Művelődés

Szenttamas.rs

 

 Értékmegőrzés, turisztikai és kulturális központ szerep erősítése, közvetítés a kultúrák között 2016-ban is

 Eseményekkel teli évet zárt a Gion Nándor Kulturális Központ

 A Gion Nándor Kulturális Központ (mint a Citerazene-barátok Klubjának jogörököse)  megalakulásának 24. évét zárta. Az év elején érkeztek be a 2015. évi Gion Nándor Ifjúsági Regénypályázatának a munkái, és azok feldolgozásával, a zsűrinek való továbbításával kezdődött az év. A pályázatra összesen 4 pályamű érkezett. Január hónap végén megszületett az eredmény, a zsűri döntése. Ezek után az eredményhirdetésre készültünk. Januárban részt vettünk az Őseink Zenéje népzenei rendezvény megszervezésében is.

Február elsején hirdettük meg a 2016. évi Gion Nándor Novella- és Műfordítói Pályázatot, az utóbbit meghívásos alapon, Kovács Jolánka műfordítót kértük fel Gion Nándor a Kárókatonák még nem jöttek vissza című ifjúsági regényének szerb nyelvre fordítására.

Jelentős ünnepet ültünk február 5-én, két olyan embernek ünnepeltük a születésnapját, akik innen indultak el, ki biciklivel, ki autóbusszal, nagy utat jártak be, és értéket teremtettek a világnak. Gion Nándor és Végel László 1941. február 1-jén születtek. Két jeles személyt is adott a község a magyar és nem csak magyar kultúrának. Végel Lászlót születésnapján a helybeliek, a vidékről és külföldről érkezett vendégek is köszöntötték, és Gion Nándorra is emlékeztünk e napon a több órán át tartó rendezvénysorozaton.

A szenttamási Népkönyvtár helyiségeiben 15 órától egykori osztálytársai, barátai, ismerősei köszöntötték a 75 éves Végel Lászlót születésnapja alkalmából, majd az ünnepség a Kultúrotthon termeiben folytatódott a 10. Gion Nándor Napok nyitórendezvényével, a Gion Nándor Ifjúsági Regénypályázat díjkiosztó ünnepségével.

2006 óta minden év februárjában megszerveztük a Gion Nándor Napokat, 2012 óta ez a rendezvénysorozat a Gion Nándor Szépirodalmi Pályázat meghirdetésével indul. Négy évvel ezelőtt hirdettünk először pályázatot, s az augusztus végi díjkiosztóval zárult le az első ötéves ciklus. A díj szabályzata értelmében minden évben novellapályázatot, minden harmadik évben regénypályázatot, minden negyedik évben pedig ifjúsági regénypályázatot hirdetünk, az emlékház emellett évente műfordítói pályázatot is szervez.

A négy év alatt 49 műfordítás, 220 novella és 8 regény érkezett a Kárpát-medence egész területéről, sőt még távolabbról is. A pályázatok eredményeként 4 novelláskötet, 5 fordításkötet és 3 regény jelent meg a Forum és a Prometej kiadónál. A pályázat elérte célját: új művek megírására serkentett, formálta az irodalmi kánont, esélyt adott a pályakezdő íróknak, de a már évek óta publikáló szerzők is vállalták a megmérettetést, a kihívást.

Az augusztusi díjkiosztó műsorban kiosztottuk a tavaly február 1-jén meghirdetett ifjúsági regénypályázat díjait is. A Jódal Rózsa, Mirnics Zsuzsa, dr. Hózsa Éva (elnök), dr. Ispánovics Csapó Julianna és Krizsán Szilvia összetételű zsűri a díjat Móra Regina Pöttömváros és Fehér Miklós Fekete normalitás című regényének ítélte oda.

A folytatásban a Történetdarabok rajzpapíron című kiállítást nyitottuk meg, amelyet  a Gion Nándor Szépirodalmi Pályázat eddig megjelent köteteit illusztráló Janovics Kanyó Erika, Koller Renáta, Szalma Gábor, Munjin Andrea, Kiss Natália és Iván Violetta munkáiból állítottunk össze.

A Zsebszínházban 19 órától az Újvidéki Színház telt ház előtt mutatta be a Végel László Neoplanta, avagy az Ígéret Földje című városregénye alapján készült darabot Urbán András rendezésében.

A szenttamásiak 2016. március 15-én negyedszer emlékeztek közösen az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeire. A nemzeti ünnep alkalmából rendezett műsorban Kiss Csaba történelemtanár tartott összefoglalót a márciusi események előzményeiről, felléptek a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola tanulói, a Grimasz Gyermekszínjátszó Csoport tagjai, a Ficsóresz férfikórus, a Pitypang és a Hagyományápolók Klubjának szavaló- és tánccsoportja.

