Hírek

Szenttamas.rs

 

Pozitív hozzáállással minden könnyebben működik

A szenttamási Graditelj Közválallatban az idei beruházások összege elérte 32 millió dinárt, ebből az utolsó három hónapban 12,5 milliót fektettek be a vállalat korszerűsítésre, hatékonyságra és felszerelésre – tudta meg hírportálunk Darko Nenezićtől, a vállalat megbízott igazgatójától.

Darko Nenezićtől

Darko Nenezić, aki végzettségét tekintve a gazdasági tudományok magisztere, három hónappal ezelőtt került a szenttamási Graditelj Közvállalat élére. Mint megbízott igazgató elmondta, a vártnál sokkal jobb helyzetben találta a vállalatot, azonban ez korántsem jelenti azt, hogy minden kifogástalanul működik: Bár a környező települések hasonló közvállalataihoz képest sokkal előrébb vagyunk, nem lehetünk elégedettek, hiszen nagyon sok a tennivaló, a munkaerő és a képességeink viszont behatároltak. Ennek ellenére is úgy érzem, az elmúlt három hónap alatt sok mindent sikerült megoldani, olyan dolgokat is, amelyek évekig húzódtak. A siker kulcsa pedig abban van, hogy jobb a belső szerveződés, szorosabbra fűztük az együttműködést a községi szervekkel és az intézményekkel, ezáltal pedig közvetlenül a fogyasztókkal, azaz a polgárokkal is. Ez azért fontos, mert így igazán tudjuk, hogy a vállalat kinnlevőségét illetően az adósok közül mely családok azok, akik a létminimum határán élnek, munkanélküliek stb. Ilyen esetekben az adósság átütemezésére, részletekre történő fizetést vezettük be – mondta a megbízott igazgató. Hozzátette, a részletekre történő adósságtörlesztés kedvező és kamatmentes, aminek köszönhetően igen sokan törlesztették az időközben felhalmozódott adósságukat a víz- és gázszolgáltatást, továbbá a szemétkihordást illetően.

A településen olyan hírek keltek szárnyra, hogy a közvállalatban a foglakoztatási tilalom ellenére is alkalmaznak friss munkaerőt. Mi ebből az igaz?

Természetesen semmi. A vállalatnak 55 állandó munkaviszonyban lévő dolgozója van, 5 munkást meghatározott időre alkalmazunk, míg 5-6 olyan dolgozónk van, akiket külön szerződéses alapon időszakonként, azaz szükség esetén alkalmazunk. Ha szem előtt tartjuk, hogy a vállalatban több munkaegység van, ez a szám nagyon kevés, hiszen sokszor előfordul, hogy egy-egy munkaegységből át kell irányítani a másikba a dolgozókat, mert nem győzik a munkát.

Mi a helyzet a vállalat felszerelésével? Tavaly egy új szemétszállító kamion vásárlását helyezték kilátásba, de a munkaegységek is felszerelés hiánnyal küszködnek.

A gépparkunk nagyon elöregedett, sok a 30 vagy még ennél is többéves jármű. A gáz- és vízszerelők részére, azaz a javítások szükségleteire három személygépkocsit sikerült vásárolnunk, emellett egy önürítős teherjárművet is. Utóbbi nem kizárólag a kommunális hulladék elszállítására alkalmas, hanem szükség esetén több más, pl. föld, épülettörmelék elszállítására is. Nagyon hiányzik azonban egy új tartálykocsi, egy új szemétszállító és egy markológép. A traktor, amellyel hordjuk a szemetet, 1980-as kiadású, és nem győzzük javítani. Tudni kell azt, hogy minden gépezet rengeteg kilométert tesz meg, hiszen Turiáról és Nádaljáról is szállítani kell a szemetet, nagy területen dolgozunk.

Már mindenki meggyőződhetett róla, hogy a vállalat székházát is teljesen felújítottuk. A gazdasági udvart lebetonoztuk, új vízelvezető csatornákat helyeztünk le, kicseréltük az összes nyílászárót, új garázskapukat szereltünk fel, új kerítést építettünk, megjavítottuk a homlokzatokat és kívül-belül átfestettünk mindent. Az egész épületben a legújabb technológiának köszönhetően már internetes elérhetőség valamint külső és belső megfigyelőrendszer is működik.

Több ivóvízzel kapcsolatos hírt is közöltünk az elmúlt hónapokban. Többek között azt, hogy korszerűsítették a források ellátását felügyelő rendszert, amely most számítógépes vezérléssel történik, a Popovača forráson teljesen felújítottak egy régi, nem üzemelő kutat, és az idevezető utat is megjavították. Milyen jelen pillanatban az (ivó)vízhelyzet a községben?

