Könyvbusz

Szenttamas.rs

A Gion-háztól a Than-házig

Szenttamáson és Óbecsén járt a Forum könyvbusza – A Gion-fordításkötet és a Létünk folyóirat bemutatója

Nagy érdeklődés előzte meg a Forum könyvbuszának érkezését a szenttamási Gion Nándor Emlékházba. A jelen levő nagy számú gyermek- és felnőtt közönség érdeklődéssel forgatta a vajdasági magyar könyvkiadók legújabb kiadványait. Szemmel láthatólag olvasóközelbe kerültek a szépirodalmi, ismeretterjesztő és tudományos kiadványok egyaránt. Megfelelő alkalom volt ez a rendezvény a könyvvásárlás és -olvasás népszerűsítésére, amelyet könyv- és folyóiratbemutató követett.

A Létünk tudományos folyóirat, amely immár több mint négy évtizede áll a vajdasági magyar (és nem magyar) tudományosság szolgálatában, ez évi első két számát mutatta be az érdeklődőknek.

Bence Erika főszerkesztő bevezetőjében a folyóirat tudományos irányultságát és törekvéseit ismertette, hangsúlyozva az olvasóval, a szerzőkkel és a kutatókkal való közvetlen diskurzus fontosságát. Kiemelte emellett a folyóirat interdiszciplináris és multikulturális jellegét, és a fiatal befogadónak való ismeretközvetítés jelentőségét. Ennek szellemében Németh Ferenc az idei első számban megjelent Pechán József-tanulmánya apropóján tartott előadást a művész opusáról és a további kutatási lehetőségekről. Romoda Renáta, a Magyar Tanszék mesterhallgatója az arany-jelenség interdiszciplináris összefüggéseit járta körül tanulmányában, amely ugyancsak a Létünk első számában látott napvilágot és a fiatal kutatók munkájába nyújt betekintést.

A Gion-fordításkötetet (Priče iz Keglovićeve ulice), amely a Gion Nándor Emlékház és a Forum Könyvkiadó Intézet közös kiadványaként jelent meg, s amely az író szerb nyelvre átültetett novelláit tartalmazza, Horváth Futó Hargita, a kötet egyik szerkesztője és a jelenlevő műfordítók mutatták be.

A rendezvény következő helyszíne az újjáépített óbecsei Than Emlékház volt, méltó helye egy ilyen jellegű programnak. A közönség itt is nagy érdeklődéssel követte a tudományos-ismeretterjesztő előadásokat, s ugyancsak olvasóközelbe kerültek a vajdasági magyar könyvek, amelyek a jelenkori tendenciákkal ellentétben, felkeltették a vásárlók érdeklődését.

A könyvbusz és a rendzvény szenttamási és óbecsei sikere megerősíti, hogy az olvasóval való közvetlen találkozás a legfontosabb lehetősége a kultúraközvetítésnek.

Paraczky László, 2013-06-12