szenttamási temető

Művelődés

Szenttamas.rs

 

A szenttamási Kiss Natália különdíja

 

A prijedori (Boszniai Szerb Köztársaság) Kozara Múzeumban 2018. augusztus 22-én ünnepélyes keretek között megnyílt a Prijedor 2018 elnevezésű, II. Nemzetközi Biennálé Képzőművészeti Kiállítás. A megnyitón a múzeum igazgatója, Zoran Radonjić elmondta, a pályázatra, amely 2018. január 1-től március 15-ig volt nyitva, 23 ország 163 művésze jelentkezett, akik összesen 296 munkával neveztek be. Ebből a Kozara Múzeumban és a Sreten Stojanović Galériában 115 szerző 191 munkáját állították ki. A Michael Nickson (Nagy Britannia), Ljiljana Subotić (Szerbia) és Milivoje Unković (Bosznia és Hercegovina) összetételű zsűri az első három díjazott mellett három különdíjat is kiosztott, melyből egyet a szenttamási Kiss Natália kapott.

Arról, hogy tulajdonképpen hogyan is történt a benevezés, milyen technikák, témák szerepeltek a pályázatban, és egyáltalán hogyan is jutottak el a szenttamási művész munkái a prijedori kiállításra, Kiss Natália, az Újvidéki Egyetem Művészeti Akadémiájának végzős hallgatója elmondta, először indult rajzaival ezen a rangos nemzetközi versenyen és kitörő örömmel fogadta a hírt, hogy különdíjat kapott: ‒ A díjakat illetően el kell mondani, hogy az első díjakat törökörszági, ausztráliai és szerbiai képzőművészek vitték haza, különdíjban pedig hárman Katarina Zrnić (Szerbia), Beti Bricelj (Szlovénia) és jómagam részesültünk – mondta.

‒ Az egész úgy indult, hogy az egyetem műtermének ajtaján elolvastuk a pályázatot és a benevezési feltételeket. Tanácsot kértünk a tanároktól, hogy mely alkotásokat küldjük el, ugyanis három kategóriában kizárólag papíralapú munkákkal lehetett pályázni: az első kategória a festmény, a második a grafika és rajz, a harmadik pedig a fotó és intermédia volt. A tanácsokat követeően végül úgy döntöttem, a már elkészült sorozatból két munkával nevezek be, melyek fő témái a tér mélysége és annak elemei. Így került a Mélység foka (Stepen dubine) és a Fokok (Stepeni) című rajzom a prijedori bienáléra – magyarázta Natália.

‒ A pályázatot követően a szervezők közzétettek egy listát, hogy az első zsűrizést követően kinek a munkái kerültek a szűkebb körbe, azaz a kiállításra. Azt, hogy az én munkám kiválasztásra került, május elején tudtam meg, és persze nagyon megörültem, mivel nem könnyű bejutni a kiállításra sem. Május végén kaptam egy újabb emailt, hogy a zsűri a fődíjak mellett három művésznek különdíjakat is kiosztott, és közülük az egyik én vagyok. Nagyon meglepődtem, de ugyanakkor örültem is, hogy ennyi munka közül az enyém is a legjobbak között van. Annak meg főleg örültem, hogy a kiállítás megnyitóján személyesen vehettem át az elismerést – mesélte a fiatal szenttamási művész. Mint mondta, a nagyon jól sikerült megnyitón és a díjátadási ceremónián, köszönve a kiváló szervezésnek, rengetegen voltak. – Örülök, hogy ott lehettem több ismert külföldi és hazai művész között. Köszönet a szervezőknek, a zsűritagoknak és az együtteseknek, akik mindvégig biztosították a rendezvény zenei aláfestését – mondta.

A csoportos képzőművészeti kiállítás a nagy érdeklődésre való tekintettel a Kozara Múzeumban és a Sreten Stojanović Galériában szeptember 29-ig látogatható.

 

Paraczky László (Fotó: K. R.)