Rendezvények

Szenttamas.rs

Komolyzenei hangverseny volt Újvidéken

Az újvidéki Napsugár Magyar Kultúrkör szervezésében a Mária Neve templomban 2014. április 21-én a magyarországi  Hardy-Horvát Mária operaénekes tartott koncertet. A repertoáron ismert operett és opera betétdalok szerepeltek, többek között olyan szerzőktől, mint Lehár Ferenc, Kámán Imre, Huszka Jenő, Kodály Zoltán, Erkel Ferenc... A csaknem egy órás műsor Dankó József zongoraművész tanár és Zöldi Nikolett magánénekes növendék közreműködésével hatalmas sikert aratott, a lelkes közönség szűnni nem akaró tapssal jutalmazta a varázslatos produkciókat.

A húsvéthétfői koncert után a kiskunhalasi művésznő elmondta, hogy először jár Újvidéken és nagyon pozitívak  a  benyomásai úgy a városról, mint az itt élő emberekről. Maga a templom pedig egyenesen elbűvölő számára, impozáns látványt nyújt, és mindemellett fantasztikusan jó az akusztikája.

– Az embernek ilyen helyen nem kell nagyon erőlködnie, jól visszahallja magát és a hangszert, úgyhogy a létesítménynek nemcsak a  lelki, hanem a hangtechnikai értéke is magas – mondta Hardy-Horvát Mária. Hozzátette, hogy nem túl régen jár Szerbiában, ugyanis Szenttamáson egy kórussal lépett fel, akkor népdalokat énekelt. Egyetemista évei alatt többször is szerepelt operákban, melyeknek a színpadon a szólókoncertekhez képest teljesen más hangulata van, hiszen ott a kötelező dolgokat kell hozni, a koncerteken pedig az egyéni teljesítmény felemelésén van a hangsúly.

Húsvéti koncert Újvidéken április 21.

Arra a kérdésre, hogyan lehet átadni a tanítványoknak magát az operaéneklést, a magyarországi művésznő elmondta, hogy már a kezdeteknél a legfontosabb az önismeret: – A legfontosabb, hogy az ember felismerje magában mindazt, ami nem látszik kivülről, de jelen van. Nem látszik, hogy mennyit gondolkodom, mennyit dolgozom, továbbá az, hogy hogyan és milyen módon tudom a hangokat megszólaltatni, viszont ha mindez meglátszik, az sem jó. Ezeket az érzelmeket megpróbálom nagyon egyszerűen kezelni és elérhetővé tenni úgy, hogy tanítványaim megértsék. Ez nem olyan, mint a matematika, nem lehet bemagolni. Bár hasonlóak vagyunk, mégsem vagyunk egyformák. Itt a testünk a saját hangszerünk. Hogy haladni tudjunk, és jól tudjuk a hangot irányítani, nagyon pontosan meg kell ismernünk testünk működését, hogy bármilyen helyzetben az ember a lehető legjobbat tudja kihozni magából – magyarázta a művésznő. Hozzátette, hogyaz Újvidéken előadott repertoár összeválogatásánál elsősorban a magyarságtudat erősítését tartotta szem előtt, ugyanis véleménye szerint az az utóbbi időben eléggé megkopott: – Maximálisan odafigyeltem arra, hogy egy-két kivétellel magyar szerzők magyar műveiből válogassak a műfaj kedvelői számára – mondta Mária.

Komolyzenei hangverseny volt Újvidéken

Zöldi Nikolett kiskunhalasi magánénekes növendék az újvidéki koncerten több alkalommal duettet énekelt tanárnőjével, Hardy-Horvát Máriával. Mint mondta, operaénekléssel két éve kezdett el komolyan foglalkozni, előtte öt évig népdalokat énekelt: – A zeneiskolában először zongoraszakon indultam, itt találkoztam Máriával, és nagyon megtetszett az, ahogyan foglalkozott a gyerekekkel, így iratkoztam át hozzá – mondta az ifjú teheség. A kérdésre, hogy mennyire nehéz fizikailag énekelni, Nikolett elmondta, hogy igazából nagyon nehéz: – Nem egyszerű sem testileg sem lelkileg. Az embernek rá kell jönnie olyan dolgokra ezzel kapcsolatban, amik előhozzák a hatalmas hangokat. Tervem most az, hogy bejussak a Szegedi  Tudományegyetemre, később pedig operaénekesnő szeretnék lenni – nyilatkozta a fiatal énekes. Véleménye szerint, ha az ember kellő időben van jó helyen, akkor meg tudja teremteni magának azt a legkört, hogy bejusson egy operaházba vagy bármilyen kisebb színházba: – Végső célom pedig a bécsi egyetemre való bejutás, és nagyon remélem, hogy ez sikerülni fog – mondta.

Az operákat, operetteket általában élőzene, zenekar kíséri, a hétfői koncertet viszont egyetlen villanyorgona kísérte, amelyen Dankó József zongoraművész játszott. A Svédországban született, Baján zenetanárként dolgozó művész elmondta, hogy nagy kihívás egyetlen klasszikus hangszeren utánozni egy egész zenekart, hiszen ehhez több hangszert kell egy kottára illeszteni, továbbá nagyon nehéz a különböző hangú hangszereket egy közös nevezőre, illetve hangszerre hozni. Így egy zenekari szólamot játszani mindig kihívás marad, amit magának a zongoristának kell legyőznie.

– Az ilyen jellegű fellépéseknél a kísérőnek mindig alárendelt szerep jut az énekesekkel szemben, ugyanis ők „vezetik” a fellépést és ez így természetes – mondta Dankó József.

Komolyzenei hangverseny volt Újvidéken

Az újvidéki belvárosi templomban megtartott húsvéti koncertre csaknem száz néző volt kíváncsi. A székvárosiak mellett Pirosról, Budiszaváról, Temerinből és Szenttamásról is érkeztek komolyzene-kedvelők.

 

P. L.