Hírek

Szenttamás.rs

 

Lezajlott a szenttamási KKT 7. ülése

 

A szenttamási Községi Képviselő-testület sorrendben 7. rendes ülését február 23-án tartották. Az ülésre Radivoj Paroški (SZHP) házelnök 33 napirendi pontot terjesztett be, de az ülés elején Milena Alargić (SZHP) képviselő javaslatára levették a 31. és a 32. napirendi pontot, amelyek az Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatóbizottságának a kinevezésére vonatkoztak.

Az ülés elején Đurić Rajko új képviselő (Šijački Miodrag megüresedett helyére választották) letette a hivatali esküt, majd 21 igen szavazattal elfogadták az elmúlt ülés jegyzőkönyvét. A folytatásban a képviselők vita nélkül elfogadták az első 15 napirendi pontot, többek között a 2017. évi községi költségvetés első módosítását, a községi statútum negyedik módosítására tett javaslatokat, a Képviselő-testület Munkaszabályzatára tett, továbbá a Községi Közigazgatási Hivatal határozatának módosítását, jóváhagyták a turiai Helyi Közösség irodahelyiségeinek használatát, jóváhagyták egy külső revizor alkalmazását a 2016. évi községi zárszámadás átvilágítására és egyéb pontokat. Az első komolyabb vitát az ülésen a mezőgazdasági földterületek rendezési, használati és védelméről szóló jelentés váltotta ki. Branko Gajin ellenzéki képviselő szerint minél előbb utána kell járni annak a megközelítőleg 300 ezer eurónak megfelelő földbérletnek, amely 2012 óta megfizettetésre vár az állami földek használatát illetően. A szocialisták frakcióvezetője, Zoran Mladenović, aki az előző időszakban polgármester volt, elmondta, hogy nem csak a 2012-es évre vonatkonak a tartozások, ugyanis 2013-ban azok, akik az első árverésen béreltek állami földet, soha nem fizették ki a bérletet. Szerinte nem kell különbséget tenni adós és adós között, hiszen valamennyien a községnek tartoznak, és kezdeményezni kell az adósság mielőbbi behajtását. Neško Čestić polgármester támogatta a kezdeményezést, de szerinte az nem tartozik a község hatáskörébe: Ez tartományi és köztársasági kérdés, a községnek nincs beleszólása ebbe. Szerintem az elmúlt időszakban történt mulasztásokat nem lehet egy év alatt helyrehozni, pláne, ha azok több évvel ezelőtt történtek – mondta a község első embere.

Az ülés folytatásában elfogadásra került a 2017. évre vonatkozó községi területrendezési terv, a községi jogvédő elmúlt évi jelentése, valamint a Községi Területrendezési és Építési Igazgatóság rendkívüli munka és pénzügyi jelentése.

A 20. napirendi pont a Graditelj Közválallat idei évi munkaprogramja volt, amely csaknem egyórás vitát váltott ki a helyi parlament ülésén. Branko Gajin képviselő elmondta, a közvállalat élén egymás után cserélgetik az igazgatókat, a jelenlegi mindössze 4 hónapja áll a vállalat élén, és szerinte ez túl rövid idő ahhoz, hogy bármilyen éves programot tökéletesen megalkossanak. Mindennek ellenére viszont, hogy a megbízott igazgató vidéki, és nem ismeri eléggé az itteni állapotokat, szerinte a polgárok túlnyomó többsége elégedett a kommunális vállalat szolgáltatásaival. Ugyanakkor felrótta a vállalat vezetőségének, hogy párt alapon foglalkoztatják a polgárokat, aminek következményeként az itt dolgozók száma az utóbbi időben szemmel láthatólag növekedett. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, a foglalkoztatási tilalom sajnos nem mindenhol és mindenkire vonatkozik: Azt sem teljesen világos, hogy miért kell például a közvállalatnak egy halottasház kiépítésére költeni, ami amúgy a község tulajdona. Ahelyett, hogy a válallat a saját eszközeit, bevételét forgótőkéje növelésére fordítaná, a pénzt egy ingatlanba ruházza be. Ilyen módon biztosan nem fog növekedni a dolgozók bére, sőt, amint értesültem róla, az inkább csökkent – mutatott rá Gajin. A felvetésre a Graditelj igazgatója, Božo Dragičević reagált, aki elmondta, a vállalatnak 56 állandó dolgozója van és négy személyt meghatározott időre alkalmaztak, tehát nem nőtt a dolgozók száma. Svetlana Đordin képviselő kitért arra, hogy a közvállalatnak vannak kapacitásai és egységei olyan munkákra, mint például a hó eltakarítása, vagy a szemétkihordás, és ezekre a munkákra nem lenne szabad közbeszerzési pályázatot kiírni. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a községi határozatban már egyszer megfogalmazták, a közvállalaton belül külön munkaegységet kell létrehozni, amelynek feladata az állati tetemek begyűjtése lesz: Ez a mai napig nem történt meg. Évek óta különböző kifogásokat hallunk a vállalat részéről, például olyat, hogy erre a célra nincs megfelelő járművük és felszerelésük. A közvállalat tehát nem tartja tiszteletben az alapító határozatát – magyarázta a nádaljai képviselő. Zoran Mladenović képviselő két dolgot hiányolt a munkaprogramból: a racionális költségvetést és a prioritások meghatározását. Ennek ellenére, mint mondta, koalíciós partnerként megszavazzák a munkaprogramot.

