Gion Nándor Napok

Szenttamas.rs

Beleírni az emlékezetbe

Február 1-jén a Gion Nándor Szépirodalmi Pályázat meghirdetésével kezdetét vette a Gion Nándor Napok 2015. évi rendezvénysorozata, amely az idén nemzetközi jellegű, két rendezvény ugyanis magyarországi helyszínen zajlik.

A Gion Nándor Emlékház a Forum Könyvkiadóval közösen ifjúsági regénypályázatot hirdetett az életvitelszerűen Szerbiában élő írók részére és novellapályázatot magyar nyelven alkotó szerzők részére. A három legjobb pályamű és a bírálóbizottság által kiadásra javasolt valamennyi alkotás megjelentetését az újvidéki Forum kiadó vállalja. Az idén nem hirdettek műfordítói pályázatot, mert az elmúlt három év pályázati anyagából még három kötet vár kiadásra, így a szervezők fordítói műhelyek formájában rendezik meg a találkozót a fordítókkal. A műhelyeken a pályaművek beküldői és neves fordítók közösen készítik el a fordításköteteket, amelyek a jubileumi évben jelennek meg, 2016-ban ugyanis Gion Nándor a 75. életévet töltené.

Az emléknapok második rendezvénye a Visszatekintés (Neobarokk épületek Szenttamáson) című kiállítás megnyitója volt a Kultúrotthonban, február 2-án. A fényképanyaggal a szervezők a településen a XIX. század második felében és a XX. század elején épült neobarokk házak részleteire hívták fel a figyelmet rámutatva a naponta látott díszítőelemek, részletek esztétikájára, értékeire. A tárlat fotóanyagát az Egretta természetfotós csoport fényképészei, Lukács Sándor, Lukács Attila és Lukács Zsolt készítették. A kiállítást február 7-én Kiskunhalason, február 14-én pedig Újhartyánon is bemutatják. Mindkét helyszínen bemutatkozik a Gion Nándor Emlékház, a kiállítások megnyitóján pedig dr. Káich Katalin, emerita, művelődéstörténész tart előadást a vajdasági barokk építészetről. 

A rendezvénysorozat keretében február 20-án a Népkönyvtárban bemutatják a szenttamási születésű  Horváth Ilona Filléres emlékeim (Életem alakulása a huszadik században) című könyvét, amely a VMMI kiadásában jelent meg az Önéletírás, élettörténet, napló sorozatban (sorozatszerkesztő: Hajnal Jenő). Horváth Ilona a Gion-regényekből ismert Schank család leánygyermekeinek barátnője és Végel László író tanítónője is volt, s ezek a emlékezésrészletek növelik memoárjának kultúrtörténeti értékét. Február 27-én Milan Đordević filozófus és dr. Horváth Futó Hargita irodalomtörténész tart előadást Irodalom, valóság, Gion-művek címmel, március 5-én pedig a szerzők és az újvidéki Prometej kiadó munkatársai közösen mutatják be az emlékház körül szerveződő helytörténeti kutatók vizsgálatainak eredményeként összeállt Srbobran-Szenttamás (Iz naše zajedničke prošlosti) című tanulmánykötetet.

Az irodalmi pályázatokról és a Gion Nándor Napok rendezvénysorozatról bővebben a Gion Nándor Emlékház honlapján (http://www.gionnandoremlekhaz.org) tájékozódhatnak az érdeklődők.

Paraczky László