Hírek

Szenttamas.rs

 

 

Bajmokot követően Szenttamáson mutatkoztak be a Szabadkai Zeneiskola érettségizői

 

A tavalyi két alkalmat követően idén immár harmadszor láthatták és hallhatták a szenttamásiak a Szabadkai Zeneiskola Szimfonikus Zenekarát, a diákokkal, tanárokkal együtt. A másfél órás koncert után a közönség vastapssal és ovációkkal jutalmazta a fiatal művészeket és tanáraikat.

 A szenttamási önkormányzat támogatásával az MNT, a Vajdasági Magyar Szövetség szenttamási Női Fóruma és az Orchidea Nők Egyesülete szervezésében pénteken, május 12-én a Zsebszínházban 19 órai kezdettel a Szabadkai Zeneiskola szimfonikus zenekarának hangversenyét tekinthették meg az érdeklődők. Az egykori moziterem az utolsó helyig megtelt a komolyzene kedvelőivel, ahol  Paskó Csaba karmester vezényletével Wolfgang Amadeus Mocart, Camille Saint Saens, Johann Strauss, Johannes Brams és más, ismert előadók művei csendültek fel.

A zongorán, hegedűn, klarinéton, fuvolán játszó érettségizőket hosszan tartó vastaps kísérte le a színpadról. A részleteket ismertetve Paskó Csaba elmondta, a Szabadkai Zeneiskola állami intézményként az országban egyedülálló a maga nemében.

Azok a diákok, akik alapfokú zenei képzésben vesznek részt, közel 20 hangszer közül választhatják ki, hogy melyiken szeretnének játszani. A középiskolások 6 oktatási szakon folytathatják zenei tanulmányaikat. A zenetanár és karmester a szenttamási koncertet megelőzően kiemelte, az iskolazenekar minden évben felkészül, hogy kísérni tudja a legtehetségesebb érettségizőket: az I. félévben a karácsonyi koncert, a II. félévben az érettségiző diákok koncertje, zenekari kísérettel egyedülálló az országban, magyarázta a zenetanár: Minden évben, az év második felében az iskola zenekara felkészül, hogy a legtehetségesebb érettségizőinket kísérjük, úgy, ahogy azt a zeneszerző elképzelte, és úgy, ahogy az a nagy partitúrában meg van írva. Különben az emberek, az érettségizők, zongora-kivonatos kísérettel vagy  zongorakísérettel tehetik le záróvizsgájukat. Ez egy nagyon régi tradíciója a szabadkai zeneművészeti szakközépiskolának, egészen az 1950-es évekre nyúlik vissza. A decemberi meghallgatáskor kiválasztjuk azt a  4 vagy 5  legjobban felkészült érettségiző diákot, akiről úgy gondoljuk, hogy megállja  a helyét, és számára egyfajta megtiszteltetésnek számít, hogy az iskolai zenekarral felkészülve  ilyenkor tavasszal, azaz az iskolaév végén ünnepi hangverseny keretein belül tegye le érettségi vizsgáját. Tehát nem egy zárt tanteremben zongorakíséret mellett, hanem egy nagy szimfonikus zenekar kíséretében történik az egész. Pár évvel ezelőtt jött az ötlet, hogy mi lenne, ha ezt a féléves munkát nem csak az érettségi vizsgán mutatnánk meg, hanem tájolnánk. Hiszen itt Vajdaságban nagyon sok kisváros van: Topolya, Zenta, Csóka, Törökkanizsa, Szenttamás. De sorolhatnák falvakat is, mint például Kupuszina, ahonnan ezek a gyerekek jönnek, származnak, hogy megmutatnánk azokban a községekben is. Az ittenieknek külön élmény szimfonikus zenekart hallani, hiszen egy ilyen zenekart ma kibérelni, meghívni és megfizetni, azt hiszem, egyetlen kultúrközpont sem lenne képes, viszont nekünk már egy elkészült anyagunk van, melyen fél even keresztül dolgoztunk. És a gyerekeknek is ez nagyon jó, hiszen a nagy, ,,élesben történő” érettségi koncert előtt többször megpróbáltatnak. Örül a közönség, ez jót tesz a gyerekeknek, és mi, tanárok is szívesen vállaljuk ezeket az úgymondjam ,,plusz munkákat”, amivel, azt hiszem, nagyon sok örömet szerzünk nagyon sok embernek – magyarázta Paskó Csaba.

Teodora Mrkajić

Abban, hogy a szenttamási közönség újra láthatta a szabadkai zeneiskola növendékeit, nagy szerepe volt a turiai Mrkajić Teodórának, aki a tájolásnál javasolta, jöjjenek el Szenttamásra, mert szeretne a család, a „hazai közönség” és a rokonok előtt vizsgázni. Portálunknak a fiatal tehetség elmondta, már hatodik éve játszik klarinéton: A verbászi zeneiskolában szereztem alapfokú képzést, onnan kerültem Szabadkára, ahol klarinét szakon most fejezem a negyedik osztályt. Az érettségi koncertnek, ami ma láthattak, iskolánkban nagy hagyománya van. Már december vagy január folyamán közel 15 diákból általában öt olyan szólista kerül kiválasztásra, akik az iskola nagyzenekarának kíséretében mutatják be mindazt, amit tanulmányaik során elsajátítottak. Erre persze osztályzatot is kapunk, ami a diplomamunkához csatolódik – magyarázta Teodóra.

Brezovszki Gergő

Brezovszki Gergő, aki ugyancsak a szabadkai zeneiskola negyedikese, csodálatos hegedűjátékával kápráztatta el a közönséget. A fiatal tehetség tavaly a zeneiskolák országos versenyében a legmagasabb pontszámmal első díjat nyert. Mint mondta, tizenegy évvel ezelőtt még gitározni szeretett volna, de miután kezébe került a hegedű, szinte le sem tette többé: Igazából Zsiga Pál tanár úr volt az, aki megszerettette velem ezt a hangszert. Szeretek komolyzenét játszani, de kedvelem a népzenét is. Szüleim ugyanis néptáncoktatással foglalkoznak, jómagam is táncolok, így mondhatni azt, hogy a népzene szinte magával sodort – mondta mosolyogva Gergő. Hozzátette, aki csak érez magában egy kis tehetséget valamilyen hangszer iránt, nyugodtan jelentkezzen a szabadkai zeneiskolába, nem bánja meg.

A szenttamási koncertet megelőzően csütörtökön Bajmokon lépett közönség elé a zenekar, ahol a Szent Péter és Pál apostol nevét viselő templom fennállásának 200. évfordulója tiszteletére adtak hangversenyt. Hétfőn Szabadkán mutatkozik be a szimfonikus zenekar.

Koncert képek

Koncert képek

Koncert képek

 

Paraczky László