Az ülés folytatásában a képviselők megszavazták a Kultúrotthon és a Nékönyvtár 2017. évi munkaprogramját, a Sport és Üdültetési Központ idei programja viszont újabb vitát indított, ezen belül is a sutomorei nyaraló működése. Jovan Tutorov felszólalásában elmondta, a nyaraló 1983-ban épült, és már nagyon ráférne egy igazi tatarozás, ugyanis az épület közvetlenül a tengerparton található, és külsejét eléggé kikezdte az időjárás. A tető és a beltéri egységek is javításra szorulnak, és amennyiben elmarad a tatarozás, félő, hogy a felügyelőség megvonja az épület működési engedélyét. Ugyanakkor felvetette, hogy a nyaraló már huzamosabb ideje nem dolgozik teljes kapacitással, ami miatt szinte mindig pozitív nullával zárja az évet: Még mindig nincs megoldás arra a problémára, hogy a nyaraló telkének egy részére egy másik épületet építettek, teljesen jogtalanul. Azóta is használják a területet, ami után mi fizetjük a járulékot. Kérem a jelenlegi önkormányzatot és az illetékeseket, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a telket jogtalanul használó szomszéddal mielőbb rendezze a problémát – mutatott rá a képviselő. A kérdéssel kapcsolatban szót kért a községi közigazgatási hivatal vezetője, Julia Popić, aki elmondta, hogy folyamatosan kapcsolatban vannak a tulajdonossal, aki jogtalanul használja a nyaraló telkének egy részét. Hozzátette, egy itteni szakember felmérte az épület állapotát, és az ő ajánlata is a tatarozás, ami miatt felbontották a nyaraló eddigi bérlőjével a szerződést: A szerződés felbontását követően egy itteni csapat járt a nyaralóban, közöttük volt egy építészmérnök is, aki minden helyiséget körüljárt és külön feljegyezte a jelenlegi állapotot, és meghatározta a szükséges tatarozási munkálatokat. A telket jogtalanul használó szomszéd pedig készen áll a peren kívüli kiegyezésre – mondta többek között a közigazgatási hivatal vezetője.

Éles és hosszantartó vita előzte meg a turiai és a nádaljai Helyi Közösségek idei évi munkatervét. A vitában felszólalók többsége arra a kérdésre keresett választ, hogy a Helyi Közösségek tanácsainak, illetve biztosságainak ülése a nyilvánosság számára nyitott vagy zárt. A polgármester a vitába kapcsolódva kiemelte, mindenkinek jogában áll részt venni az üléseken, de a tagokon kívül senkinek sincs szavazati, döntéshozatali joga. Elmondta még, hogy több, igen jelentős beruházás várható, elsősorban Nádalján, ahol a vízvezeték csövek cseréje mellett megépítik a kerékpárutat az ÓbecseTemerin úti útkereszteződésig: A nádaljai falunapon megígértem az ottani polgároknak, hogy lebontjuk a helyi közösség régi épületét, és egy teljesen új, korszerű létesítményt építünk. Ezt még az idén megcsináljuk. Emellett feltérképeztük és lefényképeztük az egész falut, hogy majd össze tudjuk hasonlítani azzal, amit hagyunk magunk után, ideértve a település pénzügyi helyzetét is – emelte ki a szenttamási polgármester.

Az ülés hátralévő részében a képviselők megszavazták a községi gazdasági, kötségvetési és pénzügyi osztály új tanácsára, továbbá a nádaljai Žarko Zrenjanij-Uča és a szenttamási Jovan Jovaović Zmaj Általános Iskola új iskolaszékébe tett javaslatokat, és képviselői kérdések is elhangzottak.

KKT 7. ülése 2017. február 23. képek

KKT 7. ülése 2017. február 23. képek

Paraczky László