Hírek

Nemzetközi kerékpárversenyt tartottak Szenttamáson

Szenttamás az idén először volt a házigazdája vasárnap, szeptember 25-én megrendezett Dunai Kupa sorrendben 18. Nyílt Nemzetközi Amatőr Kerékpárversenynek. A versenyre a hazai versenyzők mellett Bosznia-Hercegovinából és Horvátoszágból is érkeztek résztvevők.

A községháza előtti parkban gyülekezőket először Szenttamás polgármestere, Neško Čestić üdvözölte, aki elmondta, a kerékpár története hamarosan 200 éves lesz, a kétkerekűek első versenyét pedig 120 évvel ezelőtt rendezték meg.

Neško Čestić

Az igazi kerékpár feltalálója a német származású Karl Drais volt, akit szinte azonnal azzal vádoltak, hogy a kerékpár megbontja a természet egyensúlyát. Most, két évszázaddal később, eljutottunk oda, hogy a kerékpárosok a gyakorlatban is a legnagyobb természetimádók. Kívánom, hogy ez mindig így maradjon – emelte ki a polgármester, aki minden résztvevőnek figyelmébe ajánlotta a sárga kút vizét, továbbá sok szerencsét kívánt.

A 24 éve zajló körzeti amatőr kerékpárversenyről az újvidéki Tarján Tibor versenyigazgató portáluknak elmondta, a nemzetközivé nőtt rendezvény keretében évente 20-22 versenyt rendeznek, a  ciklusok pedig általában március elején indulnak és október végéig tartanak.

Tarján Tibor

Az idén 17 versenyt rendeztünk meg, a szenttamási sorrendben a 18. Ebből kettőt Bosznia-Hercegovinában tartottunk, egyet pedig Magyarországon kellett volna, de az anyaországi szervezők anyagi okok miatt lemondták. A szezon végéig még egyet rendezünk. Az elmúlt 24 év alatt egyébként összesen 20 nemzet indult három kontinensről, pontosabban Európán kívül Észak-Amerikából és Ausztráliából is voltak versenyzőink. Érdekességként még annyit fűznék ehhez, hogy az 1992-ben kezdődött versenyt két évvel később a legjobb jugoszláv versenyzőnő, Hatala Éva nyerte – emlékeztetett Tarján. Mint mondta, a csaknem két és fél évtized alatt 27 város, illetve község szervezte meg a versenyt, Szenttamás a 28., de ezenkívül Horvátországban is megrendezték, továbbá a magyarországi Villányon is.

A szenttamási versenyen ma hat korcsoport indul, a női kategóriától egészen a veteránokig, a legidősebb versenyzőnk pedig 68 éves. A pálya kezdete az új szegedi bekötőút, a táv pedig 53 kilométer. Mindenki egy mezőnyben rajtol, a pontokat pedig az idei ciklus végén, azaz a következő verseny után adjuk majd össze, és ekkor dől el, kik az idei legjobbak – magyarázta a rendezvény főszervezője.

Jánosi Attila

Az úvidéki Jánosi Attila mindössze fél évvel ezelőtt került az ottani Elite kerékpár egyesülethez: Igazából tavaly kezdtem el komolyabban foglalkozni a kerékpározással. Eleinte egyszerű Mountain bike kétkekerekűm volt, ezt később lecseréltem egy komolyabb országúti versenybiciklire, amit most is hajtok. Eddig sokféle sportot kipróbáltam, karatéval, boksszal is foglalkoztam, de valahogy ez a természetben való mozgás igazából az, ami tetszik. Emellett a kerékpározás jó kondíciót is biztosít. Nem mellékes az sem, hogy jól összehoztam a munkaidőmmel is, ugyanis délután 4 óráig dolgozom, a naplementéig viszont a biciklizés nagyon jó kikapcsolódás.

A sorrendben 18. nemzetközi kerékpárverseny a településtől néhány kilométerre, a tavalyi és az idei év folyamán épített, a Szegedi utat kettészelő keresztúton került megrendezésre. A győztes Husein Selimović, a tuzlai Zmaj od Bosne kerékpáregyesület tagja lett.