Kultúra

Szenttamas.rs

A csipkék királynője, a halasi csipke

 

A szenttamási Arany János MME kézimunkacsopotjának szervezésében szombaton, január 17-én az Őseink Zenéje népzenei fesztivál kísérőrendezvényeként a helyi Zsebszínházban bemutatkozott a kiskuhalasi Csipkeház és Csipkemúzeum. A színültig megtelt teremben az érdeklődőknek Szécsiné Rédei Éva, a Csipkeház múlt év októberében kinevezett igazgatója tartott egy rövid történelmi áttekintést a halasi csipkéről, a varrást pedig Monostori Melinda mutatta be, aki 12 éve csipkevarró. Az édesanyjától tanulta a mesterséget, aki 40 évig varrt csipkét. A mintegy 150 érdeklődő ez mellett 52 db alkotást tekinthetett meg, melyek között natúr csipke, keretes csipke és ékszerek voltak. Amíg az asszonyok a csipkekészítés fortélyait próbálták elsajátítani, Szécsiné Rédei Éva portálunknak nyilatkozva elmondta, hogy a halasi csipke születése 1902 karácsonyára tehető, amikor a Budapesten megrendezett Magyar Iparművészeti Társulat kiállításán a nagyközönség előtt megjelentek az első darabok. Már akkor hatalmas sikert aratott. Megálmodója egy erdélyi születésű, Kiskunhalason rajztanárként dolgozó fiatalember, Dékáni Árpád volt, aki egy igazi, eredeti magyaros mintákkal, új technikával készült halasi csipkét szeretett volna létrehozni. Az első halasi csipke készítője, kivitelezője Markovits Mária, fehérneművarrónő volt, aki varrótársaival a csipkén szövőöltésekkel és huroköltéssel varrta ki a motívumokat.

– A motivumokra jellemző az ősi, népi motívumvilág, ezek közül pedig elsősorban a leveles és virágminták, ezenkívül az állatfigurák mint a szarvas, a páva, a hattyú és a lepke. A technikájára jellemző, hogy a tervvonalakat először egy erőteljes körvonal (másképpen kontúr) szállal varrják ki, a köztes helyeket pedig a csipkeöltésekkel töltik be. A halasi csipkében mintegy 60 féle öltés van, ezeket a csipkeöltéseket a halasi csipkevarrónők szabadon használhatják, azaz ún. művészi szabadsággal választhatják ki, hogy az adott teret milyen csipkeöltésekkel töltik ki. Ennek köszönhető, hogy nem létezik két egyforma halasi csipke, mert az azonos terveket is különbözőképpen varrják ki. Ez a csipke egyedisége – magyarázta Szécsiné Rédei Éva. Hozzátette, hogy a halasi csipke a magyar állam protokollistáján van, mondhatni Magyarország „nagykövete” is a világban. Számos kiválóság kapott halasi csipkét a magyar állam ajándékaként, pl. IV. Károly és Zita királyné, Julianna, holland királynő, Hitachi, japán hercegnő, a libanoni és a ciprusi köztársasági elnök felesége, a japán császárné, 2007-ben II. Erzsébet, brit uralkodó, Bush amerikai elnök felesége és a jordán királyné. Halasi csipkét kapott ajándékba 1996-ban II. János Pál pápa is.

– Jelenleg 9 csipkevarrónő dolgozik a házban, akik a megrendeléseknek megfelelő mennyiségű csipkét ki tudnak varrni, rajtuk kívül két fiatal, 20 éves betanulónk van. A betanulási időszak kb. egy év, ami után olyan munkákat tudnak kiadni a kezükből, ami kiállítható, illetve értékesíthető. A munkák elsősorban a Halasi Csipkeházban láthatók, amely egyúttal Csipkemúzeum is. A hét minden napján nyitva tartunk, és szeretettel várunk mindenkit – tette hozzá az igazgatónő.

Halasi csipke 1

Halasi csipke 2

           

Paraczky László