Művelődés

Szenttamas.rs

 

Szarka Gyula: Megyünk a következő 30 évre

A felvidéki Nyitrán 1983-ban Szarka Gyula vezetésével alakult együttes, a Ghymes zenekar pályafutása szinte példa nélküli és páratlan sikertörténet: működésük alatt eddig 18 önálló albumot jelentettek meg, ezek közül 10 platina és immár 5 aranylemezzé vált. Zenéjüket általában a „világzene” kategóriájába sorolják, mivel a dallam- és szövegvilágában is egyedülálló, szinte rögtön felismerhető Ghymes-muzsika ezer szállal kötődik az autentikus magyar népzenéhez, de a balkáni, kárpát-medencei zenei hatások is bőven „tetten érhetők” művészetükben. Szarka Gyula népzenei alapú szerzői zenéje mellett a sajátos Ghymes-stílus meghatározó jellemzője – a Benyovszky táncjáték zeneszerzője és közreműködője – Szarka Tamás irodalmi értékű szövegvilága és zenéje.
            Szarka Gyulával, a Magyar Örökség kitüntető címet viselő Kossuth-díjas Ghymes zenekar frontemberével augusztus 17-i, orosházi koncertjük előtt beszélgettünk.
            – Ha néhány percben össze kellene foglalni a 30 év munkásságát, mit lehetne kiemelni?
            – Ezt nagyon nehéz ilyen rövid idő alatt elmondani. Az tény, hogy gyorsan elmúlt ez a három évtized. Általában nem szoktunk nosztalgiázni inkább előre nézünk, és azokkal a dolgokkal foglalkozunk, amelyek körülvesznek bennünket, és hála Istennek elég sok ilyesmi van. Egyébként, ahogy így visszagondolok, valójában sok minden történt a 30 év alatt, mert ez bizony nem kevés idő. Rengeteg koncert és lemez van mögöttünk, de ugyanakkor rengeteg változás is, ami egy ilyen három évtizedes munka során mindig jelen van. Zeneileg is, hiszen valamikor régi zenével kezdtük, és azt gondolom, nagyon fontos, hogy mindenki a saját zenei kultúráját először alaposan megismerje, és csak azután foglalkozzon másféle kultúrákkal. Személy szerint azt gondolom, hogy a Kárpát-medence népzenei kincse, amit ránk hagytak őseink, igen gazdag, ebből és még sok mindenből lehet zenével táplálkozni, merítkezni. A kezdetben mi is ezt tettünk, később pedig mindenképpen saját zenénket szerettük volna játszani,vagyis ezt, ami most is zajlik. Egy mondatban: Úgy gondolom sikeres, és igazából termékeny volt ez a 30 év.
            – Mennyire nehéz megtartani ezt az irányvonalat és vinni az egészbe valami újat?
            – Ez elsősorban tőlünk függ. Célunk, hogy mindig újabb dolgokat szólaltassunk meg. Az új lemez saját magunknak is annyira új, mint ahogyan a közönségnek is. Csakis így tudjuk éltetni  gondolatvilágunkat, és az egész zenekart, hogy mindig új Ghymes-dolgok szülessenek. Folyamatosan új impulzusok, új inspirációk érnek bennünket a körülöttünk lévő világból, és ezeket szólaltatjuk meg. Gondolatilag is, zeneileg is. Nagyon örülünk, ha a közönség is úgy érzi, hogy találkozott a két gondolat.
            –Az új CD címe: 30 fényév. Ez mit jelent? A mögöttetek lévő időszakot, vagy esetleg valami másra utal?
            – Nem utal másra. Ennyi ideje zenélünk együtt, ennyi ideje létezik a zenekar. Úgy érezzük, hogy maga a 30 év csodálatos eredményt hozott. Fényévekre voltunk ettől 30 évvel ezelőtt, amikor elkezdtük ezt a fajta zenélést, és azt gondolom, hogy minden zenekarnak a díjak mellett az a legfontosabb és a legnagyobb siker, hogy telt házas közönség előtt játsszon. Ez nagy öröm a számunkra, ugyanakkor a legnagyobb megtiszteltetés is, ami érhet bennünket.
–        Mint tapasztalt zenész, hogyan látod, lesz-e aki továbbviszi a fáklyát?
            – Nem tudom, de biztosan lesz. Vannak zenekarok, fiatal és új zenészek, akik újraindítanak egy-egy zenekart, és azt gondolom, erre a mi példánk is motiváció lehet. Az a fontos, hogy minél többet, és jól zenéljünk. A többi jönni fog magától.
            – Néhány szóban a Ghymes közeli terveiről...
            – Készül egy válogatásalbum, amit még soha nem csináltunk a 30 év alatt. A mögöttünk lévő évtizedek zenei anyagaiból válogatunk, szemezgetünk, ebből lesz néhány lemez egy csomagban. Januárban tervezünk egy 30 éves évfordulós koncertet, utána  pedig majd dolgozunk tovább. Megyünk a következő 30 évre.

Paraczky László, Szenttamás, 2013-08-23