Talán Nádaljával kezdeném, ahol eddig olyan specifikus helyzet volt, hogy ha a vízvezetéken bámilyen jellegű meghibásodás történt, egy időre az egész falu ivóvíz nékül maradt. Ennek „orvoslása” most van folyamatban. Az előirányzott munkálatok során az utcasarkokra vízelosztó aknákat építünk, a már meglevő aknákban pedig kicseréljük az elzáró csapokat, amivel egyidejűleg több, egymástól független vezetéken megoldható lesz a meghibásodás elhárítása, azaz nem lesz szükség az egész vízvezeték-hálózat kikapcsolására. A munkálatok várhatólag 20 napot vesznek igénybe. Ami a Popovača  forrást illeti, folyamatban van még egy kút fúrására a megfelelő dokumentáció elkészítése, ugyanis a településen a vízfogyasztás minden évben növekszik.

Ami az ívóvíz minőségének ellenőrzését illeti, az újvidéki szakszolgálat havonta kétszer visz mintát elemzésre, és erről folyamatosan kapjuk a visszajelzéseket. Előfordul ugyan, hogy a vezetékes víz néhol zavarosabb, olyankor több egymásutáni esetben vesznek mintát, de mindent összegezve a szenttamásiak tiszta vizet isznak  mondta az igazgató. Közben pedig felolvassa a legutolsó vízelemzésről készült jelentést, miszerint a több helyről vett minta alapján a víz mikrobiológiai összetétele megfelel a szabványoknak.

Az utóbbi néhány hétben eléggé megnőtt a gaz a temetőkben, az embernek olyan a benyomása, mintha azok elhanyagolt állapotban lennének. A hét elején viszont már egy teljesen rendezett környezetre lettünk figyelmesek. Ezenkívül több, mint egy hete festik, szépítik a katolikus temető szélén lévő kápolnát, csiszolják a kerítést...

Igen. A katolikus temető bejáratán ma már új kapu van, a kápolnát pedig teljes egészében felújítottuk. Nem találtam adatokat arra vonatkozóan, hogy mikor lett átfestve utoljára az egész épület, ezidáig csak kisebb  javításokat végeztek rajta. Az elmúlt hónapok alatt a kápolnát  kívül-belül teljesen felújítottuk, mindent kicseréltünk, amit csak lehetett. Lecseréltük az esővízelvezetőt, megjavítottuk a homlokzatot, a zárakat, csapokat, ugyanakkor új, korláttal ellátott lépcsőszegélyek kerülnek beépítésre. Tervben van még a hangosítás megoldása, mivel a régi tönkrement, emiatt temetéskor már jó ideje nincs gyászzene. Ha már itt tartunk, el kell mondanom, hogy a helyi portálok szerkesztőivel megbeszéltük, hogy a jövőben rendszeresen közlik majd a temetések időpontját.

A kérdés első része is helyénvaló, ugyanis a község területén található összes temetőt benőtte a gaz. Tudni kell, hogy a temetők kaszálását nem az ott dolgozók végzik, hanem az közbeszerzés útján történik, a közbeszerzési pályázatok lezárása és a kivitelező kinevezése pedig mind időbe telik. Most az történt, hogy a győztes pályázó nem végezte el rendesen a munkát, ezért nem is fizettük ki. Helyette a munkaszervezeten belül átütemeztünk bizonyos munkálatokat és a saját embereinkkel, saját felszerelésünkket kaszáltuk le a temetőket azzal, hogy a lekaszált füvet el is szállítottuk. Először Turián és Nádalján, majd a két szenttamási temetőben kaszáltunk és tettük rendbe a környéket. Jelen pillanatban a katolikus temetőt körülvevő kerítések csiszolása és festése folyik, ezt is önerőből végezzük – tette hozzá az igazgató.

Ami még a felsoroltakból kimaradt: a vállalat szakszolgálata a nyár folyamán elvégezte a főbb utcákban és a központban a fák metszését, ingyenesen lekaszálták a füvet a városon kívüli utak mellett, folyamatban van a gázelosztó állomások felújítása, megkezdődött a gázmérők cseréje, megfigyelőrendszer épül a középületek, közterületek és piacok közelében stb. A terveket illetően Darko Nenezić elmondta, az év végéig szeretnék a már említett gépjárműveket beszerezni és teljesen felújítani a távfűtő-központot.

A kérdésre, hogyan lehet ilyen rövid idő alatt ennyire hatékonnyá tenni a vállalat gazdákodását, a megbízott igazgató elmondta: kitartó és kemény munkával, pozitív hozzáállással minden könnyebben működik. Szerinte, ha a dolgozókban sikerül felébreszteni a megfelelő felelősségtudatot és a munkához való viszonyulást, az már fél siker. A Graditeljban pedig szerinte mindenki a maga területén szakember, tudja a dolgát, csak hagyni kell hogy dolgozzon. És persze, rendszeresen kell utalni a béreket.

Paraczky László