Önkormányzat

Szenttamas.rs

Kétórás ülés, másfél óra vita

 

Mintegy másfél órát vitáztak egyetlen napirendi pontról július 9-én a szenttamási képviselők a képviselő-testület sorrendben 18. ülésén. A többi 15 napirendi pontot vita nélkül és szavazattöbbséggel elfogadták.

A szerdai ülésre előrelátott 15 napirendi pontot egy ponttal bővítették, ugyanis utolsó előttiként beiktatták Aleksandar Jojkić, turijai képviselő javaslatát, amely a Turián és Nádalján áthaladó teherforgalom korlátozására vonatkozik.

Az ülés elején a jelenlévők elfogadták Koller Károly (SZSZP) képviselő lemondását, helyébe pedig Stevan Medurić került, aki azonnal letette a hivatali esküt is. Azt követően az előző ülés jegyzőkönyve került elfogadásra.

A legtöbb vitát a 4. napirendi pont alatt a Szenttamás Város Helyi Fenntartható Fejlődési Stratégiája 2014–2020 váltotta ki. Bevezetőjében a polgármester, Zoran Mladenović elmondta, hogy a stratégia az európai alapoknál való pályázás alapját képezi, a fenntartható fejlődés pedig napjaink egyik leggyakrabban emlegetett koncepciójának számít az EU-ban. Európa számos közössége ugyanis, a nemzetközi közösség sürgetésére, felismerve a környezeti értékek pusztulásának veszélyeit, fenntartható fejlődési stratégia készítését határozta el. Az elkészült stratégiák között nemzetközi szervezetek, országok, régiók és települések stratégiái egyaránt megtalálhatók.

A szenttamási stratégiának több fontos összetevője van. Az első mindenképpen a vállalkozói szektor fejlesztése, a mezőgazdaság és a turizmus fejlesztése, a társadalmi tevékenységek fejlesztése, a teljes infrastruktúra előrehaladása valamint  a környezetvédelem. Mindezek pedig európai segítséggel a foglalkoztatás emelkedését és a vidék fejlesztését hozzák magukkal. A sikeres stratégiák alapját a közösség önkéntes szerepvállalásán alapuló alulról szerveződő kezdeményezések jelentik – mondta a polgármester.

kkt 18. ülése július 9

 

Őt követően Srdjan Vezmar, a Bácska Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója szólt a jelenlévőkhöz. Elmondta, hogy ez az ügynökség a helyi önkormányzattal szorosan együttműködve dolgozta ki a stratégiát. Ennek első fontos lépcsője a Helyi Gazdasági Fejlesztési Iroda megalakítása volt, ami már működik Szenttamáson.

A stratégia összetevői, az infrastruktúra, a gazdaság és a mezőgazdaság fejlesztése, a munkanélküliség csökkentése, a környezetvédelem és a vidékfejlesztés, amelyek nem véletlenül kerültek bele a dokumentumba, hiszen ezek a legfontosabb tényezői az európai alapoknál való pályázatoknak – mondta Srdjan Vezmar és hozzátette: - Sajnos, országunkat csak az európai alapokból származó eszközökkel tudjuk előrébb vinni, más lehetőségünk nincs. Ahhoz pedig, hogy a község bármilyen céleszközökre pályázhasson, tervek és projektek szükségesek, amelyek alapja mind benne foglaltatik a  stratégiában. Köszönve ennek a dokumentumnak, amennyiben holnap megjelenik valamilyen határokon átívelő pályázat, a település akár Horvátországgal, akár Magyaroszággal sokkal könnyebben tud közösen  pályázni az ott meghatározott EU-s eszközökre. A Helyi Gazdasági Fejlesztési Iroda feladata pedig az lesz, hogy kövesse a stratégiában lefektetett és megvalósulandó célkitűzéseket, és ezekről tájékoztassa a községi képviselő-testületet és az itt élő polgárokat.

