Hírek

Szenttamás.rs

 

Előadást tartottak a mezőgazdászoknak

 

A növényvédelem jelene és jövője a változások viharában elnevezéssel interaktív tribünt szerveztek tegnap a szenttamási községháza díszermében. Az interaktív előadást Bagi Ferenc az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának rendes tanára tartotta, aki a nővényvédelem területén több témakört is érintett: ‒ A témák alapja az, hogy meglehetősen változó világban élünk, amelyet bizonyos értelemben megbélyegez a klímaváltozás, amit tényszerűnek tekinthetünk. Ugyanakkor a társadalmi változások is jelentős hatással vannak a mezőgazdaságra, ezen belül pedig a növényvédelemre is, továbbá a pénzbeli, azaz a gazdasági tényezők nagyon fontosak. Az előadás folyamán kitértünk a Szenttamáson és környékén termesztett növények, pl. a búza, kukorica és a szója legfontosabb betegségeire, de elbeszélgettünk a termelőkkel több aktuális égető kérdésről, például a mérgek számának csökkenéséről. Érintettünk több igen szomorú témakört, mint a vad- és a madármérgezés, a növényvédő szerek jelenléte az élemiszerekben, s hogy ennek mi a jelentősége a kivitel és behozatal szempontjából. Nem kevésbé fontos téma a peszticidek csomagolása, mivel rengeteg flakonnal teli zsák található a határban. Itt van még a parlagfű, valamint a növényvédelmi szer kiszórásának technikája, ugyanis ahhoz, hogy a védelem hatékony legyen, nem elég maga a növényvédő szer, hanem az alkalmazási és kiszórási technika is fontos – mondta a szakember. A kérdésre, hogy jelenleg, azaz február végén melyek azok a legfontosabb munkálatok, amelyeket ajánlatos elvégezni a határban, elmondta, a legfontosabb pillanatnyi tényező a kékköves, illetve a téli lemosó permetezés, amelyek a metszést követően nagyon fontosak a kórokozók elszaporodásának a megakadályozását illetően. Kitért azokra a kártevőkre, kórokozókra is, amelyek újak vidékünkön: ‒ Ahogyan az emberi és állati világban új kórokozók és betegségek jelennek meg, gondolok itt elsősorban az afrikai sertéspestistől egészen a zika-vírusig és a nyugat-nílusi lázig, ugyanúgy a növényvédelemben is megjelennek az új kórokozók, kártevők. Ezek a klímaváltozás és a globális változás eredményei.

A kérdésre, hogy az idei tél mennyire kedvezett a növényeknél az egyes betegségek és kórokozók elszaporodásának, Bagi Ferenc elmondta, az ősz nagyon kedvezőtlen volt a vetés szempontjából, ennek ellenére a tél megfelelt a termelőknek, hiszen meglehetősen gazdag volt csapadékban és a hótakaró is sokáig megmaradt. Erre a nedvességre nagy szüksége volt a földnek. Ami a vetések állapotát illeti, abban kell reménykedni, hogy mostanában nem lesz túl meleg és azután hideg, mert ez nem felelne meg a növényeknek, különösen a gyümölcsfáknak.

‒ Az interaktív előadás címe A növényvédelem jelene és jövője a változások viharában, alatta pedig egyszerűen a növényvédelmi szerek forgalmazásának mérete és mennyisége érthető különösen az Európai Unión belül. Az Unió az utóbbi években egyre kevesebb növényvédő szer forgalmazását engedélyezteti. Ennek az oka, hogy általában a környezetet és az emberi egészséget veszélyeztető mérgekről van szó. Ilyen szempontból a múlt század 70-es és 80-as éveiben évente több tíz új növényvédő terméket regisztráltak a nagy multi cégek. Az utóbbi időben az újonnan regisztrált szereknek a száma csökkent, mert egyre szigorúbbak az előírások, amelyek engedélyezik ezen szerek forgalmazását. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdásznak a jövőben egyre kevesebb ,,fegyver” lesz a kezében, amivel küzdeni tud a kórokozók, kártevők, gyomnövények ellen. Mindez pedig oda vezet, hogy a mezőgazdász a már meglévő szereket sokkal ésszerűbben használja. Olyan értelemben, hogy ne egy típusú, egy hatóanyagú szerrel permetezzen egy éven belül, hiszen egy idő után ezek a szerek már nem hatnak, és a kórokozók, gyomok ellenállóvá válnak velük szemben. Mindent összegezve a jövőt illetően egyre nehezebben lehet megvédeni termésünket. Európán kívül létezik ugyan a genetikai módosítás, mert így a növények elnyerik eredeti formájukat, de az ókontinensen tilos az ilyen növények termesztése ‒ mondta dr. Bagi Ferenc.



 

P. L.