Hírek

Szenttamás.rs

Srbobran–Szenttamás 1., avagy így is lehet együtt élni

 

Nem mindennapi könyvbemutatóra került sor október 18-án a szenttamási Zsebszínházban. A Srbobran–Szenttamás (Iz naše zajedničke prošlosti) című kötet az első olyan tanulmánykötet Szenttamáson, amelynek a magyar és szerb szerzőkből álló gárdája azt a célt tűzte ki, hogy az írott szó révén, produktív együttműködéssel saját többnemzetiségű közösségükben hirdesse, affirmálja és konkrét példával meg is teremtse a multietnikus és interkulturális társadalmak humanista értékeit.

 A Gion Nándor Emlékház köré csoportosuló magyar helytörténeti kutatók 2010 óta  három Szenttamás történetét kutató tanulmánykötetet adtak ki, kutatásaikban tavaly csatlakoztak hozzájuk szerb nemzetiségű lakótársaik is, s közös projektumukként látott napvilágot a tíz tanulmányt tartalmazó szerb nyelvű helyismereti-helytörténeti kiadvány.

A képekkel gazdagon illusztrált kötetet a szerkesztői és a szerzők mutatták be. A Szenttamás történetét az első írásos emlékek óta felvázoló írások mellett a szerzők az itt született írók, Gion Nándor és Šurjanović Milena műveiben vizsgálják a szülőhely tereit, jellegzetes figuráit, a lokális történelem, folklór elemeit, továbbá a Szenttamás környéki tanyavilág, az itt élt  neves emberek és iparosok életét, leírják a helyi hagyományokat, szokásokat. A bemutatón a szerkesztők, dr. Horváth Futó Hargita és Milan Đorđević köszöntő beszédében elhangzott, hogy az írások közreadásának célja bemutatni és átmenteni a következő nemzedékekre az évszázadok során többé-kevésbé egyetértésben és békében élő, többnemzetiségű közösség kultúráját, szokásait, hagyományát.

A kötet szerzői: Kiss Csaba, Đorđević Milan, Horváth Futó Hargita, Grujić Stanić Mirjana, Horváth Kancsár Ilona, Subić J. Radoslav, Tojzán Zsana, Opančarav Stevan, Kolenák Ibolya, Lódi Gabriella. A kiadványt dr. Damjanović Srđan a kötet egyik recenzense méltatta. A könyvbemutató jelen volt a szenttamási születésű Šurjanović Milena írónő is.

Könyvbemutató október 18.

Könyvbemutató október 18. 2. kép

A 200 oldalas könyv a Gion Nándor Kultúrközpont támogatásával az újvidéki Prometej Kiadó gondozásában jelent meg.

A kötet borítóját Kiss Natália tervezte, műszaki szerkesztője Opančarav Stevan, fényképszerkesztője Németh Dezső, a tanulmányokat Pálics Márta, Đorđević Ilona, Bukvić Biljana és Csonek László fordította, Papulin Pavle lektorálta.

 

P.L.