Tavaszköszöntő és húsvéti vásárt rendeztünk március 19-én a Gion Nándor Emlékházban.

Márciusban bemutatkoztunk az újvidéki Bölcsészettudományi Kar Német Nyelv és Irodalom Tanszéke két napos rendezvényén, amelyen a fordítók és a fordítás került az érdeklődés középpontjában.

A Gion Nándor Emlékház és a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ közös szervezésében került sor április 5-én a Történetdarabok rajzpapíron című kiállítás megnyitójára. A tárlaton a Gion Nándor Szépirodalmi és Műfordítói Pályázat kiadványainak illusztrációi kerültek bemutatásra.

Április 9-én a szenttamási Népkönyvtárban a Magyar Szó élőújságot tartott, amelyen Varjú Márta főszerkesztő, Nagy Magdolna, a 2016-os naptár szerkesztője és Varga Attila, a Magvető szerkesztője ismertette meg közelebbről is az olvasókkal a Magyar Szó közelmúltban megjelent és a megjelenés előtt álló kiadványait, valamint a Magvető mezőgazdasági mellékletet. A rendezvényen jelent volt még Fodor István, a Szórványlétben című kötet szerkesztője, Kabók Erika a Hétvége melléklet szerkesztője, Ótos András a lap fotóriportere és Bágyi Sándor a lap terjesztőosztályának vezetője. A műsort Máriás Endre vezette.

A szenttamási Gion Nándor Kulturális Központ az 2016-ban másodszor szervezett irodalmi műsort a magyar költészet napja alkalmából. Az ünnepi műsorra a helyi Népkönyvtárban került sor április 10-én, ahol a helybeli kicsik és nagyok, diákok és egyetemisták, továbbá felnőttek szavaltak, elevenítették fel a magyar költészet gyöngyszemeinek egy-egy darabját. Ahogyan el is hangzott: a nyelv nagy fegyver. Tudták ezt az irodalom nagyjai is, akik soraikban örökérvényű gondolatokat fogalmaztak meg. Az előadók Babits Mihály sorait idézve arra biztatták a közönséget, „ültessünk virágot, szeressük és megértsük az egész világot”.

A szenttamási Gion Nándor Kulturális Központ volt a szervezője annak a népzenei estnek, amelyet az április 15-én szerveztünk a szenttamási Kultúrotthon galériájában. A közönségnek több közös és szólóprodukcióval Brasnyó Antal brácsa és citeraművész, továbbá Micsik Béla tekerőlant- és citeraművész mutatkozott be. Az esten, amely a magyar népzene jegyében zajlott, a tekerő, a brácsa és a citera mellett olyan népi hangszerek is megszólaltak mint az okarina, a furulya, a doromb és a tambura.

A szenttamási Gion Nándor Kulturális Központ volt a szervezője a szenttamási Zsebszínházban április 23-án bemutatott Tasnádi István Cyber Cyrano című darabjának  a szabadkai Népkör MMK Fabula Rasa Színjátszó Grund színjátszó csoportjának az előadásában, melyet a szenttamási születésű Greguss Zalán rendezett.

Május 14-én került sor a sorrendben XXI. Aranyciterára, a kisciterások tartományi vetélkedőjére. Rendezője, mint eddig, a Gion Nándor Kulturális Központ, a helyszín pedig most is a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola előcsarnoka volt. Az Aranycitera bírálóbizottsága Borsi Ferenc népzeneoktató, Szabó Gabriella az Újvidéki Rádió műsorszerkesztője és Brasnyó Antal népzenész, a verseny után elismerően szólt a bemutatott produkciókról. Borsi Ferenc, a bizottság elnöke kiemelte, a műsorszámokat követően csak arany és ezüst minősítésű díjakat osztottak, hiszen a gyerekek kimagasló színvonalat produkáltak.

Június elsején zárult az idei a 2016. évi Gion Nándor Szépirodalmi Pályázat, az új novella megírására és a műfordítás elkészültére kiírt határidő. Ezután következett a beérkezett pályázati művek rendszerezése és előkészítése, archiválása és továbbítása a zsűri tagjainak.

Az idén is a Gion Nándor Kulturális Központ volt a házigazdája és szervezője a Tanyaszínház szenttamási bemutatójának július 17-én a szokásos helyen, a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola udvarában. A Hangos disznók harapnak darabot megrendelésre írta a szerző, Terék Anna a Tanyaszínháznak. A darabot Puskás Zoltán rendezte.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének szervezésében az idei Gion Nándor Irodalmi Tábor résztvevői július 27-én kiránduláson jártak a szenttamási Gion Emlékházban.

