Hírek

Szenttamás.rs

 

Testvérvárosi találkozó volt Jánoshalmán

 

Három vajdasági település, Bácstopolya, Temerin és Szenttamás ápol évek óta hivatalos testvérvárosi kapcsolatot a magyaroszági Jánoshalmával, a többéves együttműködés pedig számtalan közös sikerrel büszkélkedik. A további együttműködésre ezekben a napokban kerülhet sor, ugyanis a napokban jelent meg az Iterreg-IPA MagyarországSzerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program újabb pályázata. Jánoshalma polgármestere, Czeller Zoltán ebből az alkalomból egy közös találkozót indítványozott a szerbiai testvérvárosok képviselőivel, amelyen ismertették a program legfontosabb részleteit. Az elsősorban tájékoztató, ugyanakkor munkajellegű, vetítéssel egybekötött találkozóra december 10-én került sor a Jánoshalmi Irodaház és Szálláshely zöld termében, ahol a program ismertetését követően bemutatásra kerültek a tervezett projektek, ugyanakkor új együttműködési lehetőségek is szóba kerültek.

Az összejövetel első részében a testvérvárosok képviselőit dr. Czeller Zoltán polgármester köszöntötte, aki bemutatta a település gazdasági és oktatási intézményeit, továbbá rendezvényeit és jelentősebb épületeit. Külön kitért az uniós pályázatok által eddig felépített, felújított épületekre, valamint arra, hogy mi mindent szeretnének a jelenlegi pályázaton kapott eszközökből megvalósítani. A prezentációban Jánoshalma eddigi fejlesztéseit illetően többek között bemutatta a Tanuszoda, a szennyvíz beruházás, a Térségi Egészségügyi Központ, a városközpont, továbbá az oktatási intézmény felújítását: A mai találkozó a december elején megjelent Interreg IPA MagyarországSzerbia pályázat az ország déli részén lévő települések, továbbá a délvidéki települések együttműködését szolgálja. Az elmúlt pályázati időszakban  Jánoshalma Temerin és Bácstopolya községekkel közös projektumot nyújtott be, aminek köszönhetően gazdagodtak a települések. Temerinben az ottani alkotóművész-tábor infrastrukturális beruházásai történtek meg, és létrejött a topolyai művésztábor konstrukciója, míg Jánoshalmán létrehoztak egy művésztelep kialakítására alkamas helyet, ahol kiállításokat és alkotóművésztáborokat tudunk szervezni – részletezte az eddigi együttműködés eredményeit dr. Czeller Zoltán polgármester. Mint mondta, jelenleg a művelődési központ hangtechnikáját és fénytechnikáját szeretnék korszerűsíteni, ezzel együtt pedig Topolyának, Szenttamásnak és Temerinnek is lehetősége lesz benyújtani egy-egy fejlesztési elképzelést, illetve megvalósítani egy-egy infrastrukturális beruházást: Mindez mellett a pályázatnak más előnyei is lesznek, mert azt tervezzük, hogy a kulturális és művészi csoportjaink közös fellépésre Jánoshalmára, az itteni csoportok pedig a testvérvárosokba utaznak majd – mutatott rá a polgármester. Hangsúlyozta, a pályázat a civil szervezetek számára is nyitott, az önkormányzatoktól függetlenül, amennyiben két civil szervezet vezetője megállapodik, ők is benyújthatnak közös fejlesztéseket.

A pályázatot és annak részleteit dr. Benda Dénes, Jánoshalma Város Címzetes Főjegyzője mutatta be a testvértelepülések képviselőinek. Külön kitért a célcsoportokra, a potenciális kedvezményzettekre, a pályázók körére valamint a pályázatok benyújtásának határidejére. Ugyancsak kitért az elszámolási költségek fontosságára, továbbá az azt alátámasztó dokumentumok időben történő benyújtására. Portálunknak nyilatkozva elmondta, nagyon fontos, hogy a három délvidéki település Jánoshalmával olyan projekteket generáljon, amelyek célszerűen kedvezők lesznek minden pályázó számára: Nagyon fontos, hogy kulturális területen közös projekteket tudjunk generálni, továbbá a mezőgazdasági termékek, a kézműves termékek helybeni értékesítésére, illetve marketing tevékenység segítésével megpróbáljunk nagyobb teret adni az értékesítésnek. Természetesen ezeknek a projekteknek a forrásoldalát is figyelembe kell venni, továbbá a programok utófinanszírozását, ami azt jelenti, hogy minden egyes kedvezményezettnek a forrást biztosítanuk kell. Bízom abban, az előkészítők megismerhették az új projekteket annak érdekében, hogy a megfelelő döntések előkészítését a megfelelő emberek megjelölésével meg tudják kezdeni – mutatott rá a főjegyző, Mint mondta, már a jövő hét folyamán néhány napra Jánoshalmára várják a települések azon kijelölt személyeit, akik majd a projektírással foglalkoznak, hogy a projekteket tartalmilag és pénzügyileg teljeskörűen definiálni tudják.

A Jánoshalmán tartott összejövetelen Szenttamást Bergel Aranka polgármester segéd, Szabados Fodor Beáta a községi tanács tájékoztatással megbízott tanácsosa és Brasnyó Nándor, a Községi Képviselő-testület tagja képviselte. Miután a házigazdák ismertették az Interreg-IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Programot, külön kitértek egy-egy részlet bővebb tolmácsolására. Ugyanakkor lehetőség adódott az eddigi tapasztalatok megosztására, továbbá az elkövetkező hónapokban történő közös munka részleteinek megbeszélésére is. Szabados Fodor Beáta portálunknak ezzel kapcsolatban elmondta, a szenttamási delegációt a PT 3-as jelzés alatt megjelent Idegenfogalmi és kulturális örökségi együttműködés ösztönzése program érdekelte a legjobban: Ebben a pillanatban két szenttamási projektlehetőség áll fenn. Az egyik a már meglévő Zsebszínház tűzvédelmi projektuma, a másik pedig a Magyar Ház felépítése. A jövő hét folyamán részletesen is felmérjük lehetőségeinket és amennyiben lehetséges, akkor mind a két projektummal próbálkoznánk. A napokban Jánoshalmára látogat községünkből az a csapat, amely a projektkészítéssel foglalkozik majd, és mint elhangzott, velük több napon keresztül szakemberek foglalkoznak. Külön örömünkre szolgál, hogy testvérvárosunk képviselői mindenben támogatásukról biztosítottak bennünket, így joggal bízunk az induló projektek sikerében – mondta a szenttamási községi tanács egyetlen magyar képviselője.

Jánoshalma 2016. december 10.

Jánoshalma 2016. december 10.

 

Paraczky László