szenttamási temető

Művelődés

Szenttamas.rs

 

Vajdaságban turnézik a Kaláka együttes

 

Szabad-e ide bejönni betlehemmel? elnevezéssel Vajdaságban turnézik a magyarországi Kossuth-, Prima Primissima- és Magyar Örökségi Díjas Kaláka együttes. Első fellépésük Temerinben volt, majd Újvidék, Tiszakálmánfalva, Muzslya és Magyarszentmihály következett, a sort Törökkanizsa zárja.

A zenekar verseket énekel, és saját feldolgozásban népzenét játszik. A Kaláka muzsikája sokszínű, és a versekből következően sokstílusú. Az egyéni hangzást a négy énekhang, a klasszikus és népi hangszerek együttes játéka adja. Az együttes tagjai: Becze Gábor (nagybőgő, gitár), Gryllus Dániel (furulyák, citera, pánsíp, klarinét, tárogató), Gryllus Vilmos (cselló, gitár, charango, koboz, doromb) és Radványi Balázs (mandolin, 12 húros gitár, ukulele, cuatro, brácsa és kalimba).

Gryllus Dániel, aki 1969 őszén Mikó Istvánnal megalakította a Kaláka együttest, már általános iskolás korában tudott zongorázni és klarinétozni, később pedig furulyázni és citerázni. Mint mondja, jelenleg maga sem tudja pontosan, hány hangszeren játszik, de szinte nincs olyan, amit ne próbált volna ki. A temerini templomban szervezett koncert előtt elmondta, szinte ajándéknak számított, amikor 1973-ban először jártak Vajdaságban: Újvidéken, Zentán és Adán játszottunk akkor. Dormán László a rádióban dolgozott akkoriban, és ő szervezett be  bennünket. Hajnal Jenőnek köszönhetően pedig nem is olyan régen vagy 40 koncertet adtunk a Délvidéken. Ha ehhez még hozzátesszük a zentai Énekelt Versek Fesztiválját és más fesztiválokon való szereplést, el tudom képzelni, hogy az elmúlt évtizedek alatt legalább 200 alkalommal koncerteztünk Vajdaság-szerte. Még arra is emlékszem, hogy egyszer, amikor itt voltunk, akkora hó esett, hogy itt fogott bennünket, és csak másnap tudott a csapat eljutni a következő fellépési helyszínre – mesélte mosolyogva a zenekar tagja.

Az adventi, karácsonyi ünnepeket illetően lassan 30 éve, hogy megjelent a Szabad-e ide bejönni betlehemmel? CD-nk. A rá következő évben hívtak bennünket egy szlovákiai turnéra, elvittük, bemutattuk a lemezt, és azóta ezt tudatosan csináljuk. Védnökeink pedig lehetővé teszik, hogy a meghívóknak ez ne kerüljön pénzébe. Úgy emlékszem, a betlehemezést négy évvel ezelőtt mutattuk be a Délvidéken. Erdélyben is turnéztunk, főleg a szórványvidéken, majd Kárpátalján, és valahogy ezek a templomokban való fellépések mind összemosódnak, és talán ettől különlegesen szépek. Azt tudjuk, hogy mindenhol nagy szeretettel fogadnak bennünket, és tisztában vagyunk vele, hogy fontos, amit át tudunk adni. Ha viszont összehasonlítanánk a határon túli és a magyarországi fellépéseket, azt érezzük, hogy itt, a határon túl az anyanyelv fontosabb. Sokan mondják, hogy romlik a nyelv, én viszont úgy látom, nem romlik, csak változik, mint ahogyan régen is változott. Nézzünk meg például csak néhány régi iratot, őseink hogyan írtak, hogyan beszéltek. Az biztos, hogy egy pesti ma is másképpen beszél, mint egy délvidéki vagy erdélyi magyar, és lehet, hogy ez bántja a fülét valakinek, de ebből eddig sem csinált senki problémát – mondja Dániel. Mint mondta, a karácsonyt megelőző turné és a betlehemes játék valamikori hagyományait próbálják átmenteni, továbbadni, annak ellenére, hogy az generációfüggő: Ugyanis nagyon megható, amikor a templomban a gyerekekkel együtt énekelünk, a nagymamák pedig mindezt a hátsó padokból könnyes szemmel figyelik. Elmondjuk a történeteket a királyokról, pásztorokról, és azokat a verseket énekeljük, amelyeket Kodály Zoltán gyűjtött Nagyszalontán még a múlt század elején, több mint 100 évvel ezelőtt. Szabad-e ide bejönni betlehemmel? Már a cím is mondja, hogy a szokás továbbadói udvariasan bekopogtak a házakba, mint azt a templomban el is játsszuk, és megmaradt a hagyomány. Ez a legfontosabb magyarázta a zenekar vezetője. Közben azt is elmondta, hogy a 47 éves születésnapot ünneplő Kalákában már két évtizede nem történt tagcsere, és hogy a fellépéseken folyamatosan tartják magukat az alaphangszerekhez: nagybőgő, gitár, különböző furulyák, tárogató, mandolin stb. Hozzátette, Vajdaságba legközelebb májusban jönnek újra, az Énekelt Versek Fesztiváljára, ahova nagy szeretettel várnak mindenkit.

A Kaláka együttes adventi fellépéssorozatát a Magyar Nemzeti Tanács és az Európa Kollégium közösen szervezte.

Kaláka Vajdaságban 2016. december képek

Vajdaságban turnézik a Kaláka együttes

 

Paraczky László (Fotó: Ádám Csilla)