Hírek

Szenttamas.rs

Szerdán volt a sérültek világnapja

Egy más világ

December 3-a a fogyatékkal élők világnapja, aminek évenkénti megtartásáról 1992-ben döntött az ENSZ. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. A világon mintegy 650 millió ember él fogyatékkal. Az ő jogaik védelméről az ENSZ 2006 decemberében fogadott el egyezményt. Ettől azt remélik, segítséget nyújt ahhoz, hogy többé ne szoruljanak a társadalom perifériájára.

A társadalom nagy része nem lát bele a halmozottan sérült emberek mindennapjaiba, s mivel nem ismerik ezt a világot, ijesztőnek látják. Az utcán sajnálkozó pillantást vetnek rájuk, vagy inkább elfordítják a fejüket, hogy ne kelljen szembesülniük azzal, létezik egy másik világ. Egy olyan világ, amelyben segítség nélkül ezek az emberek nem tudnak élni.

– Hatalmas kihívás ez a családoknak. S ha nem lennének olyan elhivatott szakemberek, akik az ilyen emberek segítésre tették fel az életüket, akkor nem biztos, hogy meg tudnák teremteni a méltó életkörülményeket. Az iskola erre előlátott tagozatán megkapják azt a gondoskodást, mely előbbre viheti őket az útjukon. Megtanulnak boldogulni a világukban, miközben sorstársaikban barátokra lelnek. Ők azok, akik nem kérnek sokat ettől a világtól. Őszinte érzésekkel, hihetetlen szeretetvággyal születnek, s élik le az életüket. Ha egy kérésük lehetne, akkor az lenne, hogy hagyják őket a biztonságot jelentő világukban élni. Ám ez jelenleg túl nagy kérés lenne.

Működik a gyógypedagógiai szak

Skamla Elvira, tanítónő már 14 éve tanít a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola gyógypedagógiai szakán. Mint mondta, a kombinált tagozaton az elsőtől a nyolcadik osztályosokig az idén 7 fogyatékkal élő diákja van.

– Ezek a tanulók is el tudnak érni olyan eredményeket, mint más diáktársaik. Képesek minden olyan dolgot megtanulni, elsajátítani, mint a többiek, csak náluk ez lassabban történik és több odafigyelést igényel. Mire befejezik a 8. osztályt, minden tanuló megtanul írni, olvasni, tudja a szorzótáblát, azaz a legalapvetőbb tudást elsajátítják, amire szükségük van az életben. Változatos módszerekkel, egyéni bánásmóddal és egyéni haladási tempóval próbáljuk fejleszteni őket. Megpróbáljuk minden gyereknél azt a képességet előhívni, amelyikben ügyes és sikerélményeket szerezhet – állítja a tanítónő. Hozzátette: – A többi pedagógus valószínűleg egyetért velem, ha azt mondom, hogy ezek a gyerekek nem járhatnak egy osztályba diáktársaikkal. Ezek a tanulók külön figyelmet, hozzáállást, külön foglalkozási módszert igényelnek. Viszont több területen is sokkal jobb eredményeket tudnak felmutatni, mint a másik tagozatokon tanuló társaik. Nagyon jó például a ritmusérzékük és a kézügyességük.

Egy nevelőszülő tapasztalata

Kiss Natália

Balassa Angéla a saját kislánya mellett egy értelmileg fogyatékos gyermeket is nevel: – Szabadi Katarina nevelőszülője vagyok, immár nyolcadik éve. Elsős kora óta a speciális tagozatba jár, most hetedikes. Mentális problémája ellenére is sokat fejlődött, amióta a családunkban van. Amikor hozzánk került, a színeket sem tudta, és a számokat sem ismerte. Most töltötte be a 14. életévét. Többet kell vele foglalkozni, mint a saját gyerekemmel, szerintem viszont jobban kimutatják a szeretetet, gyengédséget mások iránt, mint az „normál” gyerekek. A gond az, hogy a fogyatékos gyerekekeket társaik megbélyegzik, és nem szívesen látják maguk között. Még mindig ilyen világban élünk, sajnos, ahol ez a gyakorlatban többször is előfordul – mondta Angéla. Hozzátette, nagyon sok akadályt kell leküzdeniük a szülőknek, közben rengeteg értetlenség és fájdalom éri őket. Nem sajnálatra és együttérzésre van szükségük, hanem elfogadásra.

A Gyöngy akciói

A világnap alkalmából a szenttamási fogyatékosok civil szervezete, a Gyöngy, szerdán, december 3-án, 9 és 11 óra között az Erste bank csarnokában saját készítésű munkáiból egy kiállítást rendezett, melynek célja, hogy a társadalmat közelebb hozza a fogyatékkal élők, többek között a látás-, a hallássérült és egyéb fogyatékkal rendelkező emberek mindennapjaihoz. Ezt követően a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesületének tagjai a volontőrök segítségével a Zsebszínházban bemutatták az Óz, a nagy varázsló című színdarabot. A bemutató után Slavka Popić, az egyesület vezetője hírportálunknak elmondta, hogy ez már a harmadik bemutatójuk három év alatt. Közben egy másik darabot is készítenek, amelyhez az eszközöket projektum útján pályázták meg. A világnapról nyilatkozva kiemelte: – Szervezetünk azért dolgozik, hogy az esélyegyenlőség elve minél konkrétabban jelenjen meg az emberek hétköznapjaiban is. Különböző képzésekkel és egyéb eszközökkel igyekszünk a mellérendeltség, a tolerancia és a fizikai és info-kommunikációs akadálymentesítés fontosságára felhívni a társadalom figyelmét. Ezzel a darabbal újra hozzájárulunk ahhoz a folyamathoz, melynek végén egy akadálymentes, a fogyatékosságot elfogadó, toleráns társadalom képe körvonalazódik – mondta az egyesület vezetője.

Fogyatékosok világnapja december 3,

Paraczky László