekedése (és oxigénnel való javulása) tehát majd csak a javításokat követően vagy kiadós eső esetén várható.



 

Paraczky László