Önkormányzat

Szenttamas.rs

Váratlan fordulatokkal volt teli a szenttamási KKT 24. ülése

A szenttamási képviselő-testület legutóbbi, február 11-i ülésén változás állt be a parlamenti többséget alkotó koalícióban. A 28 fős helyi parlamentben ugyanis a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Szocialista Párt és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga alkotta koalíciónak több, mint 20 tagja van. Az akkori ülésen leváltották a képviselő-testület elnökét és a községi tanács egyik tagját, továbbá a tanácsban két újabb tárcát hoztak létre, amelyeket a haladók töltenek be. Az ellenzéket Željko Bogojević, a KKT eddigi elnöke és a Demokrata Párt 4 képviselője alkotja.

Fél órás késés, terv nélküli szünetek, öt perces csend a szószéknél, hatalmas ellenzéki kritika és hosszas viták jellemezték az amúgy igen éles hangnemben zajló KKT-ülést, melyet hosszú idő után újra a helyi rádió is közvetített.

A 14 órára bejelentett, sorrendben 24. ülés fél órás késéssel kezdődött, azzal a megindoklással, hogy az ülés közvetítésével megbízott rádió műszaki okok miatt nem tudja közvetíteni az ülést, a helyi rádiónak pedig ennyi időre volt szüksége, hogy átálljon a közvetítésre. Željko Bogojević képviselő javaslatot tett a napirendi pontok bővítésére, amelyben többek között a  Graditelj Közvállalat igazgatójának, Dragoljub Bankovićnak a leváltását követelte. Javaslatát azzal indokolta, hogy az igazgatót terheli a felelősség a január végén Szenttamáson bekövetkezett ivóvízválság miatt. Zoran Mladenović polgármester ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy folyamatban van a vezetékes vízzel történt rendkívüli helyzet kivizsgálása, az ügyet valószínűleg már a községi tanács soron következő ülésén megtárgyalják. Így a javasolt napirendi pontot a képviselők szavazattöbséggel elvetették.

Az ülésre előlátott 14 napirendi pont között az előző ülés jegyzőkönyvének elfogadása után jóváhagyták a községi adminisztrációs illetékek növeléséről szóló határozatot. A harmadik napirendi pontban újra éles vita alakult ki, itt a különböző községi funkciókat betöltő személyek fizetéséről volt szó. Az ellenzék pénzkidobásnak nevezte az új tanácstagok kinevezését, szerintük az új tárcákat betöltő funkcionáriusok évi 2 millió dinárral terhelik a községi költségvetést. Ugyancsak követelték a községi elnök, a KKT elnökének és a tanácstagok fizetésének nyilvánosságra hozását, amit az érintettek azonnal meg is tettek. Ezek szerint a községi elnök havi járandósága 80 ezer dinár körül alakul, a képviselő testület elnöke 47 ezer dinárt , míg a községi tanács tagjai 30 ezer dinár nettó fizetést kapnak havonta. Željko Bogojević képviselő közben többször is figyelmeztette a testület elnökét, hogy megszegték a munkaszabályzatot, felvetéseit azonban elvetették. A harmadik napirendi pont végül azzal a határozattal zárult, hogy a három új (SZHP) tanácstag 50 százalékos, a KKT elnöke (SZHP) pedig 70 százalékos fizetésért dolgozik. A jelenlévők ezt a javaslatot 18 fős szavazattöbbséggel elfogadták. A következő napirendi pont egy nem teljesen községi tulajdonban lévő turiai épület fizikai személyektől való megvásárlása volt, amelyről Snežana Bajić, a községháza Építés, Lakás, Kommunális és Környezetvédelmi Osztályának vezetője adott bővebb tájékoztatót. Mint mondta, a könyvtárnak előlátott ingatlan valamivel több, mint 10 százaléka magántulajdonban van, a törvény pedig lehetővé teszi, hogy ezt a részt a község megvásárolja. A vitában Željko Bogojević képviselő újra szót kért, és az emelvényhez érve nem kis meglepetésre kijelentette, hogy öt perces néma tilakozással fejezi ki elégedetlenségét a testület szervezeti és működési szabályzatának megszegése miatt. Mintegy háromperces csend után a KKT elnöke, Zoran Paroški szünetet rendelt el.

A folytatásban az építkezési területekről és az építési kommunális illetékről szóló határozatok elfogadása után egy újabb napirendi pont keretében újra felvetődött az ivóvíz kérdése, és ez újra éles vitát váltott ki, melybe mintegy 13 felszólaló kapcsolódott be. Az ellenzéki DP képviselők továbbra is magyarázatot kértek a január végén történt vízügyről, Željko Bogojević képviselő pedig politikai színjátéknak nevezte a kirobbant botrányt, amelyért szerinte kizárólag a pártok a felelősek. A polgármester elismételte, hogy az ügy nincs lezárva, és a felelősök felelni fognak az előállt helyzetért. A helyi parlament ülése az eső és szennyvíz elvezetéséről szóló határozat, továbbá a Graditelj Közvállalat idei munkatervének a bővítésének indoklásával folytatódott, vita nélkül elfogadásra került a községi jogvédő elmúlt évi munkájáról szóló jelentés. Újabb éles vitát és politikai összetűzést hozott viszont a 11. napirendi pont, amely az állami földek bérbeadásáról és a bérbeadásából származó eszközök megfizettetéséről szólt a 20062015-ös időszakra vonakozóan. A vita főleg az egykori polgármester, Branko Gajin és a jelenlegi polgármester, Zoran Mladenović között folyt arról, hogy ki mit tett, illetve nem tett meg az elmúlt 9 évben ezen a téren. Az egykori polgármester emlékeztetett a 2006-ban történt tüntetésekre, melyekkel később sikerült az egyik óbecsei mezőgazdasági vállalattól visszakapni mintegy 1244 hektáros, egykor szenttamási tulajdonban lévő földterületet, amelyet azóta a szenttamási gazdák bérelnek, a bérlet pedig a községi büdzsébe folyik. Mladenović viszont elmondta, hogy a napirendi pont nem erről szól, hanem arról, hogy az elmúlt években kinek, mikor és mennyiért adtak bérbe állami földterületeket, továbbá, hogyan történhetett meg, hogy vidéki gazdák is bérelhettek földet a szenttamási határban. A községi földek bérbeadásáról szóló beszámolót végül nem fogadták el, hanem bővítésre visszautalták a községi tanácsnak.

A mintegy 3,5 órás ülés folytatásában a képviselők határozatot hoztak az iskolaszék és az óvodák új igazgatóbizottágainak a kinevezéséről, továbbá képviselői kérdések is elhangzottak.

KKT ülése 2015. február 26.

 

Paraczky László