Hírek

Szenttamas.rs

 

Hartyánfeszt tizedszer

Újhartyánban szeptember 10-én került sor a jubiláris sváb gasztronómiai is kulturális fesztiválra, a X. Hartyánfesztre. A felélesztett sváb hagyományok művelése, a zene-, a tánc-, a népművészet, a gasztronómia, valamint az e köré szerveződő, vendégcsalogató programok igyekeznek hosszú évek óta a településre csábítani a vendégeket.

A közösségben élő hagyományok továbbadásán túl a cél az, hogy szűkebb és tágabb környezetüknek bemutassák a Magyarországon élő – előbb a Pest megyei, később pedig az ország minden sváb települése német nemzetiség konyhaművészetének, zenei és néptáncos hagyományainak „művészeti” eredményeit. Leegyszerűsítve ez annyit jelent, hogy két fő cél közül az egyik a zene, ami hagyományosan már megvan, a másik pedig az egykori egyszerű, hagyományos receptek szerint készült falusi ételek bemutatása és népszerűsítése. Utóbbiból már egy könyv is összeállt, tehát sokkal könnyebben át lehet adni az utókor számára.

Szombaton az egész központ megtelt sátrakkal, melyekben a „házigazdák”, azaz az önkormányzat sátora mellett számos itteni, vidéki és külföldi egyesület, civil szervezet is igyekezett bemutatkozni. A gasztronómia, a dekoráció és a résztvevők ünnepélyes utcai felvonulása pedig csak fokozta a jó hangulatot.

Újhartyán polgármestere, Schulcz József portálunknak elmondta, hogy a rendezvényen immár tíz magyarországi és határon túli község képviselteti magát, és minden eddiginél nagyobb a kiállítók tábora is: Rendezvényünk fő célja elsősorban az, hogy jól érezzük magunkat, beszélgessünk, igyunk és együnk. A másik fő cél, hogy elsősorban a gasztronómiát, de a fellépőknek köszönhetően kulturális örökségünket is bemutassuk egymásnak. Azt pedig, hogy mit hoz a jövő, meglátjuk. Addig terjeszkedünk, amíg van érdeklődés. Felvetődött, hogy a rendezvény lehetne több napos is, de szerintem egyelőre a fő cél az, hogy tartalommal teljen meg az egész – fejtette ki a polgármester.

Shurman Majeczky Martin

A Hartyáni Sváb Fiatalok Baráti Köre 2013-ban alakult azzal a céllal, hogy még hatékonyabban összefogja és bevonja a helyi fiatalokat a kulturális-művelődési életbe. Ennek egy igen fontos része a hagyományápolás, ezen belül is a régi receptek szerint készült finomságok újbóli elkészítése és bemutatása. Shurman Majeczky Martin, az egyesület alelnöke elmondta, az idei Hartyánfesztre a lányok egy igazán tetszetős és finom labdarózsával készültek, ami különleges német sütemény: Idén már negyedik alkalommal került megrendezésre a Sütőtábor a Bagoly Kézműves Házban, ennek egyik célja, hogy az idősebbek átadják tudásukat a fiatalabb generációnak, és megtanítsák őket a helyi ételkülönlegességekre. Ennek köszönve mai rendezvényre a lányoknak már teljes egészében sikerült átvenniük ezt a népszerű osztrák kalácsreceptet, és teljesen önállóan készítették el.

A fiatalok gasztronómiai sátorában Szolnoki Vivien és Svébis Nikolett készségesen elmagyarázták a labdarózsa elkészítését: Annyi lisztet teszünk a tojássárgájához, amennyit felvesz, ízesítőként tettünk bele egy kis rumot és tejszínt. Ezt az egészet jól összedolgozzuk, kinyújtjuk. Derelyevágóval kis négyzeteket vágunk a tésztából, bevágjuk a közepét. Ezt labdarózsa sütőbe tesszük, majd forró olajban kisütjük. Itatóspapíron hagyjuk kihűlni, a tetejét megszórjuk porcukorral. Nagyon finom, mutatós és kiváló csemege – mondták szinte egyszerre.

