Művelődés

Szenttamas.rs

 

Történetdarabok rajzpapíron a szabadkai Népkörben

A szabadkai Népkör MMK Oláh Sándor körgalériájában kedden Történetdarabok rajzpapíron elnevezéssel nyílott kiállítás a szenttamási Gion Nándor Szépirodalmi Pályázat kiadványainak illusztrációiból. A kiállítás Janovics Kanyó Erika, Koller Renáta, Szalma Gábor, Munjin Andrea, Kiss Natália és Iván Violetta munkáiból állt össze, és az eddigi novella, ifjúsági regény és műfordítói pályázatok legsikeresebb szerzőinek és a Gion-történeteknek egy-egy darabkáját ábrázolja a művészek rajzpapírján. A megnyitón először Bodrogi Béla, a Népkör főtitkára köszöntötte az érdeklődőket és a  képzőművészeti szakosztály tagjait.

A kiállítást dr. Káich Katalin, professor emeritus, művelődéstörténész nyitotta meg, aki köszönetet mondott a Népkörnek, hogy lehetővé tette a Gion Nándor Emlékház által kiadott művek és illusztrációik bemutatását a szabadkai közönségnek:

− Abban a kisvárosban néhány embernek köszönhetően ebben az elgörbült világban, amikor az értékrendszereink teljes mértékben eltűnőben vannak, és már csak itt-ott tudunk rájuk bukkanni, van néhány nagy, boldog történet is. Ez biztató, és oda utal, hogy egyszer majd ez az elgörbült világ is megszűnik, és újra „normális” életet tudunk élni. A Gion Nándor Emlékház Szenttamás szülöttjének, az egyetemes magyar irodalom immár meghatározó alakjának a szülőháza. Szenttamás azonban nem csak Gion Nándort adja a magyar irodalomnak, hanem Végel Lászlót is, aki hála Istennek él, alkot és itt van közöttünk, és akinek 75. születésnapját éppen Szenttamáson ünnepelték meg – mutatott rá dr. Káich. Mint mondta, a Gion-művekben szereplő helyszínek többsége még ma is megvan, bár az idő megtette a magáét, és már nem úgy festenek, mint a regényekben, írásokban. − A gioni gyermekkori világ olyan gazdag és olyan fantáziadús, hogy az írói vénával megáldott Gion Nándor képes volt létrehozni egy párját ritkító életművet, nemcsak a vajdasági magyar irodalom kontextusában, hanem egyébként is. Maga az emlékház nemcsak múzeum, bár rengetegen látogatják, hanem egy újat hozó dolog, és azok, akik létrehozták, álmondtak még egy-két merész dolgot. Fáradhatatlan akarattal dolgoztak azon, hogy ez a hely a szenttamási magyarság szellemi, kulturális és művelődési központja is legyen. Minden évben novellapályázatot, fordítói és regénypályázatot hirdetnek, ugyanakkor, amint itt a galériában látható, külön odafigyelnek a képzőművészetre is. Ez a kiállítás azt vetíti előre, hogy az irodalmi alkotások és a képzőművészet hogyan találkozik, és hogyan ismer egymásra. Külön jelentőséggel bír mindez, hiszen fontos kiemelni, hogy az emlékház munkatársai folyamatosan megszólítják a fiatal művészeket és képzőművészeket, akik tehetségükkel ezúttal is tanúbizonyságot tettek arról, hogy az irodalom és a képzőművészet mennyire összefonódik – mondta a kiállítás megnyitóján dr. Káich Katalin.

A Történetdarabok rajzpapíron elnevezésű kiállítás április végéig lesz látható.

Kiállítás

P. L.