Művelődés

Szenttamás.rs

 

Eseménydús évet zárt a Hagyományápolók Klubja

 

Bár a tagság egy kissé megfogyatkozott, a szenttamási Hagyományápolók Klubja eseménydús és sikeres évet tud maga mögött – hallottuk hétfőn a klub elnökétől, Forgács Ibolyától. Mint mondta, a klubban továbbra is több szakcsoport dolgozik, közülük legaktívabb a Kalala néptáncegyüttes és a Csalogány asszonykórus. Ügyesen dolgoznak még a kézimunkázók, a Ficsóresz férfikórus és a betlehemes csoport is.

A kézimunkázó asszonyok csaknem mindannyian a Csalogány népdalkórusban is jelen vannak, és már hosszú évek óta minden hétfőn délután találkoznak a klub helyiségeiben. Az énekpróbák és a kézimunkázás mellett ilyenkor kerül sor az elmúlt események, rendezvényeken való fellépések elemzésére, ugyanakkor a soron következő fellépések, szereplések részleteinek megbeszélésére is.

Rind Valéria, a csoport vezetője elmondta, a klub asszonyai az előző évekhez hasonlóan az idei évben is derekasan kivették részüket a januári hagyományos kézműves tábor szervezéséből: Mintegy 270 gyerek jött össze a januári téli táborban, és ez egyúttal a téli időszak legtömegesebb rendezvényének is számít. A gyerekekkel helyi oktatók foglalkoztak, és a régi, hagyományos mesterségek mellett az újrahasznosítás volt a tábor témája. Minden nap fűtöttünk, továbbá főztünk a táborozóknak, de a délutáni takarítást is magunkra vállaltuk – mondta a csoport vezetője.

A klub elnöke közben elmesélte, hogy a Kalala néptáncegyüttes tavaly első alkalommal lépett fel az Őseink Zenéje rendezvényen: A téli kézműves táborban résztvevők csaknem mindannyian ott voltak a februárban szervezett hagyományos farsangi rendezvényen. Volt, aki dolgozni jött, volt, aki fellépett, de minden évben együtt vonulunk jelmezekbe öltözve a gyerekekkel az utcán. Igazi bőgőtemetés és farsangi bál is volt, élő zenével, csuda jó hangulattal. Másnap pedig az asszonyok teadélutánt szerveztek, ahol a „főszerepben” a lekváros fánk volt. Ezt a régi és szép farsangi hagyományt is szeretnénk, ha minél több gyerek megismerné és továbbvinné. Ha sikerül, az idén is megrendezzük  mondta az elnök. Hozzátette, a Kalala táncosai február végén felléptek a turiai Kolbászfesztiválon is.

Mint minden évben a klub közgyűlésére újra március elején került sor. A további tavaszi program keretében nőnapi bálat rendeztek, nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából pedig a Csalogány asszonykórus Gunarason vendégszerepelt.

Az április a húsvét jegyében telt. A klubban a hagyományos húsvéti bál után a gyerekek számára tojásfestő műhelyt rendeztek, nagyhéten pedig a klub férfi tagjai beálltak Krisztus-katonának.

Májusban a Pitypang Néptánc Egyesület záróünnepségén újra fellépett a Kalala néptáncegyüttes és a Ficsóresz, Úrnapjára pedig a klubtagok 2 sátort állítottak a templomudvarban.

A klub asszonyai és táncosai számára a következő jelentősebb esemény mindenképpen a június 1012-ig Tordán megrendezett Durindó és Gyöngyösbokréta volt, ahonnan ismét gazdag élményekkel értek haza. Előtte, június 36-ig a Kalala táncosai a sajószentpéteri (Magyarország) rendezvényen vendégszerepeltek.

− Június 18-án immár 20. alkalommal rendeztük meg a klubtagokkal közösen a Hagyományos Aratóünnepséget, amelyre az asszonyok három csapattal is beneveztek, de itt volt újra a fiatalok, azaz az utánpótlás csapata is. Hatalmas érdeklődés volt a rendezvény iránt, amely ezúttal Füstös Illés tanyáján került megrendezésre – mondta Rind Valéria. Hozzátette, tavaly a klub aratócsoportja ott volt a moholi, az oromhegyesi és a Valkai-soron rendezett hagyományos aratóünnepségen.

Júliusban a klub tagsága fellépett a városközpontban megrendezett Péter-Pál-napi ünnepségen, ezt követően pedig a megérdemelt nyári pihenő következett.

Szeptember 9-én a klub asszonycsoportja és tagsága immár hagyományosan részt vett a doroszlói Kisboldogasszony búcsún. Szeptember 10-én a Kalala néptáncosai, a Ficsóresz férfikórus és klub kézimunkázó csoportja az újhartyáni Hartyánfeszt rendezvényen mutatkoztak be. Ezt követően szeptember 30-án a helyi Kultúrotthonban a XV. Kulturális Hagyományok Napja rendezvényen a klub asszonyai kiállítást rendeztek a nagyanyáink kalácsreceptjeiből készült finomságokból, valamint a kézi tésztagyúrás bemutató is volt – hallottuk Forgács Ibolyától.

A Hagyományápoló Klub asszonyai október folyamán részt vettek a Moholon és Törökfalun megrendezett megrendezett Kukoricatörő Versenyen, továbbá a budiszavai tésztafesztiválon.

Igencsak mozgalmas volt a decemberi hónap is. A betlehemes csoport először Kiskunhalason, majd Zentán mutatta be az angyali vigasságot és a szenttamási betlehemes játékot. Ugyanezt a szenttamásiak a karácsonyi műsor keretében a Zsebszínházban, az éjféli szentmise előtt a templomban, majd pedig a mise után a Helyi Közösség előtti téren láthatták. A klubtagoknak továbbá az a megtiszteltetés jutott, hogy meggyújthatták a második adventi gyertyát a templomudvarban lévő óriási adventi koszorún. Ugyanott Mikulás csomagokat osztott a legkisebbeknek. A Csalogány asszonykórus Kovács Blanka tanárnő vezetésével ugyancsak fellépett a karácsonyi műsorban – sorolta a csoportvezető. Mint mondta, az előző évekhez hasonlóan az asszonyoknak a munka mellett a szórakozásra is jutott idejük. A klub helyiségeiben, vidéki egyesületek, csoportok részvételével három teadélutánt szerveztek, ugyanakkor 18 alkalommal képviselték a klubot is a környező települések hasonló jellegű rendezvényein. Részt vettek továbbá a Vajdasági Kézimunka Kedvelők kiállításán, továbbá két alkalommal jártak a bácsfeketehegyi szavalóversenyen.

Hagyomanyapolok_kepek_2017_

hagyomanyapolok_kepek_2017_

hagyomanyapolok_kepek_2017_

hagyomanyapolok_kepek_2017_

hagyomanyapolok_kepek_2017_

 

Paraczky László