Hírek

Szenttamas.rs

Szenttamáson forgatott a Magyar Művészeti Akadémia forgatócsoportja

 

Szeptember 29-én, hétfőn a budapesti Magyar Művészeti Akadémia (MMA) dokumentációs főosztályának videós stábja Szenttamáson, a Gion Nándor Emlékházban forgatott.

A 2011-ben köztestületként megalakult Magyar Művészeti Akadémiának nyolc művészeti ág (építőművészet, irodalom, fotó- és filmművészet, iparművészet, képzőművészet, népművészet, színházművészet, zeneművészet) képviseletében mintegy háromszáz akadémikus tagja van. Az Akadémiának, megalakulása óta, posztumusz tiszteleti tagja Szenttamás szülötte, Gion Nándor író is. Az MMA-ról és a kortárs magyar művészetről, művészeti életről bővebben a www.mma.hu hírportálon, a www.mma-tv.hu videós portálon olvashatnak az érdeklődők.

Az MMA fontos feladata, hogy lehetőségei szerint figyelemmel kísérje és dokumentálja az akadémikusok életművét, utóéletét. Az MMA impozáns székházában, a reformkori Vigadóban helyezkedik el az MMA könyvtára, ahol megtalálható lesz az akadémikusok életműve (könyv, CD, DVD), a dokumentációs munkatársak pedig – egységes szerkezetben – elkészítik az akadémikusok egyéni honlapjait is.

Az MMA célja, hogy sokszínűen, vonzóan, a legszélesebb érdeklődő közönségnek is bemutassa az életműveket – ezért kereste fel az MMA stábja Szenttamást, hogy megörökítse az emlékházat, és filmet készítsen Gion Nándor szülőföldhöz kötődéséről, hiszen a legfontosabb regényeinek, elbeszéléseinek a színhelye Szenttamás, és nagy szeretettel megrajzolt szereplői is szenttamási emberek. A filmet az MMA videós honlapján www.mma-tv.hu helyezi el, fölajánlja a közszolgálati televíziónak, és természetesen a Gion Nándor Emlékháznak is.

Szeptember 29-én Borbás Tamás rendező-operatőr és Hingyi Gábor operatőr, Pécsi Györgyi irodalomtörténész, az MMA főosztályvezetője szerkesztő-riporterként az emlékházban, a régi Krebs-malomhoz tartozó Szívnél, a Kálvárián és az egykori sváb malomnál készítettek felvételeket és interjúkat. Erre az alkalomra eljött Gion Gábor, az író fia, aki 17 éves koráig élt a faluban. Gábor édesanyját születése után hamar elveszítette, apai nagyszülei nevelték – a riportban nagy szeretettel emlékezett nagyszüleire és a korabeli falura. Az emlékházban Horváth Futó Hargita irodalomtörténész, az Újvidéki Egyetem oktatója kalauzolta a stábot: elmesélte az emlékház történetét, bemutatta a kiállítást, majd elkísérte őket a Virágos Katona című regény főbb szenttamási helyszíneire. A filmet Végel László íróval beszélgetve várhatóan október második felében folytatják.

A szeretetteljes, meleg hangulatú munka-találkozóra az MMA munkatársait elkísérte az író felesége, a Szegeden élő Gion Eszter, a vendégeket Paraczky László újságíró, Németh Tünde és Németh Dezső fogadta. Mindannyian bíznak abban, hogy ez a nap Szenttamás és az Akadémia tartalmas, hosszú távúkapcsolatának a kezdetét jelenti.

Gion forgatás 2014. szept.29.

 

szenttamas.rs