Hírek

Szenttamas.rs

Bácskai és magyarországi diákok a Bánságban

 Eleméren, Kiss Ernő honvédtábornok sírjánál, a Szent Ágoston templomban tartottak gyászünnepet az aradi kivégzés 165. évfordulóján, a vajdasági magyarság központi megemlékezésén. A gyásznapon a politikai pártok küldöttségei, az önkormányzatok, a civil szervezetek képviselői, továbbá a bácsfeketehegyi, a kishegyesi és a szenttamási diákok küldöttsége helyezte el koszorúját. Idén egy anyaországi diákcsoport is jelen volt a megemlékezésen, mégpedig a bakonyszombathelyi Benedek Elek Általános Iskola tanulói.

Tojzán Tibor

Sziveri Géza szenttamási nyugalmazott tanár, mint mondja, lassan 20 éve szervezi a bácsfeketehegyi, a kishegyesi és a szenttamási diákok 15-15 fős csoporjának eleméri látogatását. Hozzátette, hogy a busznyi diák nem csak Kiss Ernő sírját keresi fel, hanem minden évben egy egész napos programot szervez számukra október 6-án, ezek pedig a magyar jelentőségű történelmi, kulturális, egyházi helyek megtekintése,hozzájuk illő beszámolókkal, helytörténetekkel együtt.

- A három település általános iskoláiból csaknem ezer diák jött el az elmúlt két évtized alatt Elemérre, és a bánsági kirándulásra. Mi, pedagógusok odafigyeltünk arra, hogy mindig más-más diákok jöjjenek. A gyerekek a helyszínen kell hogy meglássák, meghallják az aradi vértanúk történetét, azt, hogy mi történt 1849-ben. Közösen hajtunk főt mind a 13 aradi vértanú emléke előtt. Ugyanakkor, ezt a közös utat kihasználjuk arra, hogy a gyerekek megismerkedjenek a bánsági történelmi magyar vonatkozású helyekkel. A mai napon meglátogattuk a beodrai Bűnbánó Szent Mária Magdolna templomot, ahol Bővíz László plébános elmesélte a gyerekeknek a falu és a templom történetét. Ezután az Aracsi Pusztatemplomhoz látogattunk, amelynek romos falai között Kiss Csaba szenttamási történelemtanár tartott egy történelmi összefoglalót magáról a templomról és annak jelentőségéről. Az eleméri koszorúzás után megtekintettük a nagybecskereki Nepomuki Szent János római katolikus székesegyházat, amely 1864–1868 közöt épült, és amely a legszebb vajdasági épületek közé tartozik. Itt született és itt keresztelték Lázár Vilmos honvéd tábornokot és aradi vértanút. Az idei kirándulás utolsó állomása pedig a muzslyai Emmausz fiúkollégium volt, amely az idén ünnepeli fennállásának tizenkettedik évfordulóját. Itt Sztoján atya uzsonnával és üdítővel fogadott bennünket, a kollégium mellett pedig a gyerekek megnézték az új tornatermet is – mondta Sziveri Géza. Öt éve vagyok nyugdíjas, és amennyiben az egészségem engedi, továbbra is jönni fogok a gyerekekkel. Ha gyásznap is van, valahogy jó érzés tudni, hogy az elmúlt évek alatt a bánsági emlékhelyekre, templomokba látogatott gyerekeknek a tudatában mégis valami megmarad. Fontos, hogy ne hagyjuk el a szülőföldünket, az iskoláinkat, a templomainkat. Sajnos, az ellenkezőjét tapasztaljuk,  mindenki megy a pénz és a jobb élet után, fogyunk és egyre fogyunk. Talán ezekkel a kirándukásokkal mi is hozzájárulunk a tudathoz, hogy az elvándorlást és az asszimilációt némileg megállítsuk és valahogy újra talpraálljunk – magyarázta a nyugdíjas pedagógus.

Bakonyszombathelyi diákok Eleméren

Tojzán Tibor

Arról, hogy a bakonyszombathelyi Benedek Elek Általános Iskola tanulói hogyan kerültek Elemérre, az iskola igazgatója, Kovácsné Villand Lívia hírportálunknak elmondta, hogy a faluban élő orvos egyik rokona Székelykevén él, az utat pedig a Határtalanul pályázaton nyerték: – Közülünk még senki sem járt errefelé. Csillagtúra alapon szerveztünk az elmúlt napokban programokat a gyerekeknek, így Székelykeve mellett az eleméri megemlékezés is bekerült a programok közé, hazafelé menet pedig Szabadkát is megnézzük. Két évvel ezelőtt erdélyi kiránduláson vettünk részt, akkor is, most is a célunk az volt, hogy meglátogassuk a külföldi magyarokat és a gyerekekkel megéreztessük azt, hogy élnek magyarok a határokon túl is – mondta az igazgatónő. Hozzátette, a hetedikes diákokból álló csoporttal körüljárták Székelykevét, megismerkedtek az ottani emberekkel, az iskolában lévő munkafeltételekkel, a négynapos vajdasági tartózkodás pedig mindenkinek külön élmény marad.

Paraczky László