Hírek

Szenttamas.rs

 

Megkoszorúzták dr. Đorđe Bastić sírját

A szenttamási pravoszláv temetőben ma délelőtt az önkormányzat és az egészségház képviselői megkoszorúzták dr. Đorđe Bastić sírját.

A kegyelet virágait először a szenttamási egészségház igazgatója dr. Voja Vuković, valamint az intézmény képviselői helyezték el, ezt követően pedig Szenttamás polgármestere Zoran Mladenović, az alpolgármester Slobodanka Gradinac, valamint a képviselő testület elnöke Radivoj Paroški koszorúzott. A megemlékezésen jelent voltak a községi tanács tagjai is.

A fiatalon elhunyt orvos tetteire a jelenlévőket Zoran Mladenović emlékeztette:

- Az biztos, hogy egy orvos munkája nem könnyű. Azt, hogy milyen kihívásokkal kell szembenézniük az embereknek, akik mások gyógyításával foglalkoznak, a legjobban dr. Đorđe Bastić személyén, munkáját át látható. A legtöbb, amit az ember a hazájáért megtehet az, hogy feláldozza érte életét. Ő orvosként éppen ezt tette. Megállította a kolerajárványt akkor, amikor senki sem számolta a halottakat, sok embert mentett meg a biztos haláltól, közben maga is megfertőződött, és sajnos fiatalon meg is halt. Az iránta és a munkája iránti tiszteletből a szenttamási egészségház az ő nevét viseli – mondta a koszorúzást követően az egybegyűlteknek Zoran Mladenović. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy mivel dr. Đorđe Bastić halálának pontos dátuma nem ismeretes, a jövőben minden évben a születésnapján, március 5-én megelékeznek róla.

Kozsorúzás 2015. március 5.

 

Dr. Đorđe Bastić

Dr. Đorđe Bastić 1839. március 5-én született a Zombor melletti Regőcén (Riđica). A család felmenői kelet Hercegovinából, Arsenije Čarnojević pátriárka vezetésével települtek ide, és az 1751-ben megszűnt határőrszolgálat után maradtak ezen a településen. Apja pravoszláv pap, 1841-től Óbecsén teljesít szolgálatot, és a család is ide költözött. A kis Đorđe Bastić itt fejezi be az általános iskolát, majd a karlócai gimnáziumban folyatja tanulmányait. Nagy tisztelője volt már a gimnáziumi évek alatt Vuk Karadžićnak, a szerb irodalmi nyelv és írás megújítójának. A gimnázium befejezése után a bécsi orvosi egyetemre iratkozik, és ott folyatja tanulmányait. Az orvosi szakma mellett nagyon érdekelte az ott folyó szerb értelmiség kulturális élete. Bécsben ismerkedik meg Đuro Daničićtyal, akin keresztül sikerült megismerkednie az akkor már idős Vuk Karadžićtyal, akinek élete végéig, 1864-ig követője és segítője lett.

Đorđe Bastić 1865 végén fejezte be az orvosi tanulmányait, és már a következő év, 1866. elején Szenttamásra nevezik ki községi orvosnak.

A szenttamásiak abban az időben még nem heverték ki az 1848-49. év borzalmait, a településre szállingóztak vissza az elmenekült, elűzött, még életben maradt lakosok, de máris új szörnyű csapás, a kolera ütötte fel a fejét. A településen szolgálatot teljesítő három osztrák orvos egyszerűen magára hagyta a fiatal és tapasztalatokat most gyűjtő orvost, és másfelé keresett munkát. A magára maradt fiatal orvos, Đorđe Bastić éjt nappallá téve járta a betegeket, utcáról utcára, napról napra, nem kímélve saját egészségét, becsületesen dolgozva a Hippokratészi eskü szellemében, míg végül ő maga is megfertőződött. Még abban az évben, 1866-ban 27 évesen meghalt. A mai napig sem tudjuk pontosan a kolera áldozatainak számát, de a fiatal orvos önfeláldozó munkájával, hozzáállásával, sok szenttamási életét megmentette.

Đorđe Bastić földi maradványait a szenttamási pravoszláv temetőben helyezték örök nyugalomra, sírja fölé a hálás szenttamásiak síremléket emeltek, mely még a mai nap is áll, habár eléggé kikezdte az idő vasfoga. A fiatal orvos halála nagy visszhangra talált az egész akkori Vajdaságban, megemlékeztek róla a magyar és szerb újságok is.

Az obeliszk-szerű emlékmű keleti alján a Bács vármegye ifjúsága, míg az északi oldalon a bécsi akadémiai ifjúság verssorokkal fejezte ki háláját a fiatalon elhunyt szorgalmas és megbecsült orvos iránt.

Az emlékmű a szenttamási pravoszláv temető főbejáratától körülbelül 100 méterre található.

Emlékmű a temetőben

P.L, N.D.