Művelődés

Szenttamas.rs

 

Farsangolás Szenttamáson

A szenttamási Hagyományáplolók Klubja legfőbb célkitűzései közé sorolja népi hagyományaink éltetését, ismertetését, továbbadását. Ezek közé tartozik a hagyományos farsangi rendezvény, amely az előző évekhez viszonyítva az idén három naposra sikeredett. A klub nagytermében február 5-én a késő éjszakai órákba nyúló farsangi bál keretében bemutatásra került a szinte feledésbe merült bőgőtemetés, amely csak fokozta az amúgy is jó hangulatú estet. A bőgő a bál elejétől a bejárat mellett állt, előtte a köcsögben víz és kis söprű, hogy jól lehessen locsolni a „szenteltvizet”. Ugyanis minden vendég, amikor bejön, tiszteletét teszi a „halottnak”. A bőgő temetése éjféltájban kezdődött, amikor betántorogtak a sírásók és hokedlira tették a hangszert. A ,,kiterített" nagybőgőt mely a farsang alatt alaposan kidolgozta magát, jól megszorongatták a nyakát, úgyhogy a végén kimúlt szegény körülállták a „gyászolók”. A részeges kántor vezette a halotti búcsúztatót, a pap pedig folymatosan kontrázott, miközben a szenteltvíz mellett a borosüveg is gyakran körbejárt a „gyászolóknál”. Minden egyes szakasz után a siratóasszonyok jajveszékelése, keserves sírása-rívása következett, és mire a bőgőre rákerült a szemfödél, a tákolt keresztről is eltűnt a rácsavart füstölt kolbász nagy része. A tizennyolc szakaszos búcsúztatót azután hajnalig tartó tánc és mulatság követte.

Kilencedik éve szervezi a klub a rossz szellemek kiűzésére az utcai felvonulást a település egyik leghosszabb utcáján. A jelmezekbe öltözött diákok és felnőttek szombaton délután ujjongatással, kolompolással, csörgéssel és hangos énekszóval vonulnak a klub Beglukon lévő helyiségeitől a katolikus templomig. A karneváli menetoszlopot a látogatók nagy megelégedésére időnként fergeteges tánc és szórakozás állította meg. A menetoszlopot a tuskóhúzók zárták, akiket a helybeliek kolompokkal, csengőkkel kísértek. A hagyományok szerint egykoron a kötélen vonszolt tuskóval minden olyan ház előtt megálltak, ahol öreglegény vagy öreglány lakott. Ezek közül azt, aki kapható volt, és vette a tréfát, még rá is ültették a tuskóra. A „végállomás” azaz a templom előtti tér ugyancsak karneváli zajtól volt hangos, a látogatók itt is megtekinthették a menyasszonynak, méhecskének, kalóznak, boszorkánynak stb. öltözött gyerekeket, továbbá a koldusnak, tigrisnek, szakácsnak, bohócnak, sírásónak és egyéb ötletes jelmezbe öltözött résztvevők csoportját. A színvonalas műsort a szülők, a nagyszülők és az arra járók nagy tappsal üdvözölték. Az óvodások, iskolások és felnőttekből álló menet mókás visszatérése ugyanazon az úton történt. A klubban a kézimunkacsoport ügyeskezű asszonyai farsangi fánkkal és üdítővel várták a farsangozókat.

A farsangi  mulatozás vasárnap délután farsangi teadélutánnal folytatódott, amikor a klub helyiségeiben a kézimunkázó asszonyok a vidéki kézimunkacsoportokat és nyugdíjasokat látták vendégül.

A hagyományok ápolásának ez a fő célja, összehozni az embereket, feleleveníteni az őseinktől örökölt szokásokat, és mindezt megtanítani, átadni gyermekeinknek, hogy tartsák életben őket tovább.

Farsangolás Szenttamáson 2016. február 6. képek

Farsangolás Szenttamáson 2016. február 6. képek

Farsangolás Szenttamáson 2016. február 6. képek

Farsangolás Szenttamáson 2016. február 6. képek

Farsangolás Szenttamáson 2016. február 6. képek

Farsangolás Szenttamáson 2016. február 6. képek

           P. L.