Hírek

Szenttamas.rs

 

Húsvéti vásár volt a Gion Nándor Emlékházban

Első alkalommal szerveztek húsvéti vásárt a szenttamási Gion Nándor Emlékházban. A március 28-ára beharangozott vásárt eredetileg az emlékház udvarában kellett volna megtartani, de nem kedvezett az időjárás, ugyanis a péntek éjszakai esős idő után a szombat szokatlanul hűvös, barátságtalan és szeles időjárást hozott. A mintegy 14 helyi és vidékről érkezett árus így az épületbe költözött, ahol asztalokra rakva kínálták a szebbnél szebb portékát. A csecsebecsék, vásárfiák mellett érthető módon központi szerepe volt a tojásnak. A látogatók így a hagyományos népi és hímes tojások mellett horgolt, kovácsolt, viaszba mártott, nemezelt, festett, írott, metszett tojások közül is válogathattak. Emellett a kézművesség több, húsvéti jellegű terméke is asztalokra került. Volt festett cserép, alkalmi szárított virág, faragott játékok és fatojások, kézzel készült húsvéti képeslapok és még sok-sok olyan ajándék, amelyet akár a családtagoknak akár barátainknak vásárolhattunk.

 

A különleges „holland csipke”

Az egyik kiállító, Gazdik Erzsébet a vásárra egy egészen különkeges technikával készült, a csipkéhez nagyon hasonló kézimunkát hozott. Mint mondja, ezt holland csipkének vagy pergamanonak hívják, kidolgozásához, azaz a technika elsajátításához pedig sok-sok türelem szükséges.

A pergamenhez, amely egyébként leginkább A/4-es méretben vásárolható meg, különböző méretű domborító szerszámok szükségesek, legtöbbjüket Magyarországról szereztem be. A szürkés színű pergamenpapír nyomás és dörzsölés hatására kifehéredik. Ezt a tulajdonságát kihasználva domborítással, perforálással és színezéssel csipkeszerű hatást érhetünk el magyarázta beszélgetőtársunk.

Mint mondta, a pergamencsipke készítésének a lényege a pergamen vagy pausz domborításában, kicsipkedésében van. Sok türelem kell hozzá, vagyis nem lehet sorozatban gyártani, viszont megéri a fáradtságot, mert csodálatos eredményeket érhetünk el. Az előrajzoláshoz fehér ceruza vagy fehér zselés toll ajánlatos. A zselés rajzot radírozni is lehet, ha már megszáradt, mert máskülönben szétmaszatolódik. A radírozást finoman, gyengéden kell végezni, mert a nyoma megmaradhat a papíron – mondta Erzsébet. Hozzátette,  kezdetben csak nagyon óvatosan, könnyedén használjuk az ehhez a technikához készült eszközöket, mint például a domborítókat és a lyukasztókat, mert később a durva vonalakat és a rossz helyre került lyukakat már nem lehet eltüntetni. Ugyancsak figyelni kell a megfelelő háttér kiválasztására, továbbá arra is, hogy a ragasztónak nem szabad látszania.

 

Zeneművészet és tojáshímzés

Hevér Judit zenetanár Ókérről érkezett a szombaton megtartott húsvéti vásárra. Két nagy kosár hímes tojást hozott, ezenkívül voltak itt még festett, különböző szalagokkal és technikával díszített tojások is.

Több, mint tíz évvel ezelőtt kezdtem érdeklődni komolyabban a kifújt tojások „megfúrása” iránt. Eleinte az iskolában a különböző műhelymunkákon festettük, díszítettük a tojásokat, később már odahaza egyedül is próbálkoztam. Nehezen indult, mert a tojás amúgy is érzékeny, törékeny, és bizony elég sokat összetörtem, mire rájöttem, hogyan kell megfogni, kezelni és kifúrni. Különösen a csipkés, hímzett tojások irán érdeklődtem, és ezt a technikát igyekeztem elsajátítani. Ahogy haladtam előre, rájöttem, hogy az összes tojás közül a libatojással és a kacsatojással tudok a legjobban dolgozni, és ezeket a mai napig is Péterrévén vásárolom. Kifúrom, kimosom a belsejét, és így szárad kb. egy évig. Csak utána kezdem őket művelni. Évekkel ezelőtt vettem egy kis, úgynevezett hobby-fúrógépet, amivel az előzőleg rávitt minták alapján kifúrom, hímezem a tojáshéjat. Szeretem a változatosságot, ezért szinte soha nem készítek ugyanolyan mintázatú tojásokat – magyarázta Judit. A kérdésre, hogy mi a közös a zene és a hímes tojás készítésének művészetében mosolyogva válaszolta, hogy mindkettőt vidáman kell csinálni, hiszen csak így hozható ki a maximum a zenéből és a tojásdíszítésből is.

Húsvéti vásár 2015. március 28. 1

Húsvéti vásár 2015. március 28. 2

 

Paraczky László