Hírek

Szenttamas.rs

                                                       

Vasárnap tartották a HÁK évi közgyűlését

 

A szenttamási Hagyományápolók Klubja március 12-én tartotta évi közgyűlését, amelyen mintegy 30 tag vett részt.

Miután Bergel Aranka, a közgyűlés elnöke ismertette a napirendi pontokat, a jegyzőkönyvvezető kiválasztása mellett a klub csoportjainak tavalyi évi munkája, illetve az ezekről szóló beszámoló, a pénzügyi jelentés, az elnöki beszámoló és a tagsági díj megszavazása következett.

A klub kézimunkázó csoportjának elmúlt évi munkáját Rind Valéria csoportvezető ismertette a jelenlévőkkel. Elmondta, hogy 2016-ban a Téli Kézműves Tábor ötnapos volt, és mintegy 270 gyerek vett részt a különböző foglalkozásokon. Minden napra külön oktatókat és melegételt biztosítottak a táborban résztvevők számára. A csoport ezenkívül három teadélutánt tartott a klubban, és 15 hasonló, vidéki találkozón vettek részt: Júliusban megszervezésre került a Hagyományos Aratás, amelyet a látványos utcai felvonulás követően a Füstös-tanyán tartottunk, és mintegy 350 személyt láttunk vendégül. A szervezésben a kézimunkacsoport tagjai mellett részt vett a klub szinte összes csoportja, verseny-, azaz aratócsapatunk is volt, és úgy érzem, a rendezvény kiválóan sikerült. Aratócsapatunk részt vett a moholi, az oromhegyesi és a Valkai-soron rendezett aratóversenyeken, továbbá egy kukoricatörő versenyen is jártunk. Szép sikereket ért el a kézimunkacsoportunk, a Csalogány asszonykórus pedig nagy sikerrel szerepelt a Durindón és több más ünnepségen. Ott voltunk a Kultúrotthon által szervezett Hagyományok  Napja rendezvénysorozaton, valamint a templomudvarban a második adventi gyertya gyújtásánál is. Szavaló asszonyaink pedig részt vettek a bácsfeketehegyi szavalóversenyen – sorolta a kézimunkázók vezetője. Hozzátette, szeptemberben az asszonyok Újhartyánban bemutatták az itteni finom kalácsokat, a gasztro-fesztiválon pedig herőcét sütöttek.

A Kalala néptácegyüttes és a Ficsóresz férfikórus elmúlt évi munkájáról a klub titkára, Robotka Angéla számolt be  a jelenlévőknek. Mint mondta, a néptáncosok apátfalvi-délalföldi táncokkal, a Ficsóresz pedig rábaközi katonadalokkal lépett fel a Gyöngyösbokrétán és a Durindón: Csapatunk fellépett februárban a turiai Kolbászfesztiválon, a fiatalok részt vettek a  farsangi mulatságok megszervezésében, az utcai felvonulásban, bőgőtemetésben, és felléptünk a március 15-i ünnepségen. Hosszabb idő után tavaly újraélesztettük a látványos húsvéti népszokást, és újra Krisztus-katonák őrizték a sírt a templomban, de itt volt még a húsvéti locsolkodás és mulatság megszervezése is. A Szólj síp, szólj! rendezvényen ifj. Robortka István képviselte a klubot, és hangszerszólista kategóriában második helyezést ért el. Felléptünk még a Pitypang Néptánc Egyesület évzáró műsorában, Úrnapjára pedig a klubtagok 2 sátort állítottak a templomudvarban. A klub énekcsoportja és táncosai számára a következő jelentősebb esemény mindenképpen a júniusban Tordán megrendezett Durindó és Gyöngyösbokréta volt, ahonnan ismét gazdag élményekkel értünk haza. Előtte, június 36-ig a Kalala táncosai a sajószentpéteri (Magyarország) rendezvényen vendégszerepeltek. A nyári aratóünnepségen táncosaink a hagyományos játszóházat vezették, felléptünk még a falunapon, július 12-én, továbbá a magyarországi Kiskunhalason és Újhartyánban is bemutatkoztunk, decemberben pedig megszerveztük a Mikulásvárást. Ezenkívül több helyen, többek között Magyarországon is újra bemutattuk a szenttamási betlehemes játékot – emlékeztette a jelenlévőket Robotka Angéla. Ugyanakkor szomorúan jegyezte meg, hogy a nehéz gazdasági helyzet miatt a csoportokból többen is külföldre távoztak, de reményét fejezte ki, hogy a megüresedett helyekre sikerült fiatalokat toborozni. Beszámolója végén a klub titkára elmondta még, hogy várják azon fiatal fiúk jelentkezését, akik az idén Krisztus-katonák szeretnének lenni. Jelentkezni személyesen a Klub elnökénél illetve titkáránál lehet.

A tavalyi év pénzügyi mérlegét a klub pénztárosa, Koller Nándor ismertette a tagsággal. Mint mondta, a rendelkezésre álló eszközökkel az egyesület odafigyelően gazdálkodott, ennek köszönhetően pedig pozitívan zárták a 2016. évet, amihez több sikeres pályázat és a támogatók is nagyban hozzájárultak.

A Hagyományápoló Klub elnöke, Forgács Ibolya évértékelőjében elmondta, bár a tagság egy kissé megfogyatkozott, az egyesület eseménydús és sikeres évet tud maga mögött. Továbbra is több szakcsoport dolgozik, közülük legaktívabb a Kalala néptáncegyüttes és a Csalogány asszonykórus. Ügyesen dolgoznak még a kézimunkázó asszonyok, akik már hosszú évek óta minden hétfőn délután találkoznak a klub helyiségeiben. Az énekpróbák és a kézimunkázás mellett ilyenkor kerül sor az elmúlt események, rendezvényeken való fellépések elemzésére, ugyanakkor a soron következő fellépések, szereplések részleteinek megbeszélésére is:  A 2016-os sikeres év nem kevésbé  a sikeres pályázatoknak is köszönhető, továbbá a támogatóknak, akik mindig mellettünk állnak, akár rendezvény szervezésről, akár fellépésről van szó. Az idén ezidáig 11 pályázatot adtunk át, és reméljük, hogy az idei évet is pozitívan zárjuk majd – emelte ki a klub elnöke.

A vasárnap esti közgyűlés az eddigi hagyományokhoz híven közös vacsorával és mulatsággal zárult.

A HAK közgyűlése 2017. március 12. képek

A HAK közgyűlése 2017. március 12. képek

A HAK közgyűlése 2017. március 12. képek

 

Paraczky László