A Hercel Sváb Hagyományőrző Egyesület sátorához folyamatosan érkeztek a kíváncsiskodók, hiszen a gasztronómiai látványosság mellé a finom falatok orr- és ínycsiklandozó finomságok kerültek az asztalra. Majer György az egyesület egyik alapító tagja elmondta, a tagok nemcsak a gasztronómiában, hanem néptáncban is komoly eredményeket tudnak maguk mögött.

Majer Gzörgy

Tánccsoportunk többször vendégszerepelt külföldön, itthon pedig szinte mindegyik rendezvényen jelen vagyunk, ma is táncolunk. A gasztronómia mellett természetesen minden itteni hagyományt igyekszünk megőrizni, továbbvinni. Ma a már igen népszerű babostészta mellett az ügyeskezű asszonyok hercelt sütnek, ami tulajdonképpen nem más, mint egy lakodalmas sütemény. A német „herc” szóból származik és egy szív alakú, száraz, édes sütemény, amely sokáig eláll. A babostésztát illetően viszont ki kell emelni azt, hogy a nagyszüleim ezt hogyan készítették, hiszen az eredetiség nagyon fontos. Ők ezt az igen laktató eledelt hetente kétszer, minden szerdán és pénteken elkészítették, és nagyon egyszerűen: a megfőtt bablevesből kiszűrték a babot, egy edényben összenyomkodták és zsírral elkeverve megpirították, majd széles metélt főtt tésztával összekeverték. Savanyú uborka dukál hozzá – mondta mosolyogva az egyesület tagja. Közben megtudjuk a Hercel receptjét is: 70 deka lisztet összekeverünk egy sütőporral, majd összemorzsolunk 30 dkg zsírral. Ekkor kell hozzámorzsolni az élesztőt is (kb. 2 dkg, amit nem kell előzőleg felfuttatni). Mindezt deszkán összegyúrjuk 4 tojás sárgájával, 30 dkg cukorral, egy tojásfehérjével, 2 citrom héjával és 2-3 evőkanál tejföllel. Hűtőben pihentetjük néhány órát (vagy egy éjszakát). Enyhén lisztezett deszkán kinyújtjuk 3-4 mm vastagra. A tetejét megkenjük tojásfehérjével, megszórjuk kevés durvára darált dióval és kristálycukorral, majd kiszaggatjuk különféle formákkal. Sütőpapírral kibélelt tepsire pakoljuk, 200 fokra előmelegített sütőben sütjük. Kihűlés után dobozba pakoljuk.

Több mint 10 fajta süteménnyel készült az idei rendezvényre a Lila Akác Nyugdíjas Klub, ezeket két különálló részre osztották, attól függően, hogy annakidején hétköznap vagy vasárnap sütötték-e őket. Volt közöttük például zsíros tésztás tacskel, krumplis pogácsa és hagymás lepény is: Egy klasszikus, csoki bevonatos kuglóf van középen. Mellette a zserbó, a vajas kifli, a hercel és a babos pogácsa is, egyszóval azok a finomságok, amiket annakidején nagyanyáink csináltak. Külön odafigyelünk arra, hogy továbbadjuk ezek elkészítési módját az itteni fiataloknak. A klubból ketten ott voltunk a nyáron szervezett Sütőtáborban, ahol egy kiváló lehetőség mutatkozott arra, hogy újra elővegyük a már ismert és kevésbé ismert recepteket és együtt elkészítsük őket a fiatalokkal – mindannyiunk nagy-nagy örömére – mondta portálunknak Mártonné Judit Teréz, a klub vezetője.