Az ellenzékben lévő Demokrata Párt képviselői a vita során kiemelték, hogy nem a stratégiában lefektetett célkitűzésekkel van a baj, hanem ott, hogy ezt a dokumentumot, illetve a benne található fejezeteket a polgármestert kivéve senki sem írta alá, ami eleve okot ad a gyanakodásra. Milana Gajinov képviselő elmondta, hogy teljes egészében elolvasta a stratégiát, és szerinte egyes fejezeteket szóról szóra átmásolták. Könyvtáros lévén megtalálta a forrásokat is, amelyekből ezeket átírták. Így például az első fejezetet a Szerbiai Szabad Övezetek 2011-2016 stratégiájából vették ki, az utolsó pedig Zaječar Fenntartható Fejlődési Stratégiájából való. A képviselőasszony ezekután több tételt is megjelölt, amelyeket különböző községek dokumentumaiból vettek át, külön kiemelve, hogy a másolásnál még az eredeti forrásanyagban található helyesírási hibákat is átmásolták. Mindezt csak tetézi az a tény, hogy a stratégiában meghatározott projektumokat speciális intézmények és ügynökségek végzik majd, csak sehol sincs feltüntetve ezeknek neve – ami ugyancsak aggodalomra ad okot, hiszen számukra több millió dináros eszközöket láttak elő.

A felvetett dolgokra Srdjan Vezmar válaszolt, aki elmondta, hogy a stratégia csak a képviselők számára lett nyomtatva, és formailag nincs teljesen befejezve: - A végső változatban pedig mindenképpen fel lesznek tüntetve a szerzők nevei, továbbá a forrásanyagok, ahonnan a dokumentumban található szövegeket merítették – magyarázta Vezmar. A vitába a demokratákon kívül a haladók képviselői is bekapcsolódtak, akik ugyancsak elégedetlenségüket fejezték ki a stratégiában található hiányosságok miatt.
- A gond az, hogy a dokumentum tartalmáról kellene vitázni, nem pedig a benne található hiányosságokról. A tartalom az, ami előrevetíti ennek a településnek a jövőjét, és szerintem stratégia nem a képviselőknek készült hanem a település előrehaladását kell segítenie, és az itt élő polgárok javát kell szolgálnia – mondta Milena Alargi
ć, képviselő. A stratégiát végülis mintegy másfél órás vita után szavazattöbbséggel elfogadták.

Az ülés folytatásában a képviselők vita nélkül fogadták el a hátramaradt napirendi pontokat. Itt volt többek között a Határozat a 110 kV 142/1. számú Szenttamás-Becse távvezeték részletes szabályozási korszerűsítéséről és megépítéséről, a Srbobran elnevezésű vízgyűjtő terület részletes szabályozásáról szóló határozat módosítása, a község területén lévő utakról, jelöletlen utakról és utcákról szóló határozat, határozat a község területén lévő emlékművek emeléséről, valamint azok karbantartásáról. Határozatot fogadtak el többek között a vizeken lévő objektumokra és a közterületeken lévő szétszerelhető objektumokra vonatkozó határozat módosításairól, elfogadásra kerültek az építkezési telkek karbantartásáról és eltulajdonításáról szóló program módosításai, és végzést hoztak az ideiglenes városi utasszállítás bevezetéséről is. A jelenlévők ezek után elfogadták Aleksandar Jojkić képviselő javaslatát arra vonatkozóan, hogy Turia valamint Nádalja településeken korlátozzák illetve tiltsák meg a teherforgalmat. Megindoklásában a VSZL képviselője elmondta, hogy amióta Szenttamásról az Újvidék felé vezető úton korlátozták a teherforgalmat, a római sáncok felől érkező tehergépkocsik a nádaljai útkereszteződést kihaszálva Turián és Szenttamáson közlekednek észak felé, messze elkerülve így az autópályát és a fizetőkapukat.

- Mielőbb meg kell találni a módját, hogy a Szenttamás-Turia-Nádalja útvonalon is korátozzák a teherforgalmat. Az elmúlt években emiatt sok baleset is történt, közöttük sajnos halálos kimenetelű is volt. A két település lakóit egyszerűen nyugtalanítja a rengeteg tehergépjármű, nem beszélve az utak tönkretételéről, amire mielőbb megoldást kell találni – mondta a turiai képviselő.

 

Paraczky László