Hírek

Szenttamas.rs

 

Vajdaságban járt a Szentegyházi Gyermekfilharmónia

Igazi adventi hangulatot idéző koncertnek lehettek szem- és fültanúi mindazok, akik az elmúlt csütörtökön ellátogattak a temerini Szent Rozália római katolikus templomba. Aki időben érkezett, még talált ülőhelyet, de tíz perccel a koncert előtt már megteltek a pótszékek is. A Székelyföldről érkezett 140 tagú Szentegyházi Gyermekfilharmónia, a Fili műsorát így néhányan a templom bejáratánál és az oldalajtónál követhették. A szokásos koncert előtti sajtótájékoztatóra várakozva becsei, moholi, bácsföldvári, szenttamási, újvidéki, tiszakálmánfalvi ismerősök köszönnek, legtöbben azonban mégiscsak a helyiek jöttek el. Az együttes repertoárja ezúttal is rövid klasszikus művekből, egyedi hangszerelésű népdalfeldolgozásokból, történelmi dalokból és más népek dalaiból állt, melyeket az ünnepre hangolódva karácsonyi dalok egészítettek ki. A filharmóniából a kalapács és az üllő hagja, a többhangú kórusból pedig az adventi gyertyafény tette csodálatossá az estet. Olyannyira, hogy a sötétben a Csendes éjt és a Menyből az angyalt együtt énekelte az egész templom. Ugyanilyen felemelő érzés volt hallani Czakó Jenő lekész Ne aggodalmaskodjál, nézz Istenedre fel című énekét, s a Fel, fel vitézek, a Boldogasszony Anyánk, a Parasztkantáta stb. dalokat is.

− A Szentegyházi Gyermekfilharmóniának évente két koncertsorozata van, nyáron és ilyenkor, az adventi időszakban. Idén mi, vajdaságiak is részesei lehettünk ennek – mondta a koncertsorozat temerini szervezője, Kókai Orsolya. − Az ötlet májusban merült fel, amikor a pápalátogatás alkalmával Szentegyházán jártunk vendégségben Haás tanár úréknál, akikkel már 2011 óta személyesen is ismerjük egymást. A tanár úr abban az évben európai körutat szervezett, ahova határon túli magyar fiatal énekeseket is meghívott. Német Mátyás temerini festőművész kapcsolatainak köszönhetően a helyi Juventus kórusból ketten, Ternovácz Adél és jómagam utaztunk a kórussal. Azóta minden vágyam az volt, hogy elhívjam őket hozzánk, szeptember folyamán már felkerültünk az adventi koncertkörút szervezői, vendéglátói közé. Nagyon segítőkészek voltak a temeriniek, hiszen vállalták a gyerekek elszállásolását, amit szeretnék megköszönni. Nagy összefogás van a szervezés mögött, amiben megmutatkozott a temerini magyarság ereje – fogalmazott.

Haáz Sándor zenetanár, karnagy, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia megalapítója: − 41 éve helyeztek ki Szentegyházára zenetanárnak, amúgy Marosvásárhelyi vagyok. Kedvencem, hobbim volt a hangszeres muzsika és a kórus énekeltetés. A településen fúvos oktatást indítottam, emellett továbbvittem a hagyományos vonósoktatást is. Délelőtt általános iskolai zenetanárként kórust oktattam, és énekelni tanítottam a gyerekeket, délután pedig hangszeres oktatással, zenekarszervezéssel telt az idő. Ennek a munkának eredményeként 37 évvel ezelőtt szólalt meg ennek az együttesnek az elődje, amelyben a mai tagok szülei, nagyszülei énekeltek, játszottak. 1990-ben megbukott a kommunizmus, kinyílt a világ előttünk, megindultak a határon átívelő turnék. Ezek a turnék teljes mértékben fenntartották és „újratermelték” az együttest, hiszen a gyerekek szeretik ezt a nagy közösséget, az utazásokat, a közös kaladokat, és ennek a folyamatnak az eredményeként érkeztünk Temerinbe is – magyarázta a kórus alapítója. Kiemelte, Trianont követően a székelyek is az anyaországon kívül rekedtek, ezért különösen fontos számukra a nemzettársakkal való kapcsolattartás. Délvidéken most járnak harmadszor. Először 2000-ben Zentán, majd 2006-ban a szerb fővárosban, továbbá Újvidéken, Szabadkán és Székelykevén léptek fel. Többnapos itt tartózkodásuk alatt sikerült felkeresni a magyar jelentőségű történelmi emlékhelyeket is.

A műsor végén a közönség szűnni nem akaró vastapssal háromszor is porondra szólította az éneklő és zenélő gyerekeket, akik végül az Alte Kameraden indulóra ugyancsak vastaps kíséretében vonultak ki a templomból.





 

Paraczky László

szenttamas.rs