Hírek

Szenttamás.rs

Csaknem félmillió eurós cseh beruházás Szenttamáson

Csehország 450, Szenttamás község pedig 110 ezer eurót fektet az elkövetkező években a szenttamási távfűtés korszerűsítésére és a megújuló energiaforrásokra való átállásra. Az erről szóló megállapodást hétfőn írta alá a szenttamási önormányzat dísztermében Ivana Hlavsova cseh nagykövetasszony és Zoran Mladenović polgármester.

A szenttamási polgármester a memorandum aláírását követően elmondta, községünk számára nagyon fontos dokumentum került aláírásra, ugyanakkor először üdvözölhettük Szenttamáson a Cseh Köztársaság nagykövetét.

Nem kell külön hangsúlyozni, hogy a külföldi befektetések menyire fontosak az ország számára, egy ilyen kis község számára, mint a miénk pedig különösen. Ez egy olyan dolog, ami az egész közösség javát szolgálja, mert a befektetés, amely meghaladja az 500 ezer eurót, ha úgy vesszük, számunkra felér mintegy ötéves kőolajszármazékok utáni járulék értékével, és ez egy nagyon nagy segítségnek számít. Egyúttal előnyöket is jelent, hiszen a község a cseh nagykövetségen keresztül alkalmat kap a bemutatkozásra az ottani vállakozóknál és befektetőknél. Ugyanakkor ez a magyarországi, olaszországi és brüsszeli bemutatkozások mellett egy kiváló alkalom arra, hogy ismertessük az itteni lehetőségeket és együttműködési szándékokat kézségünk és a cseh partnerek és vállakozók között. Ugyszintén megnyílik a lehetőség a kulturális-művelődési együttműködésre, továbbá a sport területén való együttműködésre is. Szeretném kiemelni, hogy bár számunkra nagyon fontos és nagy befektetésről van szó, nem minden a pénzben van, hanem elsősorban a jó kapcsolatok megteremtésében és azok ápolásában. A beszélgetések nagyon korrekt, baráti hangulatban zajlottak, ezért nagy reményekkel tekintünk a jövőbe, felmérve a következő lépések lehetőségét, és a kétoldalú kapcsolatok minél magasabb szintre emelését – emelte ki a szenttamási polgármester. A memorandum aláírásával a távfűtés és annak alállomásai felújítására a Cseh Köztársaság 450 ezer eurót, Szenttamás község pedig 110 ezer eurót fog beruházni. A második lépés egy igazoltsági tanulmány kidolgozása lesz, amely elsősorban  a három oldalról érkező energiaforrás igazoltságát bizonyítja, amelyekkel a távfűtés (majd) dolgozik. Ezek pedig a Szerbiai Kőolajipari Vállalat szenttamási erőművei által kapott hőenergia, a község területén lévő geotermális energia, továbbá a bioenergia-massza használata. A tanulmánynak pedig az a célja, hogy felmérje, melyik energiaforrás a legkifizetődőbb. Mindebben persze számítunk úgy a tartományi, mint  a köztársasági szervek támogatására.

A fejlesztési és együttműködési memorandum aláírása után Ivana Hlavsova cseh nagykövet asszony ugyancsak elégedettségének adott hangot, hogy Szerbiát és Csehországot további együttműködési kapcsolatok hozzák  közelebb egymáshoz.

Amikor Vajdaságba érkezek, eszembe jut, hogy nagyon hasonló múlttal rendelkezünk. Csehországnak és Szerbiának a hatalmi kapcsolatoktól kezdve a vállakozásokon át a személyes kapcsolatokig nagyon pozitívak a  tapasztalatai. Csehország teljes egészében támogatja Szerbia EU-s törekvéseit. Ez a mai csak egyike azoknak a fejlesztési projektumoknak, amelyeket évek óta támogatunk Szerbiában, és nagyon bízunk abban, hogy sikeres lezárása után legalább ez egy kicsivel hozzásegít majd az itteni infrastrukturális fejlődéshez, ugyanakkor előrehaladást biztosít az itt élők számára. Eddigi projektumaink főleg a környezetvédelem, a vizek védelme és az energetika felé irányultak. Mint azt Mladenović úr is kiemelte, ez a projektum sok ajtót nyit ki előttünk a további együttműködést illetően, úgy gazdasági mint a kulturális és egyéb területeken – mondta a cseh nagykövet.

Hozzátette, hogy Vajdaságban létezik cseh kisebbség is, amely elsősorban Dél-Bánátban, Fehértemplom és környékén él, és akik már sokoldalú kapcsolatokat építettek fel a cseh önkormányzatokkal és intézményekkel: Ebből kifolyólag nem látom, miért ne lehetne több ilyen kétoldalú kapcsolatot kiépíteni Vajdaság más településeivel  is – mondta Ivana Hlavsova.

A szenttamási távfűtés üzemeltetésével és karbantartásával a Graditelj Közvállalat van megbízva. A memorandum aláírása után a vállalat igazgatójától arra a kérdésre szerettünk volna választ kapni, hogy gazdasági és gyakorlati szempontból mit jelent ez a beruházás a távfűtés jelenlegi és jövőbeni felhasználóinak. Az igazgató kiemelte, hogy egy ilyen befektetés hatalmas jelentőséggel bír községünkben, annál is inkább, mert hosszútávra megoldható az amúgy már elavult távfűtés korszerűsítése, és a víz minél olcsóbb energiával való melegítése: Ez a 450 ezer eurós cseh donáció hatalmas összeg, ennyi pénzt szerintem Szenttamás az utóbbi 20 évben senkitől sem kapott. A legfontosabb a memorandum első része, ami a távfűtés teljes felújításáról, továbbá az ehhez tartozó 14 elosztóállomás korszerűsítéséről szól. A második rész maga az energiatípus felhasználásának tanulmánya, ami egyúttal egyedülálló dolog lesz az országban, és ha minden jól megy, akkor a  fűtésre  a már meglévő földgáz mellett felújítható energiaforrást használhatunk. Ezt a részt a memorandum szerint 2017-re tervezzük. A harmadik nagyon fontos dolog pedig az, ami már elhangzott, hogy a dokumentum aláírásával a két ország között  jelentős gazdasági együttműködés alakulhat ki, amellett pedig a cseh befektetők is megtalálják számításukat, friss tőkét hoznak úgy az országba, mint a településre – hallottuk a Graditelj Közvállalat igazgatójától.

A memorandum aláírásán jelen volt még Nenad Stanković tartományi energetikai titkár, valamint a Bácska Regionális Fejlesztési Ügynökség képviselői.

A protokolláris rész és a sajtótájékoztató után Zoran  Mladenović és munkatársai a vendégekkel egy sétát tettek a városban, körüljárták azokat a helyeket, ahol a távfűtés elhalad. A cseh küldöttségben Ivana Hlavsova nagykövet asszony mellett jelen volt még Jirzi Kral, a cseh nagykövetség gazdasági tanácsadója és osztályvezetője, Dejan Ždrale,  a cseh Fejlesztési Ügynökség koordinátora, továbbá a Mevoc cég képviselői.

Cseh delegáció 2015. február 3.

 

Paraczky László