Önkormányzat

Szenttamas.rs

KEDDEN, FEBRUÁR 25-ÉN TARTOTTA MEG A KKT A 15. ÜLÉSÉT

A Községi Képviselő-testület február 25-én 14 órai kezdettel tartotta sorrendben 15. rendes ülését 19 napirendi ponttal. Az önkormányzat dísztermében a keddi ülésen több mint két órán keresztül a pénzről folyt a vita, ki mennyit költött, miért és mire. Szó volt a községi adminisztrációs illetékek változásáról, az egyetemisták ösztöndíjazásáról, az egyetemi tanulmányaikat folytató diákok számára egyszeri segélyek odaítéléséről, a kommunális rendről szóló határozat módosításáról, a község tulajdonában lévő üzlethelyiségek bérleti díjszabásáról, határozat született a városi és peremvárosi járatokat biztosító nyilvános szerződés megkötésének jóváhagyásáról, és döntés több fontos és időszerű kérdésben.

A KKT 15. ülése február 25.

A hatalmi koalíció és az ellenzék között hosszan tartó és kiélezett vitát váltott ki a 13. és a 14. napirendi pont, melyben a község polgárai életfeltételeit, továbbá az infrastrukturális létesítmények kiépítéséről szóló elmúlt évi és idei programot vitatták meg. Az ellenzék többször is felhozta, hogy a 2012-es választási ígéretekből semmi sem valósult meg. Egyetlen külföldi beruházó sem érkezett a községbe, és egyetlen új munkahelyet sem nyitottak. A községben több mint 3 000 munkanélküli él, nőtt a szegénység, és sokan elköltöztek a településről. Szerintük az elmúlt másfél év alatt a hatalmon lévő Szocialista-polgárok csoportja és VSZL koalíció csak ígérget, de semmit sem tesz. A felhozott vádakra a hatalmi koalíció tagjai élesen reagáltak. Zoran Mladenović polgármester felszólalásában elmondta, tisztában van azzal, hogy a polgároknak már ennivalóra sem futja, és a türelmük is elfogyott.

– Jómagam viszont nem tudom visszajátszani az elmúlt hat évet, én csak másfél éve vagyok az község elnöke. Eddig negyven potenciális befektetővel beszéltem, és még négyen várnak erre. Azt mindenki tudja, hogy egy gyár megnyitásához legalább egy-két év szükséges, ugyanakkor ezt alapos terepszemle és a megfelelő tervek készítése előzi meg, de lényeges tényező a község által biztosított infrastruktúra kínálata is. Az első kettőt megoldottuk, hátravan még a meglévő ipari övezet dokumentációjának rendezése és az újonnan megnyitott övezet befejezése. Szem előtt kell tartani azonban azt is, hogy mindenhez minisztériumi jóváhagyások kellenek, ez a törvényes, és mi sem dolgozhatunk másképpen – emelte ki a polgármester.

Dragan Jojkić (VSZL) a képviselő-testület elnökhelyettese a témával kapcsolatban elmondta, hogy jó ideje félreverték a harangot, hiszen az iskolázott fiatal tehetségek egymásután költöznek el a községből.

– Semmi, de semmi sem tartja őket itt, a legtöbben pedig munkalahetőség után kutatva menekülnek ebből a szegénységből, akik pedig elmennek, nem áll szándékukban visszatérni. Nem helyénvaló az az állítás, hogy a községi vezetőség semmit sem tesz ennek megakadályozása érdekében, éppen ellenkezőleg. Sokat tettünk, viszont ezek mind apró lépésekben és lassan történtek, így nem észlelhetőek azonnal – mondta Jojkić. Emlékeztetett arra, hogy az újvidéki út mellett lévő ipari övezet még 2008-ban befejeződött, de azóta senki semmit nem tett, hogy idevonzza a külföldi befektetőket: – Az előző hatalomnak négy éve volt erre, ami bizony nem kevés idő, mégsem tett senki egy lépést sem előre – hangsúlyozta a turiai képviselő.

Đorđe Grujić, a Szerb Haladó Párt képviselője ugyancsak élesen bírálta a községi vezetőség eddigi munkáját. Szerinte teljesen felesleges két ipari övezet a községben, hiszen az elsőre sem jelentkezett egyetlen befektető sem. Külön kitért arra, hogy a településen lévő vállalatok és vállalkozók is szép számban foglalkoztatják a helybélieket, viszont semmilyen támogatást, sőt még adócsökkentést sem kapnak. A kiskereskedéseknek sem alacsonyabb a községi üzlethelyiségek bérlete, és semmilyen kedvezményük sincs, pedig a község hatalmas eszközöket kap a település határában lévő kőolaj kiaknázása után. A közbeszerzési pályázatokat is folyamatosan vidéki vállakozók és kivitelezők nyerik meg, a helybéliek pedig munka nélkül vannak: – Amíg nem változtat az előállt helyzeten és a dolgokhoz való hozzáálláson az  önkormányzat, nem várható javulás – emelte ki a nádaljai képviselő.

A KKT 15. ülése február 25

A vitába újra bekapcsolódott  a polgármester, aki elmagyarázta, hogy a kiaknázott kőolaj után kapott járulékok a törvény szerint kizárólag céleszközként használhatók fel, és nem adhatók vállakozóknak még új munkahelyek nyitása céljából sem, csakis a községi infrastruktúra fejlesztésére fordíthatóak: – Viszont a költségvetés módosítása után a községi büdzsében előláttunk mintegy 4,5 millió dinárt új vállakozások és munkahelyek nyitására, továbbá a meglévő vállalatok kapacitásainak növelésére. Ezeket az eszközöket még tartományi és köztársasági eszközökkel is növelni tudjuk, csak pályázni kell, és megkaphatók – mondta a község első embere. A közbeszerzéseket illetően kifejtette: – Bármilyen furcsán hangzik is, a helyi vállakozók mindig nagyobb árat kérnek a munkák elvégzéséért, mint a vidéki cégek. Nekünk pedig a törvény értelmében a legjobb feltételeket adó, legkisebb határidőre dolgozó és legolcsóbb ajánlatot kell elfogadnunk – magyarázta Zoran Mladenović.

A csaknem négy órás vita után a képviselők kinevezték a Községi Szociális Munkaközpont új igazgatóját, továbbá a Községi Választási Bizottságot, majd megválaszolásra kerültek a képviselői kérdések, és újakat is feltettek.

 

Paraczky László