Az idei Hartyánfesztre Szenttamásról a Bard Kultúregyesület néptáncosai, továbbá a Hagyományápolók Klubjának kórusai és néptánccsoportja kapott meghívást. Zoranka Paroški, a Bard egyesület vezetője elmondta, harmadik éve jönnek a fesztiválra, ezúttal négy különböző koreográfiát hoztak, más-más viseletekkel: Nagy örömmel vállaljuk a fellépéseket, így más külföldi vendégszerepléseket is. Az idén a fiatalabb csoportunk jött Magyarországra, élő zenei kíséretünk is van – mondta.

Forgács Ibolya, a Hagyományápolók Klubjának elnöke elmondta, ők is harmadszor járnak Újhartyánban. A műsorban a néptáncosok mellett fellépett a Ficsóresz férfikórus, és a Kalala asszonykórus is. A gasztronómiai programot is elvállalták a klub ügyeskezű asszonyai, akik ezúttal a helyszínen mutatták be a herőce elkészítését: Mindezek mellett még sokféle kalácsot is sütöttek odahaza az asszonyok, amit itt Újhartyánban kevésbé ismernek. Van többek között tökös görhe, csöröge, fahéjas pite, továbbá diós és mákos finomságok, rácsos keksz stb.

A 45 fős szenttamási delegációt Ifjú Zoltán, a községi tanács oktatási és művelődési tanácsosa kísérte Magyarországra. Mint mondta, a magyar és szerb táncosok, továbbá az otthonról hozott gasztronómiai termékek újra bebizonyították, hogy a szenttamásiak megállják a helyüket az ilyen színvonalas rendezvényen is: A Hagyományápolók Klubjának csoportjai, továbbá a Bard egyesület néptáncosai több műsorszámmal léptek fel, és nagyon jól szerepeltek. Néhány évvel ezelőtt kezdődött a két település közötti kapcsolat, amikor az újhartyániak meglátogattak bennünket, és ez azóta is tart, fejlődik, és szemmel láthatólag halad előre. Nagyon szépen együttműködünk, s már a testvérvárosi kapcsolat felvétele is szóba került. A jelen pillanatban úgy tűnik, egy hónapon belül erre hivatalosan is sor kerül – emelte ki Ifjú Zoltán.

A X. Hartyánfeszt kísérőrendezvényeként az Újhartyáni Könyvtár Piceklubjában több művészeti alkotást tekinthették meg az érdeklődők. Az előcsarnokban egy nem mindennapi zászlókiállítás egyedi darabjai láthatók, a könyvtárban pedig két különálló tárlat. Sztana Károly a Peregrinus Art Galéria vezetője portálunknak elmondta, egy vándorgalériáról van szó, melynek célja, bemutatni a Magyarországon élő kortárs művészeket. Ezúttal Zajácz Tamás bőrműves, iparművész kiállítása látható: A tiszaújvárosi alkotóművész egyedül képviseli ezt a műfajt, bőrből készít képeket vagy bőrre fest. A 22 darabból álló kiállítás anyaga úgy lett összeválogatva, hogy a nézők keresztmetszetet láthassanak a művész munkásságáról. A Prima Primissima díjas művész munkássága Magyarországon és külföldön egyaránt elismert.

A könyvtár másik részében az Újhartyáni Német Nemzetiségi Festőműhely munkáit csodálhatják meg a látogatók. A fiatal művészek munkái agyagfigurák, továbbá nemzetiségi jellemrajzok, akril a vásznon technikával készültek, készítőik pedig 28. osztályos diákok.

A szombati Hartyánfeszt a közismert, ugyancsak Príma Primissima díjas Csík zenekar koncertjével zárult.

Hartyánfeszt 2016. szeptember 10. képek

Hartyánfeszt 2016. szeptember 10. képek

Hartyánfeszt 2016. szeptember 10. képek

Hartyánfeszt 2016. szeptember 10. képek

Hartyánfeszt 2016. szeptember 10. képek



Paraczky László