Kultúra

Szenttamas.rs

 

Lezajlott az idősek Ki mit tud? vetélkedője

 

Hatalmas érdeklődés és több elődöntő előzte meg az Idősek II. Kárpát-medencei kulturális és művészeti vetélkedőjének pécsi középdöntőjét, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesülete (SZIME) a Zsolnay Kulturális Negyedben rendezett meg, 2015. április 7-én és 8-án. A kedden és szerdán megtartott 1000 résztvevőt felvonultató vetélkedő a nagysikerű Idősek határokon átívelő kulturális és művészeti vetélkedőjének 2014. évi folytatása volt. Az anyaországból és a határon túli régiókból összesen 109 produkciót láthatott a közönség, és 26-an szerepeltek képzőművészeti, iparművészeti alkotással.

Az idősek számára meghirdetett vetélkedő, vagy ismertebb nevén az idősek Ki mit tud?-ja lehetőséget biztosít a Kárpát-medence magyarsága mindazon értékeinek a bemutatására és átadására, amelyeket a résztvevő idősebb korosztály az elmúlt évszázadokban összegyűjtött. Az eddig csak kisközönség előtt bemutatott produkciók és alkotások most szélesebb körben megyei és országos szinten is színpadra kerülhetnek, sokszínű, érdekes, tartalmas és színvonalas produkciókat, valamint minőségi kézműves alkotásokat tárva a közönség elé.

A vetélkedőre két fő versenykategóriában a 60. életévüket betöltött (pároknál-csoportoknál legalább 60 éves átlagéletkort elérő) személyek jelentkezhettek előadóművészet (ének, hangszeres zene, vers és próza, színpadi jelenet, tánc) valamint alkotóművészet (festés, fotográfia, egyéb képző- és iparművészeti alkotások) kategóriában.

Vajdaságból Harangozó Erzsébet versmondó (Szenttamás), a Szederinda Népdalkör (Palics), Apró János énekszólista (Csóka), Lele József hangszerszólista (Muzslya), az egyéb kategóriában pedig a Su-együttes (Szabadka) jutott a középdöntőbe. Képzőművészet kategóriában László Teréz (Szabadka), fotó kategóriában Hevér Miklós (Szabadka), iparművészet kategóriában a Gránátalma (Szabadka) képviselte Vajdaságot a Zsolnay Kulturális Negyedben megtartott középdöntőben. A budapesti döntőbe a palicsi Szederinda népdalkör, a szabadkai SU-együttes és a szabadkai Lányi Ernő IME Gránátalma hímzőszakköre jutott tovább.

 

A Felvidéktől a Délvidékig

 

Kocsis József

Kocsis József, a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesülete (SZIME) elnöke hírportálunknak elmondta, örömére szolgál, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumával közösen immár második alkalommal sikerült megszervezniük a rendezvényt, amely a határokon innen és túl, a Felvidéktől Vajdaságig mintegy 10 ezer idős embert, versenyzőt, nyugdíjast mozgatott meg: A rendezvényről a tavalyi szerepléseken elődöntős fellépők jöttek az idén Pécsre, innen pedig a legjobbak jutnak az április 30-i, a fővárosi Operettszínházban megrendezendő döntőre – mondta.

Teljesen más akár egy népdalnak vagy más műnek az előadása példátul Nógrád megyében, más Baranyában ugyanakkor Vajdaságban is, hiszen nagyon sokszínű a nemzeti kultúránk. Ezért gondoltuk azt, hogy nagyon fontos lenne a néphagyományokból eredő, több helyen lévő kulturális örökséget ilyen módon is megörökíteni, illetve továbbadni a fiatalabb generációnak. Ez teljes mértékben megvalósulni látszik, hiszen például Debrecenben mintegy 400 gimnazista vett részt nézőként az ottani elődöntőn. A másik fontos célunk pedig az volt, hogy közelebb hozzuk az időseket a Kárpát-medencében megadva a lehetőséget a kapcsolatok, barátságok kialakítására. Az emberek összejönnek, megmutatják egymásnak azt,  amit tudnak, és ezt szívből, szeretetből átadják egymásnak, látogatják egymás rendezvényeit, és szép barátságok szövődnek közöttük, továbbá a szervezetek, egyesületek között is. Ugyanakkor nemcsak egyesületekből jelentkeztek a bemutatókra, hanem egyénileg is, voltak fellépőink például az idősek otthonából, klubjaiból is, közülük pedig senkit sem zártunk ki – magyarázta portálunknak a SZIME elnöke. Hozzátette, ilyen Ki mit tud? rendezvények voltak már korábban is, de ennyire átfogó, közös, minden magyarországi megyéből az időseket felkaroló, állami támogatású rendezvényre még nem volt példa.

Nagyon kellemesen érintett bennünket az idősek lelkesedése, sokan jelentkeztek és el is jöttek. Örülnek, és azt mondták, itt tényleg kapnak valamit. Nemcsak tárgyi ajándékban, hanem közösségi élményt, melegséget, szeretetet, ami sajnos nagyon hiányzik mai világunkból emelte ki Kocsis József.

 

Nehéz dolga volt a zsűrinek

Szvorák Katalin

A zsűri tagjai Kudlik Júlia, a Magyar Televízió örökös tagja, Szvorák Katalin Kossuth- és Liszt-díjas népdalénekesnő, Pilári Gábor bábművész, Tandi Tibor néptáncművész és néptáncoktató és Csajágh Szabolcs operaénekes voltak.

