Önkormányzat

Szenttamas.rs

 

A családon belüli erőszak volt a téma

 

Szenttamás község volt a szervezője annak a tribünnek, amelyet Állítsuk meg a családi erőszakot! elnevezéssel 2017. december 1-jén tartottak az önkormányzat dísztermében. A színültig megtelt teremben az érdeklődő középiskolás diákokat, az intézmények, a civil szervezetek és egyesületek képviselőit, továbbá az érdeklődő polgárokat először Radivoj Paroški polgármester köszöntötte, aki kiemelte, nagyon fontos, hogy a nyilvánosság megismerje az idén június 1-jén életbe lépett új törvényt, amely a szociális központ, a rendőrség és az ügyészség kötelező együttműködésével sürgősségi intézkedést biztosít az áldozat védelme érdekében, és amennyiben szükség mutatkozik rá, a folyamatba az egészségügyi és az oktatási intézményeket is bevonhatják: ‒ Ma lehetőség adódik arra, hogy első kézből megismerjük az új törvény részleteit, mégpedig egy olyan személy által, aki naponta találkozik a törvény alkalmazásával – mondta a polgármester.



A jelenlévőknek ezek után az óbecsei Alapfokú Bíróság elnöke, Goran Čimburović tartott vetítéssel egybekötött előadást, amelyen ismertette a törvény legfontosabb részleteit. Mint mondta, a családon belüli erőszak megfékezéséről szóló új törvény lehetővé teszi a rendőrségnek, hogy az erőszaktevőt azonnal eltávolítsa a közös ingatlanból még akkor is, ha az az ő tulajdona. Azt is megtilthatják, hogy a közelébe menjen, és beszéljen áldozatával: ‒ Különösen fontos az, hogy a fiatalok, akik most lépnek be a felnőttkorba, megismerjék az új törvény adta lehetőségeket, és ezt ismertessék a többi fiatallal, az őket körülvevőkkel, és hogy az erőszakoskodókat minél előbb kizárják a környezetükből – magyarázta a szakember. Illusztrálva az új törvény nyújtotta lehetőségeket, kitért arra, hogy volt rá példa, amikor az áldozat senkinek sem jelentette az erőszaktevést, csak elment az orvoshoz, ahol megállapították sérüléseit. Az új törvény szerint az orvos, az egészségház köteles jelenteni a rendőrségnek és az ügyészségnek az esetet, így az ügy eljárásba kerül. Ugyanígy az iskolában, ha a tanár sérülést észlel a gyermeken, köteles azonnal értesíteni a rendőrséget. A most életbe lépő törvény lényege a megelőzés és az áldozatok jogi, valamint fizikai védelme. Goran Čimburović elmondta, a családon belüli erőszak mellett az erőszak négy formája létezik, éspedig a gazdasági, a szexuális, a fizikai, valamint az, ami szinte mindennapjaink részévé vált, a pszichikai erőszak. Ez utóbbi a legjobban, és szinte azonnal felimerhető, de sajnos a legkisebb mértékben történik feljelentés: ‒ Minden elismerésem a szenttamási önkormányzatnak, amely szükségesnak tartotta, hogy egy ilyen összejövetelen beszélgessünk az új törvényről, az alkalmazásáról és mindarról, amit a családon belüli erőszak vonatkozásában történik körülöttünk. Mindent összegezve az új törvény jó. Az utóbbi társadalmi események szubjektív benyomásom szerint arra mutatnak, hogy még élesebben kell reagálni, és megakadályozni az erőszakoskodókat a tett elkövetésében. Nagyon fontos továbbá, hogy a fiatalokat is ilyen irányba neveljük, hiszen előttük az élet, hamarosan ők is családot alapítanak, gyermeket nevelnek, és amennyiben foglalkoznak ezzel a kérdéssel, tovább erősítik az üzenetet, hogy az erőszak elfogadhatatlan – üzente a bíró.

Az előadás végén interaktív beszélgetés keretében a jelenlévők kérdéseket tehettek fel, és elmondták a témával kapcsolatos észrevételeiket.

 

P. L.