Rendezvények

Szenttamas.rs

Szenttamáson jártak a Bohém Betyárok

 

Csaknem két órás fergeteges koncertet adott Szenttamáson április 25-én a miskolci Bohemian Betyars zenekar. Már este 9-kor félig megtelt a Lugas kávézó kerthelyisége, egy óra múlva pedig teltház lett, ami azt bizonyítja, hogy vidékünkön is van tábora a punk, a ska, és a cigány/balkáni népzene elemeivel bőségesen megkevert alternatívos vonalnak. Már a  Lázítós, Virágszálas, Pálinkás dalok címek is sokat elárulnak a stílusról, amit a csapat fiatal tagjai kitűnően bevittek a hangszerekbe. A zenekar frontemberét Palágyi Mátét a bemelegítés előtt sikerült interjúra bírni.

– 2009-ben miskolci gimnáziumunk pincéjében zenéltünk, hiszen oda jártunk valamennyien, és azóta is megmaradtunk elsődleges célunk mellett, azaz a magyar népzenét keverni a rockkal, punkkal, skaval. Már az első bulikon bebizonyosodott, hogy a zene, amit játszunk, jó, magával ragadja és szereti a közönség. Ötévesek lettünk az idén, és igazán törekszünk, szinte az első naptól kezdve, hogy koncertjeinkről elégedetten távozzon a közönség. A Gogol Bordello egy New York-i cigány-punk zenekar annak idején fellépett a Szigeten, és akkor pattant ki az énekesünk és a gitárosunk fejéből, hogy legyen nálunk is egy ilyen zenekar. Akkor hívtak meg engem is a hegedűvel. Úgy láttuk, hogy a magyar népzenében rengeteg lehetőség van, és igazából ezt a dallamvilágot senki sem használta ki ilyen formában. Elő kell szedni a régi dolgokat is, és a mai igényeknek megfelelően bevinni a fiatalok világába. Nem nehéz igazából a dolog, hiszen basszusgitárosunk és jómagam néptáncosok voltunk. Sokszor – amikor húzták a talpalávalót – arra gondoltam, de jó hangzana ez a muzsika gitárral, dobbal.

Koncert április26

Sok-sok dolgot megjegyeztünk akkor, és ezeket később próbáltuk, azaz ma is próbáljuk beleépíteni a stílusunkba, de ezidáig csak egy-két olyan dalunk van, ami konkrét népdalfeldolgozás. Gondolom, hogy lesz belőle még, hiszen jómagam népzenei hegedűt tanultam, és személyesen próbálom rájátszani a népi dallamokat az előadásvonalra. Zenésztársaim a rock és punkos vonalat hozzák, ők abba ragadtak bele, trombitásunk a spanyolos vonalat hozza, és így áll össze az egész zenekar. Ha már itt tartunk el kell mondani, hogy a zenekar énekese Szűcs Levente, aki közben akusztikus gitáron is játszik, ő a szövegírónk, és külön büszkék vagyunk rá, hogy csaknem minden dal a saját szerzeményünk, vagyis keveset játszuk más szerző zenéjét.

A Bohemian Betyároknak az első két albuma 2011-ben jelent meg (Megjöttek a fiúk, Hegedű, bor pálinka), majd 2012 ben is két korong látott napvilágot (200 BPM és Stone Soup), tavaly pedig egy album (Az Utcabetyár) jelent meg. Fiatalok, öt albummal a hátuk mögött, de mint Palágyi Máté mondja, ez még csak az eleje:

 – Hétszer voltunk Németországban kéthetes turnékon, ezenkívül Spanyolországban és Franciaországban játszottunk, idén májusban pedig a nyugati világban, Londonban, Dablinban és Amszterdamban jártunk. Vajdaságban most vagyunk harmadik alkalommal, ugyanis másfél évvel ezelőtt felléptünk Újvidéken, tavaly ősszel Bácskossuhtfalván, most pedig Szenttamáson. Az állandó tagok mellett szokott velünk játszani egy tumbás és egy perkás, akik szintén hozzájárulnak a koncertek hangulatának fokozásához, a stúdiómunkánál pedig szinte mindent megpróbálunk a dorombtól kezdve a kecskedudán át egészen a  brácsáig és a csellóig. Együtt lakunk Budapesten, együtt megyünk mindenhová, és csaknem teljesen kiismertük egymást. Ha valaki éppen rossz napot fog ki fellépéskor, a többiek biztatják, segítik, tehát megvan az összetartás, ami szerintem egy zenekarnál nagyon fontos dolog – mondja a zenekar hegedűse.

Koncert április 27 közönség

A terveket illetően Máté elmondta, hogy egyelőre marad ebben a felállásban a  zenekar, és csak játszani szeretnének.

– Nem hinném, hogy széthúz valaki vagy valami bennünket, legalább addig, amíg fel nem lépünk a világ összes országában. Hogy azután harmincegynéhány éves fejjel hogy lesz, azt most nem tudom megmondani. Nagyon szeretnénk egy saját fesztivált Magyarországon, minél több zenekarnak megadni a bemutatkozás lehetőségét, és csak zenélni, zenélni...

A miskolci gárda felállása öt éve változatlan: Szűcs Levente (ének, ritmusgitár), Palágyi Máté (hegedű, vokál), Fehér Gábor (basszusgitár, bőgő), Hajnal Ferenc (szaxofon, kaval, furulya), Mihályfi Máté (szólógitár, vokál) és Fellegi Kristóf (dob).

 

Paraczky László