Szvorák Katalin portálunknak elmondta, hogy nagyon szép produkciókat hallhatott a közönség, úgy a vers és szólóének, mint a hangszeres előadások, kórusok és tánckategóriában, ugyanakkor mesés dolgokat hoztak az alkotóművészek a kiállításra is. A minden téren színvonalas rendezvényen nehéz volt zsűritagnak lenni és dönteni:

Fantasztikus volt a szabadkai SU zenekar Jónás Gabriellával, nekem ez volt az egyik legszebb élményem. Gabriella győnyörű női hangszínével, sugárzó egyéniségével hihetetlen hatással van mindenkire, produkciójukat végigtapsolta a közönség. Mint a többi hasonló seregszemlén az lenni szokott, voltak nagyon értékes és kevésbé értékes bemutatók. A találkozó ereje viszont abban van, hogy az emberek egymástól tanulnak, bemutatják saját tehetségüket, és azt, hogy nem szabad elhagyni magukat idős korban sem. Nagyon sok tartalék tudás van bennük, szeretetből adják és sokat lehet tőlük tanulni. Jó volt mindezt látni – fejtette ki a Kossuth-és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes.

Pillári Gábor bábművész, a produkciókat elbíráló zsűri elnöke a találkozót követően elmondta, hogy már tavaly és tavalyelőtt is elvállalta a felkérést, hogy többedmagával értékelje a produkciókat:

Pillari Gábor

Nagy boldogság számomra, ha idős embereket látok, akik megszállottsággal, odaadással és a tehetségüket maximálisan odatéve próbálják ápolni és továbbadni azokat a  hagyományokat, amelyeket eleiktől hoztak. Idős embereket láttunk a színpadon, és olyan produkciókat, amelyek néha akár meg is könnyeztetik az embert. Egyetértettünk a zsűritagokkal abban, hogy a fellépők között akadtak többen, akik megmérettetésre, színpadi produkcióra készültek, ugyanakkor olyanok is, akik a mindennapokban egy vidékükre hagyományos közösségteremtő játékot, táncot, színpadi előadást vagy éppen közös éneket hoztak. Csupán egy-kettő olyan dolog akadt, amit mi nem hoztunk volna a közönség és a többi idős társ elé, viszont ettől függetlenül nem baj, hogy ők ezt elhozták, és nem élik meg kudarcnak azt, hogy nem jutottak tovább Budapestre. Külön kiemelném, hogy a fellépők nagyon izgultak, ebből kifolyólag pedig sok volt a feszültség, jómagam viszont nem bánnám, ha még több mosolygós arcot és felszabadult embert látnék – mondta a zsűri elnöke. Hozzátette, a kézművesek is nagyon értékes dolgokat tettek le az asztalra: Örvend a lelkünk, legyen ez így tovább.

 

A szenttamásiak Erzsi nénije is fellépett

Harangozó Erzsébet

A Pécsett tartott Idősek II. Kárpát-medencei Kulturális és Művészeti Vetélkedőnek ezúttal szenttamási résztvevője is volt. Harangozó Erzsébet, a helyiek Erzsi nénije versmondásban sajnos nem jutott tovább a döntőbe, azonban, mint mondta, neki már az elődöntőbe jutás is hatalmas sikert jelent: Óvodás korom óta szeretem és mondom a verseket, és magam sem tudom mennyit ismerek fejből. A klasszikusok mellett egyaránt szeretem Dsida Jenő, Váradi Antal, Kányádi Sándor, Szabó Lőrinc és Bódás János verseit is. Sokan nem tudják, hogy a versnek életet kell adni, átélni, mert különben nem értjük meg a költő üzenetét. Ebben van a lényeg. A másik dolog pedig az, hogy le kell küzdeni a lámpalázat, mert ha ez nem sikerül, akkor a versből sem tudjuk rendesen kihozni a mondanivalót – magyarázta Erzsi néni. Mint mondta, igazából nem túl sokszor szerepelt közönség előtt, az utóbbi időben azonban egyre gyakrabban szaval a Hagyományápolók Klub kézimunkázó csoportjának rendezvényein: Nagy öröm számomra, hogy itt lehettem az idősek rendezvényén. Soha nem gondoltam volna, hogy eljutok idáig, és ilyen gyönyörű élményben lesz részem. Külön szeretném megköszönni a szenttamási önkormányzatnak, hogy támogatta a pécsi utamat – mondta a Dudás Kálmán-díjas szenttamási szavaló.

Mindent összegezve leszögezhető, a pécsi elődöntőn énekkel, tánccal, kórusi és csoportos fellépésekkel, tájegységi és alkalmi népviseletben, kiváló koreográfiákkal és nem egyszer kellő humorral ötvözött fellépéseket láthattunk, amelyek sokáig megmaradnak emlékezetünkben. A 2013-ban indult vetélkedősorozat Jókai Anna által megfogalmazott üzenete most is helytálló: „Az öregedő embernek nem a hiányai, hanem a többlete fáj legjobban, mindaz, ami életében felhalmozódott benne, de nem tudja senkinek odaadni.” Most alkalom adótt rá, kiadták magukból.

Idősek Ki mit tudja 2015. április 8.

Idősek Ki mit tudja 2015. április 8.

Idősek Ki mit tudja 2015. április 8.

 

Paraczky László