Augusztus elején került sor az idei Gion Nándor Szépirodalmi Pályázat eredményhirdetésre, a zsűri döntésének kihirdetésére.

A díjkiosztó ünnepségre augusztus 28-án került sor a szenttamási Gion Nándor Emlékházban. Hatodik alkalommal hirdettek eredményt és osztottak díjakat a szenttamási Gion Nándor Emlékházban. Az rendezvényen a februárban meghirdetett novella- és műfordítói pályázat legsikeresebb résztvevőit ünnepelték, de bemutatták a tavalyi regény- és novellapályázat valamint az előző évek műfordítói pályázatainak eredményeként kiadott köteteket is. A 2016. évi Gion Nándor Műfordítói Pályázat meghívásos volt, a szervezők a muzslai Kovács Jolánkát kérték fel A kárókatonák még nem jöttek vissza című ifjúsági regény szerb nyelvre fordítására. A fordítás elkészült, és meg is jelent az újvidéki Prometej kiadónál.

Október 2-án a Rákóczi Szövetség képviseletében Nagy Domonkos István volt a vendégünk a Gion Nándor Emlékházban.

A szenttamási képviselő-testület 2016.október 13-i ülésén a képviselők egyhangúlag elfogadták a díjak és elismerések odaítélését végző bizottság jelentését.

A bizottság elfogadta a Gion Nándor Kulturális Központ (javaslattevő: dr. Horváth Futó Hargita), a Szenttamási Népkönyvtár (javaslattevő: Kiss Éva) és a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola (javaslattevő: Munjin Erika) javaslatát, és a díszpolgári címet Végel László írónak ítélte.

A szenttamási Gion Nándor Kulturális Központ és a Népkönyvtár szervezésében október 21-én a Népkönytárban vetítéssel és alkalmi műsorral egybekötött történelmi előadást tartottak. Az est vendége Baráth Gábor történész, a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola történelemtanára volt, aki Az 1956-os forradalom eseményei címmel tartott előadást.

Október 26-án a Vitéz László és az elátkozott malom című vásári bábjáték szenttamási bemutatójának megszervezését a Gion Nándor Kulturális Központ és a helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola vállalta magára. Az iskola előcsarnokában bemutatott előadás iránt óriási érdeklődés nyilvánult meg, az egyórás műsor alatt pedig a kicsik is, a tanítók és a szülők is kiválóan szórakoztak.

Szenttamáson forgatott novemberben a Magyar Televízió Kárpát Expressz magazinműsorának stábja, Tóth József, Kiss Gábor és Bohár Dániel, akik az emlékházban is felvételeztek.

A Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesület szervezésében november 25-én 19 órai kezdettel Doroszlón is bemutatkozott a szenttamási Gion Nándor Emlékház.

A szenttamási Gion Nándor Emlékházban december 17-én immár 5. alkalommal került megrendezésre a karácsonyi vásár.

A fentiek mellett meg kell említenem, hogy az idén is nagyszámú vendég, látogató, turista kereste fel az emlékházat, és sok más, itt meg nem említett rendezvénynek voltunk a házigazdái vagy társszervezői.

A beszámoló nem lenne teljes, ha nem említeném meg az egyik legfontosabb tevékenységünket, a tájékoztatást. A szenttamás.rs a legfontosabb magyar nyelvű helyi tájékoztatási portál, merem állítani, Szenttamáson és a régióban is. Ezt a tevékenységet, munkát idestova már negyedik éve csináljuk önzetlenül, töretlenül. A szerkesztőségi csapat Paraczky László újságíró, egyedüli fizetett munkatársunk, és aki minden eseményen jelen van, így a leírtak első kézből valók és pontosak, Horváth Futó Hargita, aki arra ügyel, hogy a leírtak a magyar nyelv nyelvhelyességi és helyesírási szabályainak megfelelően kerüljenek az olvasó elé és Németh Dezső, aki az anyagi, működési és a műszaki hátteret biztosítja a folytonossághoz. Tesszük ezt napi szinten, egész évben, már több mint négy éve. Büszkék is vagyunk arra, hogy ily módon munkát biztosítottunk egy embernek, egy családnak, és ő munkája mellett gondját viseli a Gion Nándor Emlékháznak is.

Szeretném megköszöni minden támogatónknak a hozzájárulást, és azoknak az emberek a munkáját is, akiket itt nem említettem meg, hiszen ők is részesei ennek a közösségépítő összefogásnak. 

Szenttamás, 2017. január 2-án

Németh Dezső